27 Ağustos 2019 Salı

Oyunu en iyi Oynayan mı, Oyunu Yapan mı

   Günümüzde teknoloji o kadar büyüdü ki, nerdeyse hızına yetişilemiyor. Her gün farklı yeni bir yenilik duyuyoruz. Kimi telefonlarda, kimi arabalarda, kimi beyaz eşyada...

   Teknolojinin faydalarını işlerimize yararlı şekilde kullanmak bizlere, zamandan tasarruf ve fazla masraflardan kurtulmamızı sağlar. Bu yüzden teknolojiyi iyi takip etmek, yeri geldiğinde ondan iyi faydalanmak gerekir.

   Teknolojinin en hızlı büyüyen sektörlerinden biride oyun sektörüdür. Biraz inceleme yaptığımızda o kadar çok oyun gördük ki, şaşırmamak elde değil. Bugün nerdeyse her evde oyun oynayan çocuklar vardır. Onları biraz izlediğimiz zaman adeta hipnoz olmuşcasına oyun oynadıklarını görmekteyiz. Bu durum bizleri üzmektedir, Neden mi ? Birileri oyun yapıp, satıyor. Sonrada o oyunları bizim çocuklarımız, aralarında adeta yarışırcasına oynamaktadırlar. Burada sormamız gereken önemli bir sorumuz vardır.

   Oyunu en iyi oynayan mı, yoksa oyunu en iyi yapan mı daha iyidir ? Evet bu soru çok önemlidir. Çocuklarımız hep en iyi ben oynuyorum diyorlar, ama buna harcadıkları enerjiyi o oyunu yapmak için harcasalar daha iyi olmaz mı ? Biraz düşündüğümüz zaman bu konu üzerine çok yoğunlaşmamız gerektiğini anlamamız gerekir.

   Bir şeyler yapmamız gerekiyorsa önce kendi yakın çevremizden başlamalıyız. Kendi çocuklarımıza, kendi yakınlarımızın çocuklarına oyunu iyi oynayan değil, oyunu yapan siz olun diye öğütler verirsek, onların ufukları biraz daha genişler. Böylece çocuklarımız bir şeyleri bulma, yapma azmi ile daha çok çalışacaklardır. Diğer türlü oyunları kimler hazırladıysa, onların kurallarına göre oyunları hazır oynayacaklardır.

   Yani oyunun kurallarını onlar değil, bizim çocuklarımız kurar ise, geleceğe daha farklı bakabiliriz. Çünkü bir şeyler bulmak için çalışan beyinler, yarın ülkemize faydalı başka hizmetler sunabilirler. Bu yüzden çocuklarımızı oyun oynama hipnozundan kurtaralım. Onları kurallarını kendilerinin koyacakları oyunlar yapmalarına, bilim ve ar-ge gibi farklı alanlarda, yeni buluşlar yapmaları için yönlendirelim.

Arge çocuklar
Oyun kurmak

   Gelecekte çocuklarımızın Ülkemize yeni büyük buluşlar yapmaları dileklerimizle...
  Kaynaklar ve etiketler; wwwgooglecom, oyunlar, HİPNOZ 

2 yorum:

  1. Büyüyünce oynadığın hayat, küçükken oynadıklarında saklı!
    Bekir Said ÇANKAYA

    YanıtlaSil
  2. Ey Hayat https://www.birinciadres.com/2022/05/hayata-dair-siir.html

    YanıtlaSil

Öne Çıkan Yayın

İran ve İsrail Ne Yapıyor