19 Aralık 2020 Cumartesi

Araba Çarpışma Testleri Sizi Korur mu ?

   Yazımızın başlığı biraz dikkat çekici gelmiş olabilir. Buda nedir şimdi diyebilirsiniz. Önce biraz teknik konuları basitçe yazalım. Sonra ise bizim soracağımız sorulara bakalım. Yani asıl dikkat etmemiz gereken konular, yazımızın sonunda olacaktır.

   Araba alırken çoğumuzun aklına hemen hemen şu soru gelmektedir. Bu araba ne kadar güvenlidir ? Bunun güvenilirlik ölçü değerleri nedir ?

   Avrupa pazarında arabaların güvenlik performanslarını Euro-NCAP yapmaktadır. Euro-NCAP arabalara 0'dan 5'e kadar yıldız vermektedir. Bu yıldızlardan birini alan arabalar, müşterilerin satışına sunulmaktadır.

   Şimdi bu yıldızların ne anlama geldiğini yazalım, ondan sonra ise asıl sizlere dikkat çekeceğimiz durumları yazacağız

0 YILDIZ : Yasal olarak satılması için tip onay standartlarını karşılar ama kritik modern güvenlik teknolojisi özelliklerini içermezler

1 YILDIZ : Marjinal çarpışma koruması ve çok az çarpışmadan kaçınma teknoloji özellikleri

2 YILDIZ : Nominal çarpışma koruması ancak çarpışmadan kaçınma teknolojileri yoktur

3 YILDIZ : Yolcu koruma konusunda ortalama ile iyi arasında ancak, en güncel çarpışmadan kaçınma teknolojisi her zaman yoktur

4 YILDIZ : Çarpışma korumasına yönelik iyi genel performans. İlave çarpışmadan kaçınma teknolojileri mevcut olabilir

5 YILDIZ : Çarpışma korumasına yönelik mükemmel genel performans. Sağlam çarpışmadan kaçınma ekipmanları ile donatılmıştır

   Buraya kadar teknik detayları yazdık. Bizim asıl değinmek istediğimiz konu bu yıldızların hangi testlere göre verildiğidir. Çünkü çoğu kimse % 90 şöyle zannediyor. Arabam Euro-NCAP'ten 5 yıldız almış bir araba, o yüzden çok sağlam, yollarda istediğim hızları yaparım, bir kaza olursa da arabama ve içindekilere bir şey olmaz. 

   Bizler bu yüzden dikkat diyoruz. Çünkü gerçekler hiçte sizin düşündüğünüz gibi değildir. Neden mi?

   Arabalarda 3 tür çarpışma testi yapılıyor.

- Direkt çarpışma testinde sabit bir direğe  29 km/h hızla

- Yan çarpışma testinde bir bariyer, aracın sürücü tarafına 50 km/h hızla

- Ön çarpışma testinde ise sabit bir yere 64 km/h hızla yapılmaktadır, burun genişliğinin % 40 ı ile

   Şimdi bu testlerdeki hızları görünce, düşünceleriniz bir anda karıştı değil mi? Bazıları otobanlarda arabam nasıl olsa sağlam diye 120 km/h hızı geçip 180'lere kadar çıkabiliyor. Halbuki durum hiç öyle değil, bazıları arabaları 120 km/h hızlarda çarpıştırıyorlar zannediyor, maalesef değil. Biz testlerde kullanılan hızları yazdık. Direkt çarpışmada sabit direk ve 29 km/h hız kullanılıyor. Bu yazıyı okuduktan sonra, arabada gaz pedalına basarken bundan sonra 2 kat düşünürsünüz artık.

   Testlerde maksimum 29 ile 64 km/h arası test yapılan arabaların görüntülerinden bazıları şöyledir. 

Euro-NCAP


Euro-NCAP ÇarpışmaEuro-NCAP
Euro-NCAP Çarpışma

   Hayat sizin için olmasa bile AİLENİZ için çok değerlidir...

Euro-NCAP
Euro-NCAP Çarpışma


Euro-NCAP Çarpışma
Euro-NCAP Çarpışma

   Şimdi bir çarpışma videosuna bakalım, neler oluyor ?

   Şimdi düşünelim 29 km/h direkt çarpışma, 50 km/h yan çarpışma veya  64 km/h hızla önden çarpışma yapan arabalara bunlar oluyorsa, Allah C.C. göstermesin 180 km/h ile birisi gidip, bir anda başka bir araba ile kaza yaparsa neler olur ? Kendinizi düşünmüyorsanız, arabadakileri düşünün, ailenizi düşünün, anne ve babanızın ne kadar üzüleceğini düşünün, karşı arabadakileri düşünün. 

   Karşı arabaya ve içindeki kişilere vereceğiniz büyük zararlardan dolayı manevi olarak kendinizi bir vicdan azabı saracaktır. Bu vicdanla nasıl bir ömür yaşayabilirsiniz? Bu yüzden bu yazıyı okuduktan sonra lütfen fazla hız yapmayın! Arabanızın markası ne olursa olsun, fazla güvenmeyin. Testin yapıldığı değerler burada ve bir trafik kazasının fotoğrafı da aşağıdaki gibidir. 

Trafik Kazası
Trafik Kazası Pert

   Bundan sonrası sizin vereceğiniz karardır. İster normal hızlarla gidin, isterseniz en yüksek hızlarla. Bizler üzerimize düşeni yapıp araştırdık ve sizler için yorumladık.

   Bu yazıyı ''tanıdığınız herkese gönderirseniz'' onlardan biri belki kazadan kurtulabilir.

   Kazasız, güvenli sürüşlerde buluşmak dileğiyle hepinize Saygılar   Kaynaklar ve etiketler; wwweuroncapcom/tr, wwwaacomtr, Euro ncap, wwwgooglecom, TRAFİK KAZASI, ARABA TAŞITLAR, ARABA ÇARPIŞMA TESTLERİ, euro ncap nedir, euro ncap puanı nedir, euro ncap ne demek, euro ncap testleri, euro ncap yıldızları

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

Değerli acil tıbbi müdahaleler Koma nedir Bayılma nedir