23 Nisan 2018 Pazartesi

Yapılışı Farklı Tadı Mükemmel, Yozgat Testi Kebabı

   Anadolu bölgelerimiz yemekleri ve doğal güzellikleriyle Türkiye'mizin özel yerlerindendir. Burada üretilen doğal yiyecekler, buraların yaylaların da yetiştirilen hayvanların etleriyle bir araya gelince çok özel tatları olan yemekler ortaya çıkmaktadır. Bu yazımızda Yiğidin harman olduğu yer olan Yozgat'ın tescilli bir yemeğinden bahsedeceğiz, Yozgat Testi Kebabı veya başka deyişle Yozgat Desti Kebabından.

   Yozgat Testi Kebabının tarihi çok eskidir. Zamanın Bozok Sancak Beyi, gelen misafirlerine özel olarak bu kebabı hazırlatıp sunmuştur. Yapılışı çok farklı olan bu kebap testilerde pişmektedir, yılda yaklaşık 40.000 testi kullanılmaktadır. Bu kebabın tadına doyulmaz, yiyen bir daha yemek ister. Bu kadar özel bir tadı olan kebabın püf noktalarını yazalım

- Öncelikle testinin içine su konulup 30 dakika bekletilir, sebebi ise testide pişecek olan kebabın suyunu çekmemesi içindir.
- Daha sonra testideki su boşaltılıp testinin içine hazırlanan et, baharat (karabiber, kekik), sarımsak, kuru soğan, domates, tuz ve biber doldurulur. Burada genelde kuzu eti kullanılır, dana eti de kullanılır.
- Kebapta defne yaprağı ve kuyruk yağı kullanılır. Kuyruk yağı kebaba ayrı bir lezzet vermektedir.
- En üst tarafa defne yaprağı ve kuyruk yağı konulur
- Meşe kömüründe yakılan fırında 2 ila 2,5 saat ısıtılır, sonra yiyecek olanlar testiyi kırıp, kebabı afiyetle yemeye başlar.


Desti
Yozgat Testi Kebabı

Testi
Yozgat Desti Kebabı

   Bu kebabı yemeden sadece resimlere bakarak bile, kebabın tadının nasıl olacağı anlaşılmaktadır. Sizce de öyle, değil mi?

Yozgat Desti
Testi Kebabı

Testi Kebabı
Desti Kebabı


   Lezzetler anlatılmaz, tadılır derler ya çok doğrudur. Eğer bir gün yolunuz Yozgat şehrimize düşerse ailenizle birlikte mutlaka Desti Kebabı yemenizi tavsiye ederiz, mutlu kalmanız dileklerimizle...
Kaynaklar ve etiketler; wwwtrthabercom, wwwkulturportaligovtr, testi kebabı nerenin, DESTİ KEBABI, TESTİ KEBABI, desti kebabı nerenin, yozgat testi kebabı hikayesi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

TEI ve Motor