13 Ağustos 2019 Salı

Vize nedir Vize nerelerden alınır Schengen vizesi nedir

  
   Gezmek ve İş seyahatleri yapmak. Kimimiz dinlenmek için, kimimiz ise fabrikasının ürettiği ürünlere müşteriler bulmak için başka ülkelere ziyaretler yapmak isteriz. Bu ziyaretleri yapmak için pasaportla beraber ''Vize'' lere ihtiyaçlarımız olabilir. 

   Peki vize nedir, prosedürleri nelerdir kısaca. Bu önemli konuyu sizlerle paylaşmak istedik. Vize için başvuracakken, resmi kurumlardan detaylı tüm bilgileri isteyiniz.

   Türkiye'ye gelmek isteyen yabancılar bulundukları ülkelerde Türkiye konsolosluklarına gidip, o günkü son detayları öğrenebilirler.

Visa İş Seyahati
Türkiye'nin Vize Uyguladığı Ülkeler
          
   Vize (Visa): Bir devletin dış temsilcilikleri veya sınır makamları aracılığıyla, ülkesine seyahat edecek bir yabancının pasaportuna koyduğu ve bu yabancının ülkesinin sınır kapısına kadar giderek sınır makamlarına giriş için başvuru yapabileceğini, girebileceğini gösteren bir kayıttır. 

   Vize Nerelerden Alınır?

   Vizeler, seyahat edilecek ülkenin

- Büyükelçiliğinin Konsolosluk Bölümünden;

Başkonsolosluğundan veya

Konsolosluğundan alınır

- Bazı ülkeler, Fahri Başkonsoloslukları veya Fahri Konsoloslukları aracılığıyla da vize verebilmektedirler.

   Vize Alınırken Hangi Belgeler İstenir?

   Vize başvurusunda istenilen belgeler ülkeden ülkeye, seyahat amacına veya başvuranın pasaportunun türüne (diplomatik, hizmet, hususi, umuma mahsus pasaport veya seyahat belgesi) ve hatta zamandan zamana büyük değişiklikler gösterebilmektedir. İlgili temsilcilikten bilgi alınması gerekmektedir.

Vize Başvurusunda Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

- Vize başvurusunda genel kural başvurunun şahsen yapılmasıdır

- Pasaportun yıpranmamış olması gerekir, çünkü vize almışsanız bile sınırdan geri çevrilmeniz mümkündür. Bu yüzden pasaportunuzu yenilemekte fayda vardır.

- Pasaportunuzun geçerlilik süresinin başvuru tarihinden itibaren en az 1 yıl olmasına özen gösterin. Bu durumu vize talep edeceğiniz ülkenin temsilciliğinden teyit yaptırmanız, sizlere fayda sağlayacaktır.

- Mülakat sırasında yetkilinin sorularına doğru cevaplar vermeniz çok önemlidir

- Başvurunuzu eksiksiz belgelerle yapınız. Tahrif edilmiş veya sahte belgelerle başvuruda bulunmak, yasalara göre suçtur.

- Vize bir egemenlik hakkı olduğu için başvurunuzun reddedilebileceğini önceden kabul ediniz

- Mülakat sırasında yetkilinin hakkınızda olumlu izlenim elde edinmesi, başvurunuzun kabul edilme ihtimalini artırır.

- Seyahatinizi gerçekleştirebilecek ekonomik olanaklara sahip olduğunuzu belgelemeniz beklenir

- Mülakatın amacı; seyahat edeceğiniz ülkenin makamlarının bu ülkeye seyahat edecek yabancılar için belirlediği koşulları sağlayıp sağlamadığınızı anlamaktır.

- İşsiz iseniz veya kendinizin ve bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin geçimlerini sağlayabilecek düzenli ve yeterli bir gelir düzeyine sahip değil iseniz, potansiyel bir göçmen olarak sayılacağınızdan, vize alma şansınız oldukça düşüktür. Bu durumdaysanız vize başvurusunda bulunmamanız daha uygun olacaktır. Reddedilebileceğinizi bildiğiniz bir talepte bulunmaktan kaçınmanız, sizin vakitten ve paradan tasarruf yapmanızı sağlar.

- Bazı ülkeler vize harcının yanında yüksek meblağlarda başvuru veya işlem harcı almaktadırlar. Bu koşullar ülkeden ülkeye değişmektedir. Bu yüzden ilgili temsilciliklerden bilgi almanızda fayda vardır.

