10 Mayıs 2020 Pazar

Anneler Günü

   Bir yıl 365 gün, bir gün ise 24 saattir. Toplamda 1 yıl binlerce saat yapar ve bu binlerce saat zamanda birisi sizleri dört gözle hep takip eder, inceler. Kimi zaman sizin öğretmeniniz olur, kimi zaman terziniz, kimi zaman hemşireniz, kimi zaman doktorunuz, kimi zaman aşçınız, kimi zaman ise yol arkadaşınız. Kısaca hayatınızın her anında sizden bir karşılık beklemeden, sizler için çalışan, kendi hayatını size göre planlayan değerli birisi, evet bu kişi sizin Annenizdir.   

Kutlu Olsun
Anneler

    Çok basitten bir örnek düşünürsek, sizin bir fabrikanız var, fabrikanınız da da çalışanlarınız var diyelim. Hangi çalışanınız sizin için 24 saat çalışabilir ? Belki 1 gün çalıştı diyelim, ya 1 hafta, ya 1 yıl, yada yıllarca çalışabilir mi, tabii ki hayır. Ama anneleriniz sizler için günün her saati çalışır, sizin yanınız da olur. Sadece bu örnek bile annelerin hakkının ne kadar büyük olduğunun göstergesidir. O zaman şu soru aklınıza hemen gelmiştir, bizler için çok değerli olan Annelerin, yılda 1 günü olması çok garip gelmiyor mu ? Bize göre yılda 1 gün değil, her gün Anneler Günü'dür.

   Anneler ile ilgili Peygamber Efendimiz'in (sav) önemli Hadis-i Şerif'leri vardır. Bazılarını yazalım.

   '' Cennet Annelerin Ayakları Altındadır '', bu Hadis-i Şerif'te çocukların annelerine göstermesi gereken saygıya değinilmiştir. Yani Allah'ın emirlerine aykırı olmadığı sürece, annelere itaat etmek, saygı göstermek cennetin önemli bir anahtarı olup, bu anlamda Cennet annelerin ayakları altındadır.

   '' Üç dua vardır ki bunların kabul olunacağında şüphe yoktur. Bunlar Mazlumun (haksızlığa uğramış olan kimsenin) duası, Misafirin (ikramını gördüğü kimseler için) duası ve Anne babanın çocukları için yapacağı duadır '' Görüldüğü üzere annenin ve babanın kıymeti çok büyüktür, hayatını buna göre yön verenler, ömür boyu mutlu olabilirler.

   '' Size günahların en büyüğünü söyleyeyim mi ? diye üç kere sordu. Bunun üzerine sahabeler, Evet ey Allah'ın Resulü diye cevap verdi. Peygamber (sav) Efendimiz: Allah'a ortak koşmak, Anne babaya isyan etmek ve eziyet etmektir '' Yine görüldüğü gibi annenin ve babanın değeri çok büyüktür.

'' Kim ömrünün uzun olmasını ve geçim kaynaklarının genişlenmesini istiyorsa anne babasına iyi baksın ve akrabalık bağlarını gözetsin '' Görüldüğü gibi annenin ve babanın önemi büyüktür.

   Peygamber Efendimiz'e bir adam şu soruyu sordu, Amellerin en üstünü hangisidir. Bu soruya Peygamber Efendimiz (sav) şu cevabı verdi: '' Vaktinde kılınan namaz ve Anne babaya itaat etmektir. Sonra da Allah yolunda cihad etmektir '' Yine görüldüğü gibi anne ve babanın kıymeti çoktur.

   Yazdığımız 5 Hadis-i Şerif'ten de anlaşılacağı üzere Anne ve Babanın kıymet ve değeri fazladır. Bu yüzden saygıyı en üst seviyede tutmalıyız. Biraz düşünürsek annelerin ne fedakârlıklar yaptığını daha iyi anlarsınız. Bazılarını yazalım;

- Bebekken sizin her türlü bakımınızı yapar
- Bebekken sizin her türlü ihtiyacınızı giderir
- Bebekken sizi her türlü tehlikelerden korur
- Sizin büyümeniz için yedirip, içirir
- Sizlerden hiç bir şey talep etmeden, daima size bakarlar
- Sizler için uykularından feragat ederler
- Sizlerin eğitimi için ellerinden ne geliyorsa, yaparlar
- Sizlerin giyimi için elinden geleni yaparlar, gerekirse size 3 elbise alır, kendisine ise 1 elbise alırlar
- Büyüdüğünüz de sizin mutlu bir yuva kurmanız için çalışırlar
- Evlendikten sonra çocuklarınıza büyük annelik yaparlar, onların hayat yoldaşı olurlar
- Torunlarına aynı size baktıkları gibi, bakmaya çalışırlar

Kutlu Olsun
Anneler Günü
   Kısaca anneniz hem size, hem torunlarına annelik görevini fazlasıyla yerine getirirler. Bu yüzden onları yılda 1 gün değil, her gün hatırlayın ve her günü Anneler Günü olarak bilin. Bir pazarlama mantığı ile ortaya çıkarılan güne bakmayın, aldırmayın. Birileri ticari olarak ürünler satacak diye anneler gününü hatırlamayın, her gün annenizin kıymetini bilerek, onlara saygı gösterin, hürmet edin. Şunu da unutmayın; Anneler hediye istemez, hediye 1 günlüktür, Anneler her gün hatırlanmak ister.

   Bugünün gençleri olan kızlar, yarının anneleri sizler olacaksınız. Bugün annenize nasıl davrandıysanız, yarın da çocuklarınız size aynen davranabilir. Bu yüzden şu anı değil, 30 yıl sonrasını düşünerek annenize Saygıyı, Hürmeti, Hatırlanmayı eksik etmeyin. Çünkü 30 yıl sonra sizler onların yerinde olacaksınız.

Kutlu Olsun
Anneler Günü

   Şimdi ise bugünün gençleri olan erkeklere yazalım. Sizler de şu an çok gençsiniz, hayat hızlı akıyor, nasıl büyüdüğünüzün farkında bile olamayabilirsiniz. Biraz oturup, yukarıda yazdıklarımızı düşünün. Yarının babaları, büyük babaları olacaksınız. Zaman çok geçmeden şimdiden annelerinizin kıymetini bilin, onlara her zaman saygıda kusur etmeyin.

   Bugünün gençleri, yarının büyükleri sizlersiniz. Gençliğinizin kıymetini, Annelerinize olan saygı ile birleştirerek bir ömür boyu mutlu olmanız dileklerimizle...

Anne Gün
Anneler Günü
   Kaynaklar ve etiketler; wwwdiyanetgovtr, wwwgooglecom, wwwhuzursayfasicom, wwwislamveihsancom, wwwbureninsurancegroupcom, wwwkarsmansetcom, wwwozgurkocaelicomtr, ANNELER GÜNÜ, anne günü, anneler günü ne zaman, anneler günü hangi gün, anneler günü hangi gündür, bir gün değil her gün anneler günü, anneler günü bir gün değil her gün, anneler günü sadece bir gün değil, GÜNLER 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

Mağaza, Market ve Pazar etiketlerinin faturaları denetlensin