16 Aralık 2022 Cuma

Ayakları yerden kesecek, Teknofest nedir Hangi şehirde

   Sizlere bu yazımızda dünyanın en büyük teknoloji yarışmalarından bahsedeceğiz, evet hepiniz tahmin ettiniz adını. Sloganı ''Ayakları Yere Basmayan Festival'' olan TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali. Bu festivali T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) liderliğinde Türkiye'nin önde gelen teknoloji şirketleri, kamu kurumları, medya kuruluşları ve üniversitelerin destekleri ile birlikte düzenlenmektedir.

Teknofest
Teknofest 

   İlk olarak 2018 yılında Milli Teknoloji'yi geliştirme ve daha yukarılara çıkarma niyetiyle 14 kategoride yaklaşık 4.300 takım ve 20.000 başvuru gönüllüsünün muhteşem enerjisi ile başladı ve her yıl artarak devam etti. Bu artış 2022 yılında, 40 ana yarışma ve 90'dan fazla alt kategoride yaklaşık 150.000 takım ve 600.000 katılımcıya ulaşarak (81 il ve 107 ülkeden) yarışmalar yapıldı. 

   2023 senesinde altıncısı düzenlenecek olan Teknofest'te, 41 ana yarışma ve 100'den fazla alt kategori olacaktır. Böyle büyük bir yarışma festivaline ise yaklaşık 200.000 civarı takım ve 800.000 civarı katılımcı beklemekteyiz. Bu rakamlar her sene artarak devam edecektir, o yüzden rakamları değil Teknofest'in büyük vizyonlarını takip etmeliyiz. Bizlerin bu yazıyı yazmasındaki amaç, önemli durumları başlıklar altında yazarak, geleceğe daha sağlam ve güçlü adımlarla birlikte yürüyebilmektir.

   Teknofest 2019 İstanbul'u (pandemiden önce) 1.720.000 kişi ziyaret ederek dünyada büyük bir rekor kırılmıştır, 2023 senesinde ise 2 milyon ziyaretçi olacağını tahmin etmekteyiz. Bu rakamlarda bizlere gösteriyor ki çocuklar ve gençlerimize ne kadar büyük hedefler gösterirsek, onlarında teknolojiye ilgisi artar ve ülkemiz için çok çalışırlar. 

T3 Vakfı
T3 Vakfı ve Bakanlık

Yarışmalarda olan kategorilerin isimleri şöyledir

YARIŞMA KATEGORİ İSİMLERİ:

- Akıllı Ulaşım 
- Biyoteknoloji İnovasyon 
- Çevre ve Enerji Teknolojileri 
- Çip Tasarım
- Dikey İnişli Roket
- Eğitim Teknolojileri
- Engelsiz Yaşam Teknolojileri
- Hack Masters
- Helikopter Tasarım
- Hyperloop Geliştirme
- İnsanlık Yararına Teknoloji
- İnsansız Su Altı Sistemleri
- Jet Motor Tasarım
- Karma Sürü Robotlar
- Liseler Arası Efficiency Challenge Elektrikli Araç
- Liseler Arası İnsansız Hava Araçları
- Lise Öğrencileri İklim Değişikliği Araştırma Projeleri
- Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri
- Model Uydu
- Pardus 21 Hata Yakalama ve Öneri
- Psikolojide Teknolojik Uygulamalar
- Robotaksi-Binek Otonom Araç
- Robotik
- Roket
- Sağlıkta Yapay Zeka
- Sanayide Dijital Teknolojiler
- Savaşan İHA
- Tarımsal İnsansız Kara Aracı 
- Tarım Teknolojileri
- Travel Hackathon
- TÜBA-TEKNOFEST Doktora Bilim
- Turizm Teknolojileri
- Türkçe Doğal Dil İşleme
- Türkiye Drone 
- Uçan Araba
- Ulaşımda Yapay Zeka
- Uluslararası Efficiency Challenge Elektrikli Araç
- Uluslararası İnsansız Hava Aracı
- Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje
- World Drone Cup
- Take Off Girişim Zirvesi
Kategori İsimleri
Kategori İsimleri 

FESTİVALİN AMAÇLARI:

- Toplumun Milli teknolojiyi geliştirme süreçlerine olan desteğinin artırılması

- Bu teknolojide çalışacak, yetişmiş nitelikli insan kaynağının artırılması

- Milletimizin bu teknolojilere olan ilgisi ve inancının, üst seviyelere çıkarılması

- Havacılık ve uzay alanlarında Ülkemizin dünyada söz sahibi olabilmesi

- Takip eden değil, ilk yapanların bizim gençlerin olması

- Çocukların önceden sadece televizyonlarda gördüğü teknoloji ürünlerini bizzat festival alanlarında canlı görerek, onların ufuklarının genişlemesine yardımcı olmak. 

