23 Ağustos 2019 Cuma

Sultan Ahmet Camii, The Blue Mosque

   İstanbul, İstanbul, İstanbul...Adım attığınız her yeri tarih kokan, bizler ne kadar yazsak ta anlatılmayacak kadar büyük bir şehirdir İstanbul. 1453 yılından 1923 yılına kadar toplamda 470 yıl Osmanlı'nın başkenti olmuş şehirdir İstanbul.

   İstanbul'umuzda o kadar tarihi yerler varki, anlat anlat bitmez. Zamanla her tarihi eseri sitemizde anlatmaya çalışacağız. Şimdi yabancılar arasında ''The Blue Mosque'' olarak bilinen, Sultan Ahmet Camii'ni anlatmaya çalışacağız sabırla. Niçin sabırla dediğimizi merak etmiş olabilirsiniz, çünkü tarih sabır işidir. Bir tarihi okurken aklınıza bir sürü soru gelir, o sorunun cevabını araştırırken, başka sorular aklımıza gelir. O sorularında cevabını araştırırken bu sefer başka sorular aklımıza gelir. Kısaca tarih, sabırla ilme işlenen bir nakış gibidir. Şimdiden herkese tarihimizi sabırla okumanızı dileriz.

   Sultan Ahmet Camii 17. yüzyılda, Sultan 1. Ahmet tarafından Mimar Sedefkâr Mehmet Ağa' ya (Mimar Sinan'ın öğrencisi) yaptırılmıştır. Camii'nin yapımına 1609 yılında başlanmış olup, temeline ilk kazmayı Sultan Ahmet vurmuştur. Yapımı ise yaklaşık 7,5 yıl sürmüştür. Cami çok ferah ve aydınlıktır. Caminin 6 minaresi vardır, 4 tanesi üçer, 2 tanesi ise ikişer şerefelidir. Caminin 3 kapısı mevcut olup cami içinde yuvarlak ve çok iri sütunlar kullanılmıştır.

Sultan Ahmet Camii tamamlayıcı öğelerle beraber (medrese, türbe, sebiller...) tam bir Külliye halini almıştı zamanında.

Camii kareye yakın, dikdörten şeklinde yapılmıştır. Yaklaşık 53 mt * 50 mt dir. Caminin akustiği için duvar ve sütunlarla bir ilişki yapılmıştır. Mermer kaplamaları özel bir kesme yontma işlemi ile yerleştirilmiştir.

Caminin Yerleşme Düzeni Şöyledir;

- Türbe
- Darulkurra
- Muvakkithane
- Sıbyan Mektebi
- Arasta
- Hamam
- Darüşşifa
- Sebiller
- Hünkâr Kasrı
- Medrese

Camii Yapılırken Şu Malzemeler Kullanılmıştır;

   Küfeki taşı, Mermer, Renkli Taşlar, Ateş taşı, Tuğla, Kiremit, Ağaç, Kireç, Demir, Kurşun, Çivi, Boya, Badana, Alçı, Lökün, Pamuk, Keten, Keçe, Saman, Tutkal, Mastaki, Sandalos, Zift, İsvidaç, Bezeme, Çini, Gümüş, Altın, Taş, Sedef, Taş Oymacılık, Yazılar, Minare, Mahya, Işıklandırma

İstanbul
Sultan Ahmet Camii

İstanbul
The Blue Mosque

İstanbul
Sultan Ahmet Camii

İstanbul
The Blue Mosque

  Bu güzel ve büyük Camii'mizi görenlerin bir daha görmesi, hiç görmeyenlerin ise gidip görmesi dileklerimizle

İstanbul
Sultan Ahmet Camii

İstanbul
The Blue Mosque

İstanbul
Sultan Ahmet Camii

İstanbul
The Blue Mosque


 

Kaynaklar ve etiketler; wwwistanbulgovtr, wwwfatihgovtr, wwwkulturportaligovtr, Sultan Ahmed Camii, SultanAhmet Camii, SultanAhmed Camii, CAMİ 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

TEI ve Motor