8 Eylül 2019 Pazar

Fazla Kilo, Obezite ve Zayıflama

   Yollar yürüyerek bitermiş derler, bunu günümüzde ''yollar arabayla giderek biter'' diye söylersek, çokta abartmış olmayız galiba. İşleyen demir ışıldar pas tutmaz misali vücudumuz da ne kadar hareket ederse o kadar sağlıklı ve zinde olur. İnsanlar hareketin en büyüğünü yürüyerek yapmaktadırlar.

   Sağlıklı olmak için vücudumuzun belli kilolarda olması gerekir, ne çok fazla, ne çok eksik. Çok fazla olursa üzerimizde bir ağırlık olup, bacaklarımıza yük biner. Bunu şöyle anlatırsak, akıllarda daha kolay kalır. Her gün evden dışarı çıkarken belimize fazladan ağırlıklar bağladığımızı ve yürüdüğümüz tüm yollar boyunca bu ağırlıkları taşıdığımızı düşünün. Hem bedenen yoruluruz, hem de zihnen değil mi ?

   Eğer kilomuz çok az olursa vücut gerekli gıdaları almamış olacağından, her türlü hastalıklara adeta davetiye çıkarılmış olur. İnsan vücudunun ideal kilosunun hesaplanması için değişik hesaplamalar vardır. Biz sizlere kolayca akılda kalacak bir formül söyleyeceğiz, eğer bu formüle göre kilonuzu korursanız, hayatta sağlıklı olabilirsiniz. Tam sağlıklı olmanın yollarını, her zaman doktorlar söyler, bizimkiler sadece bir öneridir.

   İdeal Kilo Hesabının Yaklaşık Hesaplanması;

Erkekler için ; Boyunuzun son iki hanesinin   5 eksiği ile 10 fazlası arası
Bayanlar için ; Boyunuzun son iki hanesinin 10 eksiği ile   5 fazlası arasıdır.

   Bir örnek verecek olursak;   1,75 boyundaki Ali Bey  76 kilo geliyorsa, kilosunun durumuna bakalım. Hesap yapılınca;

75-5 = 70     ile    75+10 = 85   arası rakamlar çıkıyor. Yani 70 ile 85 arası rakam olursa, kilomuz iyi olur. Bunun ortalaması alınırsa en ideal kiloyu bize verir. Yani 70+85 / 2 = 77,5 kilo. Bu rakama bakınca Ali Bey'in 76 kilo ile en ideal kiloya çok yakın olduğu görülmektedir.

   Eğer Ali Bey'in kilosu 76 değil de 96 gibi bir rakam olsaydı, o zaman durum baya ciddi olacaktı. Çünkü günümüzün en önemli sağlık durumlarından olan obezite ile karşı karşıya gelmiş olabilirdi. Önce obezitenin tanımını yapalım, sonra konuya devam edelim.

Obezite Nedir; Vücudumuz her gün yediğimiz yiyeceklerle enerji almaktadır. Eğer bu aldığımız enerji günlük harcadığımız enerjiden fazla olursa, bu durumda vücudun harcayamadığı enerji, vücutta yağ oluşumuna sebep olur, böylece de obezite oluşur.

   Ali Bey'in kilosu en ideal kiloya yakın olduğu için sağlığı da iyidir genelde. Eğer yüksek çıksaydı tarifteki gibi obezite ile karşı karşıya kalınabilirdi. Obezite ile artan kilolar vücutta başka hastalıklara da sebep olabilir. Bunlar kas ve iskelet sistemi hastalıkları, kalp ve damar, diyabet, hipertansiyon, solunum sistemi ve bazı kanser türlerinin alt yapısını oluşturabilir. Türkiye'de kadınların yaklaşık % 20,9'u, erkeklerin ise % 13,7 si, ortalama da ise % 17'si obezdir. Bunun tedavisin de bir ekip çalışması gerekir hekim, diyetisyen, psikolog ve fizyoterapistten oluşan.

   Başka hastalıklara sebep olan kiloları sağlık ekibinin çalışması ile zayıflayarak verebiliriz. Bunun yanında kendimizde sağlığımıza dikkat edip, bazı noktalarda hassas olursak, kilo almayı önleyebiliriz. Şimdi önerilerimizi yazmaya başlayalım.

   SAĞLIK İÇİN ÖNERİLERİMİZ

- Her yere araba ile gitmeyelim, yakın yerlere yürüyerek gidelim, böylece vücudumuz hareket ederek, enerji harcamış oluruz. Günde en az 1 saat yürüyebilirsek, çok faydasını görebiliriz.

- Bisiklet sürmeye çalışalım ama elektrikli olanı değil. Böylece hem vücudumuz hareket eder, hem de yağları yakarız.