BİZLERİN BEKLEDİĞİ BÜYÜK VİZYONLAR:

- İlk defa 2022 yılında yurt dışında (Azerbaycan) yapılan Teknofest'in önümüzdeki senelerde başka ülkelerde yapılması.

- Türk Devletleri ile olan bağlarımızın daha çok kuvvetlenerek artması

- Dünyadaki Müslüman, Türk ve Mazlum insanların olduğu ülkelere ulaşıp, birlikte büyük projeler yapmak (füze, yolcu uçağı, nükleer enerji, çip üretim teknolojisi..vs..)

- Ülke ordularının güvenlikleri kullandığı silahlardaki yazılımların, kendilerine ait olması ile mümkündür. Bunun olması için ortak yazılımcı grupları oluşturmak.

- Dünyadaki bilgi kirliliğini önleyip, doğruları daha hızlı olarak kendi vatandaşlarına bildirmek için, teknolojik olarak kendi sosyal medyalarını oluşturmak.

- Ülkelerle birlik olup, aramızdaki ticaretleri dolarla değil de kurulacak ortak dijital paralarla yapabilmek için gereken teknolojiyi kurmak.

- Sağlık alanında makine ve ilaç sektörü için, ortak teknolojik ürünler yapmak

- Ortak bankacılık ilişkileri kurmak için, gerekli teknolojik altyapıyı kurmak

- Komşularla ticaretin artması için taşımacılık sektöründe ortak ne teknolojiler gerekiyorsa, onun alt yapısını hazırlamak.

- Ortak eğitimlerle daha fazla sayıda ''Bilim İnsanları'' yetiştirmek

- Üretimde hammaddeler çok önemli olduğu için komşu ülkelerdeki madenleri, teknolojik makinelerle ortak üretim yaparak çıkartmak.

- Birlikte gıda alanında ortak teknolojiler ile üretimler yapmak

Milli Teknoloji Hamlesi
Milli Teknoloji Hamlesi

   Amaçları ve beklediğimiz Vizyonları büyük olan bu teknoloji festivalinin Ülkemize, Türk Devletlerine ve sonra dünyanın bir çok ülkesine faydalar vermesi dileklerimizle bu özel yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız. 

   Bu fâni dünyada ne kadar çok bilgiye sahip olsak ta, günün birinde hepimiz bu dünyadan gideceğiz. O yüzden geleceğe çocuklarımızın daha sağlam ve büyük adımlarla yürüyebilmesi için, bildiklerimizi gençlerle paylaşmalıyız. Böylece çok daha güçlü oluruz...

   Büyük Türkiye'nin dünyadaki mazlumlara kol kanat gerebilmesi için hepimizin daha çok çalışması lazım. Böyle çalışırsak Türkiye daha çok büyür ve kuvvetli olur. Dünyada çok büyük Türkiye'nin olması için çalışmaya devam. Cümleten hepinize Saygı ve Selamlar...


NOT 1: Bu yazımızı Aralık 2022 tarihinde hazırlamıştık. Bu tarihe kadar Teknofest yapılan şehirler şöyledir;

- 2018 İstanbul 
- 2019 İstanbul 
- 2020  Gaziantep 
- 2021 İstanbul 
- 2022 Azerbaycan
- 2022 Samsun

NOT 2: Bu yazımızı yazdıktan sonra Teknofest 2023 yılında 3 şehirde yapılmıştır. 

- İstanbul
- Ankara
- İzmir

NOT 3: Teknofest 2024 yılında Adana'da yapılacaktır   Kaynaklar ve etiketler; wwwteknofestorgtr, wwwt3vakfiorgtr, wwwsanayigovtr, Milli Teknoloji Hamlesi, Teknofest nerede yapılacak, ayaklar yerden kesilecek, teknofest nedir, teknofest hangi şehirde, teknofest hangi illerde, teknofest hangi alanlarda, teknofest ilk ne zaman yapıldı, teknofest hangi kategoriler var, teknofest kategoriler, teknofest kategorileri neler, teknofest ne zaman ve nerede yapılacak, teknofest ne zaman yapılacak, teknofest kategorileri neler, teknofest yarışma kategorileri, teknofest amacı nedir, teknofest faydaları nedir, teknofest 2022, teknofest 2023, teknofest 2024, teknofest 2025, AYAKLARI YERDEN KESECEK, teknofest'in amacı nedir, TEKNOFEST NEDİR HANGİ ŞEHİRDE, teknofest amaç, ANALİZLER, teknofest vizyon

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

Mağaza, Market ve Pazar etiketlerinin faturaları denetlensin