   Bir Ülkenin Hangi Temsilciliğinden Vize Alabilirim

   Uluslararası kural: Vize başvurunuzu daimi ikametinizin olduğu yerden yapmanızdır. Bir ülkenin Türkiye'de birden çok Başkonsolosluk veya Konsolosluğu var ise, vize başvurunuzu ikametinizin bulunduğu yere yakın olan temsilciliğe yapmanız gerekir. Bu hususu da ilgili temsilcilikten önceden öğrenmenizde fayda vardır.

    Kimlere Vize Verilmez?

   Bir ülkeye hangi yabancının girebileceğine karar vermek, uluslararası hukuka göre, o devletin egemenlik yetkilerindendir. Bu husus, tartışılmaz temel bir kuraldır. Devletler ülkelerine hangi yabancıların girebileceğini kendi ulusal çıkarlarına göre belirlerler. Her devletin ülkesine girmeleri yasaklı veya sakıncalı yabancılar listesi vardır. Ayrıca yasaklılar listesinde bulunmayan bir yabancıya ekonomik olarak yük olabileceği, kamu düzenini bozabileceği ve kamu sağlığına risk oluşturabileceği gerekçeleriyle vize verilmemesi mümkündür.

  Bir Ülkenin Vize Başvurumu Reddetmeye Hakkı Var mıdır?

  Uluslararası hukukta Devletin ulusal egemenlik yetkileri esastır. Bu egemenliklerini sınırları içerisinde çıkardıkları yasalar ile diledikleri gibi kullanırlar. Ulusal egemenlik yetkileri arasında ülkelerine hangi yabancıların, hangi koşullarla girebileceklerini belirlemekte vardır. Vize bu amaca hizmet etmektedir. Devletin bu yetkisi uluslararası hukuk bakımından tartışılmazdır. Devletler egemenlik yetkilerini kendi iradeleriyle sınırlayabilirler.

   Başvurum Reddedilirse, Nasıl İtiraz Edebilirim?

   Vize başvurusunun reddine itiraz öncelikle, vizeyi reddeden temsilciliğe yazılı olarak müracaatla yapılmaktadır. Herhangi olumlu bir yanıt alınamaması halinde, itiraz için yargı yoluna başvurmak mümkündür. Ancak vize reddinde yargı yolunun açık olduğu ülkeler sayıca fazla değildir. Ayrıca, genelde uzun zaman alan mahkeme süreci sonunda mahkemenin devlet aleyhine sonuçlanma olasılığı zayıftır. Diğer önemli bir husus, bir devletin yasaları yargı yolunu vize müracaatçısının itirazı için açık tutuyorsa, bu davaya o devletin mahkemeleri bakacaktır. Dolayısıyla o ülkenin avukatını tutmanız gerekmektedir. 

   Başvurum Reddedilirse, Tekrar Başvuru Yapabilir miyim?

   Genelde ilgili ülkeler başvuru sayısına sınırlama koymamaktadırlar. Ancak ilk koşullarınızda (ekonomik durumunuzun iyileşmesi, seyahat nedeninizin farklı olması gibi) bir değişiklik yok ise, ikinci başvuru para ve vakit kaybına yol açabilecektir. Zira batılı ülkeler başta olmak üzere, bazı ülkeler vize harcı ve vize işlem harcı adı altında tahsil ettikleri meblağları, vize talebi reddedilse dahi geri iade yapmamaktadırlar. 

   Vize İhlali Nedir?

   Vize ihlali, aldığınız vizenin üzerinde belirtilen süreden daha fazla vizeyi veren ülkede kalmanız veya vizeyi veriliş amacı dışında kullanmanızdır. Örneğin; bir öğrenci vizesi ile çalışmak veya turist vizesi ile öğrenim görmek, vize ihlaline örnektir.

   Vize İhlali Yaparsam, Sonuçları Ne Olur?

   Ziyaret ettiğiniz ülkeden sınır dışı edilirsiniz. Hakkınızda ülkeye sürekli veya geçici giriş yasağı konulabilir ve/veya para cezası ödemek zorunda kalabilirsiniz.

   Schengen Vizesi Nedir?

   Avrupa Birliği'nde 1995'te yürürlüğe giren Schengen Sözleşmesi ile bu sözleşmeye taraf ülkeler aralarındaki sınır (''iç sınır'' denilmektedir) kontrollerini kaldırmışlardır. Bu şekilde oluşturulan Schengen bölgesinde dış sınır kontrollerinde ortak uygulama ve kurallar hayata geçirilmiştir. Schengen alanı vize, polis ve yargı alanlarındaki işbirliğini kapsamaktadır. 

Schengen'e üye olan ülkeler hangileridir?

