26 Mart 2021 Cuma

Bağışlanma ve Af Gecesi, Berat Kandili

   Kelime anlamı olarak ceza veya sorumluluktan kurtulma, temize çıkıp aklanma veya borçtan kurtulma gibi anlamlara sahip olan Berat kelimesi dinimizdeki önemli gecelerden birine ismini vermiştir, Berat Gecesi olarak. Bu gece Allah C.C. müminlere rahmet, bağışlama, duaları kabul etme, günahları affetme, ibadetleri mükafatlandırma yapabilir.

  Berat Kandili Gecesi Şaban Ayı'nın 15. gecesi olup, bu geceye özel 4 ismi de vardır. Bunlar açıklamaları ile şöyledir;

- Feyizli ve bereketli bir gece olması nedeniyle, Mübarek
- Mü'minlerin günahlarının af olunup, temize çıkması sebebiyle, Beraet
- Mü'minlerin ihsana kavuşması nedeniyle, Rahmet
- Geceyi ibadetlerle geçirenlerin seçilip Salih kullar arasına alınması nedeniyle, Berae veya Sakk

Berat Gecesi
Berat Kandili

   Kur'an-ı Kerim'in tamamı Levh-i Mahfuzdan dünya semasına toptan olarak Berat Gecesi'nde indirilmiştir, buna İnzal denir. Kur'an-ı Kerim parça parça olarak ilk kez Kadir Gecesi'nde Peygamber Efendimiz'e  indirilmeye başlanmıştır, buna da Tenzil denir. Ayrıca bazı alimler tarafından Kıblenin Mescid-i Aksa'dan Kâbe istikametine çevrilmesi de Berat Gecesi'nde gerçekleştiği kabul görmektedir. Peygamber Efendimiz'in en büyük mucizelerinden biri olan Ay'ın ikiye bölünmesi (Şakk-ı Kamer) olayının bu gece meydana geldiği söylenmektedir.

   Bu gece bir sene içinde olacak durumlar melekler tarafından birer deftere yazılır. Bir sene içinde olacak olan;

   Olay, zelzele, savaş vs... durumların defteri Cebrâil Aleyhisselam'a
   Rızıklar ile ilgili defterler Mikâil Aleyhisselam'a, 
   Amellerle ilgili defterler İsrafil Aleyhiselam'a, 
   Öleceklerin defterleri ise Azrâil Aleyhisselam'a verilir.

Berat Gecesi
Berat Kandili Mübarek Olsun

   Berat Gecesi'nin Özellikleri Şunlardır;

- Hikmetli ve önemli işlerin seçim ve ayırımı bu gece yapılır
- Bu gecede yapılan ibadetlerin fazileti büyüktür
- Bu gece bağışlanma ve af gecesi olup, Allah'ın rahmeti fazladır
- Bu gece mağfiret gecesidir
- Bu gece Peygamber Efendimiz'e şefaat hakkının tamamı verilmiştir

   Berat Gecesi'nde Neler Yapılmalıdır;

- Oruç tutmak, kandil gecesinden sonraki gün
- Kaza namazı, yoksa nafile namazlar kılmak
- Kur'an-ı Kerim okumak
- Allah C.C.'den mağfiret dilemek, rızık istemek, bela ve musibetlerden korunmak için dua etmek
- Tövbe istiğfar yapmak
- Mümkünse sabaha kadar ibadetler yapmak, yatsı ve sabah namazlarını cemaatle kılın ki geceden sabaha kadar ibadet etmiş olun
- Sadaka vermek
- Bütün ni'metlere şükretmek, hamd etmek, şifa istemek
- Cehennem ateşinden kurtulmak için, dua etmek

- Sağlığınız müsaitse 100 rekat namaz kılmak (Salat-ül hayr, Hayr namazı) faziletli amellerdendir. Bu namaz 2 rekatta bir selam vererek, her rekatta Fatiha'dan sonra 10 defa ihlas okunarak kılınır. Dolayısıyla 1.000 defa ihlas suresi okunmuş olur. Fatiha'da besmele çekilir, ihlas surelerinde çekilmez ve ilk rekatların başında Sübhaneke okunur.

   Bu namazla ilgili Peygamber Efendimiz şöyle buyuruyor; Her kim bu gece 100 rekat namaz kılarsa, Allah C.C ona yüz melek gönderir. 30 u ona cenneti müjdeler, 30 u ona cehennem azabından teminat verir, 30 u ondan dünya afetlerini savar, 10 u ise ondan şeytanın tuzaklarını savar.

   Şöyle niyet edilir; ''Ya rabbi, niyet ettim rızâ-yı şerifin için namaza. Beni afv-ı ilâhîne, feyz-i ilâhîne mazhar eyle. Kasvet-i kalbden, dünya ve ahiret sıkıntılarından halas eyleyip, süedâ defterine kaydeyle''.
   Bu namazı peşpeşe kılamazsanız, ara verip kılabilirsiniz. Eğer gece bitiremezseniz, kerahet vakitlerine uymak koşulu ile ertesi günün ikindi vaktine kadar kılınabilir.

- Salavat getirmek
- Allah C.C.'u bol zikretmek
- Tesbih namazı kılmak
- Geleceğe yeni ümitlerle bakmayı güçlendirmek
- Mezarlık ve türbeleri ziyaret etmek, dualar etmek
- Hayat gidişatımızı gözden geçirmeliyiz
- Allah o gece güneşin batmasıyla dünya semasında tecelli eder ve fecir doğana kadar, ''Yok mu benden af isteyen onu affedeyim, yok mu benden rızık isteyen ona rızık vereyim, yok mu bir musibete uğrayan ona afiyet vereyim, yok mu isteyen...'der'' (İbn Mâce, İkâmetü's-Salat, 191) buyurmuştur.

Berat Kandili
Berat Gecesi

   Bir Hadis-i Şerif''te şöyle buyurulmuştur. '' Şu 5 gece de yapılan dualar kabul edilir, geri çevrilmez. Regaib Gecesi, Berat Gecesi, Cuma Geceleri, Ramazan Bayramı Gecesi ve Kurban Bayramı Gecesi ''

   Rızıkların ve hakkımızda önemli olayların yazıldığı bu önemli geceyi ibadetle geçirip, Allah C.C'un bizleri affetmiş olması dileklerimizle, Berat Geceniz Mübarek olsun...

Berat Gecesi
Berat Kandili
   Kaynaklar ve etiketler; wwwdiyanetgovtr , wwwgooglecom, wwwhuzursayfasicom, wwwbirizbiz, Kandil, berat kandili ne zaman, berat gecesi ne zaman, salatül hayr namazı nasıl kılınır, salatül hayr namazına nasıl niyet edilir, salatül hayr namazı nasıl niyet edilir, Berat Kandili namazı nasıl kılınır, Berat Kandili 100 rekat namaz, berat kandili hangi gün, berat gecesi hangi gün, DİNİ KONULAR, GÜNLER, BAĞIŞLANMA VE AF GECESİ, BERAT KANDİLİ, BERAT GECESİ, berat gecesinde neler yapılmalıdır

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

Değerli acil tıbbi müdahaleler Koma nedir Bayılma nedir