- Sabah kahvaltımızı mümkün mertebe yapmaya çalışalım. Öğle yemeklerinde fast food denilen hazır yiyeceklerden uzak durmaya çalışalım. Özellikle bazı çalışanlarımız nerdeyse her gün fast food yemektedir. Bunun yerine 5 iş günün en az 3 ünde yemek yemeye çalışalım. İlla fast food da yemek istiyorsanız, tadımlık niyetine ara sıra yersiniz. Akşam yemeklerinde mümkün mertebe çorba yiyelim. Çünkü sıvı olan çorba vücudumuzun bağırsaklarına iyi gelir, kabızlığı önler. Bir örnek verecek olursak devamlı fast food tarzı katı yiyecek yiyen birisi, 10 gün sonra kabız olup, karnında ağrılar hissetmeye başlayabilir.

- Günde bol su tüketilmelidir, en az 2 litre civarı. Özellikle sabah kalktığımız da aç karna 1 bardak içelim, vücut organlarının çalışmasına sebep olur. Şunu unutmayalım ki su, bulunmaz bir doğal ilaçtır vücudumuza. Suyun faydaları o kadar çok ki...Mesela; Böbreklere, Kalp hastalıklarına, Bulaşıcı hastalıklara, Cilde iyi gelmektedir. 
   
   Eğer yeterli su içmezsek, şu sorunlar baş gösterebilir; Unutkanlık, konsantrasyon, kabızlık, baş ağrısı, saç dökülmesi, kepeklenme, bebekli annelerde süt eksikliği, kas krampları.

- Şekerden uzak durmaya çalışalım.

- Gazlı içecek, kafein içecekler ve hazır içeceklerden uzak durmaya çalışalım. Bunun yerine evde yapacağımız doğal içecekleri kullanmaya çalışalım.

- Tuzu dengeli kullanalım, aşırı kullanmayalım.

- Ekmeği yeterli oranda yiyelim, aşırı yemeyelim.

- Tatlı, hamur işi ve kızartmaları az yiyelim (tadında yiyelim, hiç yememezlik yapmayalım), aşırı yemeyelim. Çikolatayı tadında yiyelim, aşırı yemeyelim.

- Yazın kavun, karpuz yiyelim.

- Yemeklerde mümkünse doğal olan, tereyağı ve zeytinyağı kullanalım.

- Mümkün mertebe yemeklerimizde salata yiyelim, burada dikkat edilmesi gereken, hangi mevsimde isek o mevsimin salatasını yapalım.

- Yoğurdu bol yiyelim, özellikle evde yapalım

- Yemekleri yavaş yiyelim, çokta yemeyelim. Karnımızı 3 parça düşünürsek, 1 parçasını yemek için, 1 parçasını içecekler için, 1 parçasını da boşluk için bırakalım, buna göre yiyip içelim.

- Her şeyin hazırı var diye, mutfağımızı unutmayalım. Mutfaktan ne kadar uzaklaşırsak, doğal yemekten uzaklaşmış oluruz. Bu yüzden mümkün mertebe hazır yiyecekler yerine, ev yapımı yemekler yiyelim.

- Doğal çay içelim, çok karışık çaylara dikkat edelim. Bazılarının içindeki maddeler, bazı kimselere küçükte olsa bir yan etki yapabilir.

- Stresi hayatınızdan uzak tutun

- Sigarayı hiç yazmaya gerek bile yok, çünkü bir çok hastalığa sebep olmaktadır. Sigarasız hayat demek, sağlıklı yaşama açılan ilk kapı demektir.

   Eğer bu doğal çözümleri düzenli yaparsanız ve genetik bir  hastalığınızda yoksa, mümkün mertebe kilo almayacaksınızdır. Dolayısıyla kilo vermek için, yani zayıflama içinde, çok düşünmeyeceksiniz.

   Şunu asla unutmayalım insanın en iyi doktoru, kendisidir. İnsan ne yediğini, ne içtiğini, nasıl hareket ettiğini en iyi kendisi bilir. Eğer biz kendi sağlığımıza çok dikkat edersek, olabilecek hastalıkları başlamadan önlemiş olabiliriz.

   Sabah doğan her güneşin, sizlere hayat boyu sağlık ve mutluluk vermesi dileklerimizle...


Zayıflama
Fazla Kilo Obezite

Zayıflama Obezite
Fazla Kilo Zayıflama İdeal Kilo

   Kaynaklar ve etiketler;  saglikgovtr, wwwgooglecom, OBEZİTE, diyet nedir, diyet ne demek, doğal beslenmek nedir, SAĞLIK, FAZLA KİLO, OBEZİTE, ZAYIFLAMA, sağlık için öneriler, sağlık önerileri, su içmezsek ne olur, insanın en iyi doktoru kimdir, ideal kilo nedir

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

Değerli acil tıbbi müdahaleler Koma nedir Bayılma nedir