- Almanya
- Avusturya
- Belçika
- Çek cumhuriyeti
- Danimarka
- Estonya
- Finlandiya
- Fransa
- Hollanda
- İspanya
- İsveç
- İtalya
- Letonya
- Litvanya
- Lüksemburg
- Macaristan
- Malta
- Polonya
 -Portekiz
- Slovakya
- Yunanistan
- Slovenya

   AB'ye üye olmayan İsviçre, İzlanda, Norveç ve Lichtenstein'da Schengen Bölgesi'ne dahildir.

   Bir yabancı Schengen bölgesine üye ülkelerden birinin vizesi ile girdiğinde diğerine serbestçe seyahat edebilmektedir. Bununla birlikte Schengen vize rejimi yönetmeliği uyarınca Schengen Vizesi ilk defa kullanılırken vizenin alındığı ülkeye giriş yapma zorunluluğu bulunmaktadır. 

   Örneğin, İtalya'nın Temsilciliklerinden alınan vize ile önce İtalya'ya giriş yapılması gerekmektedir. Bu çerçevede, Schengen bölgesine seyahat edecek vatandaşlarımızın vizelerini ilk giriş yapacakları ülkenin temsilciliğinden almaları hususu önem taşımaktadır.

   Schengen ülkeleri ortak Schengen Information System - SIS adı verilen bir veri tabanından yararlanırlar. Bu veri bankasında, Schengen ülkelerine girmesi gereken kişilerle ilgili bilgiler başta olmak üzere çeşitli bilgiler yer alır ve üye ülkelerin yetkili makamlarının kullanımına açıktır.

Yabancıların Tabi Olduğu Vize Durumları

   Ülkemize seyahat edecek yabancıların ülkesine göre wwwevisagovtr internet adresinden e-vizelerini almaları veya dış temsilciliklerimize şahsen başvuru yapmaları gerekmektedir. Vize işlemlerinde yaşanabilecek gecikmelerden ötürü vize başvurularının planlanan seyahat tarihinden en az 1 ay önce yapılması yararlı olacaktır.

   E-vize daha önce sınır kapılarında ''bandrol'' veya ''kaşe'' ile verilen vizelerin yerini almaktadır. Başvuru sahipleri wwwevisagovtr internet adresinden gerekli bilgileri girmek ve ödemelerini kredi kartı ile yapmak suretiyle, vizelerini elektronik olarak alabilmektedir. Başvurunun başarıyla bitmesinden sonra e-vizeler kişinin e-posta adresine gönderilmektedir.

   Başvuru sahiplerinin e-vizelerinin çıktısını alarak havayolları ve gümrük yetkililerine göstermeleri ve seyahatlerinin sonuna kadar muhafaza etmeleri gerekmektedir.

   E-vize Türkiye'ye turistik veya ticari amaçlar dışında (çalışma, öğrencilik v.b.) yapılacak seyahatler için geçerli değildir. Bu tür vize başvurularının dış temsilciliklerimiz aracılığıyla yapılması gerekmektedir.

  Öğrenim, çalışma v.b. özel amaçlarla Türkiye'ye gelinecekse, dış temsilciliklerimizden geliş amacına uygun vize alınmalıdır. 

   Profesyonel sürücülere uygulanan vize rejimine ilişkin yabancının kendisine en yakın dış temsilciliğimizden bilgi alması yararlı olacaktır.

   Çalışma Vizeleri Hakkında Bilgiler

   Türkiye'de çalışmak isteyen yabancılar dış temsilciliklerimize çalışma izni ve çalışma vizesi başvurusu yapmalıdır. Bu başvuru sırasında işverenin yabancıyı istihdam edeceğini gösterir belgenin, vize başvuru formunun ve pasaportun ibraz edilmesi yeterlidir. Bu başvurudan sonra en geç on iş günü içerisinde işverenin de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na (ÇSGB) anılan Bakanlıkça talep edilen belgelerle birlikte başvurması gerekmektedir. Başvurular ÇSGB'nca 30 gün içerisinde sonuçlandırılmaktadır.   Kaynaklar ve etiketler; wwwmfagovtr, VİZE NEDİR, evize kimler alabilir, VISA, evise kimler alamaz, ÖNEMLİ BİLGİLER, yabancılar için vize alımı nasıl oluyor, TÜRKİYE'NİN VİZE UYGULADIĞI ÜLKELER, VİZE NERELERDEN ALINIR, SCHENGEN VİZESİ NEDİR, schengen ülkeleri hangisidir

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

Mağaza, Market ve Pazar etiketlerinin faturaları denetlensin