23 Mart 2020 Pazartesi

Corona virüs, Covid 19, Korona virüs nasıl bulaşır

   Sağlığımız, çoğumuzun farkında olmadığı en değerli hazinemizdir. Değerini ise hastalanınca anlıyoruz, hem de bazen 10 katıyla. Sağlıklı olmazsak ne bir işi rahat yapabiliriz, ne de dışarıda rahatça yürüyebiliriz.

   Bugünlerde gerek haberler de, gerek sokaklar da, gerekse tüm evler de korona virüs konuşulmaktadır. Konuya girmeden  önce virüs nedir ona bir göz atalım.

Virüs Nedir

Bulaşıcı hastalıklara sebep olan, küçük mikroplara denir. Virüsler canlı hücrede yaşarlar, zararlıdır, bakterilere göre küçüktür.

Virüsün tanımından sonra, korona virüs nedir, nasıldır onlara bakalım.

Korona Virüs Nedir

Şiddetli şekilde büyük salgınlara neden olabilecek, virüs ailesidir. Hayvanlardan insanlara geçtiği zaman, mutasyona uğrayıp, yayılabilir. Böyle hastalıklar zoonotik hastalıklar olarak adlandırılıp, ölümcül olabilmektedir.

Yapısal
Corona Virüs Yapısal


Korona Virüs Çeşitleri Nedir

4 türde sınıflandırılırlar. Alfa, beta, gama ve delta corona virüsler olarak. Alfa ve beta corona virüsler insanlara bulaşırken, gama ve delta corona virüsler sadece hayvanlara bulaşabiliyor.

Yapısal
Corona Virüs Yapısal


Korona Virüs Nasıl Bulaşır

Hasta olan kişiler nefes alıp verdiklerinde, öksürdüklerinde veya hapşırdıkları anda dışarı attıkları damlacıklar yoluyla, insandan insana bulaşabilir.

Korona Virüsten Nasıl Korunulur

Bu konuda alacağımız basit önlemler ile korunabiliriz.
- Elleri yıkamak, herkesin sık dokunduğu yüzeyleri dezenfekte etmek, ellerimizle yüzümüze, gözümüze ve ağzımıza dokunmamak.
- Öksürme ve hapşırma da mendille ağız ve burnumuzu kapatmak.
- Mendiliniz yoksa dirseğinizin iç kısmını kullanmak.
- Tokalaşma ve sarılma yapmamak.
- Hastalarla aynı tabak ve bardağı kullanmamak.
- İyi pişmemiş veya çiğ hayvan ürünlerini yememek.
- Başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere, koordineli  çalışan diğer bakanlıkların açıklayacağı talimatlara riayet etmek.
- Bunların dışında bakanlığın aşağıda detaylı açıkladığı 14 gün kuralına uymak. Böylece kendimizi ve çevremizdekileri virüslerden koruyabiliriz.

14 gün Kuralı
Corona Virüs 14 gün Kuralı


Korona Virüs Nasıl Etki Yapar

Hafif soğuk algınlığına vesile olan korona virüsler (corona virus), ilk önce üst solunum yoluna (burun ve boğaz) bulaşırken, daha ciddi hastalıklara neden olan corona virüsler ise alt solunum yoluna (akciğerler) bulaşarak zatürreye neden olabilirler.

Korona Virüs Belirtileri

Şu anki en çok karşılaşılan belirtileri ateş, öksürük, nefes darlığı, kas ağrısı ve yorgunluktur.

Korona Virüsler Yüzeylerde ne Kadar Hayatta Kalabilir

Yapılan araştırmalarda oda sıcaklığında, değişik malzemeler üzerinde 4 ile 9 gün arası canlı kalabildiği görülmüştür. Burada etken faktörler olan düşük sıcaklık ve yüksek nemin, virüslerin yaşam sürelerini uzattığı görülmüştür.

Korona Virüs Kuluçka Süresi

Kişi ve durumlara göre 2 ile 14 gün arasıdır.

Korona Virüste RO Değeri

Bir kişinin hastalığı, kaç kişiye bulaştırdığının değeridir. Yapılan araştırmalarda  bu değer 1,8 ile 3,3 arasında değişkenlik göstermektedir. Ortalama 2,5 sayarsak, 1 kişi temas halinde başka 2,5 kişiye bulaştırır demektir. Bu 2,5 kişi başka 6,25 kişiye, bu 6,25 kişi başka 15,62 kişiye, bu 15,62 kişi başka 39 kişiye...Böylece örüntü uzayarak 50 binlere gider. Bu rakamlara bakarak durumun ciddiyetini daha iyi anlamışsınızdır. Dolayısı ile eğer ortamda salgın durumu varsa, lütfen başkaları ile tokalaşmayın, yan yana durmayınız.

Korona Virüs Zamanı Beslenme

Yiyeceklerde sebze ve meyveye ağırlık verilmelidir. Bol C Vitamini yüklü besinler alınmalı.  Ayran, doğal meyve suyu, bol sıvı, bitki çayları, bol su içilmelidir. Su miktarı yaklaşık 2 litre olmalıdır.

Korona Virüs En Çok Kimleri Etkiler

Belli yaşın üzerindeki yaşlılar, bağışıklık sistemi zayıf olanlar, şeker, kanser, akciğer, hipertansiyon ve kronik sağlık sorunu olanlar.

Önceki Korona Virüsler Nelerdir

2002 yılında  Çin'de SARS-CoV, 2012 yılında Suudi Arabistan'da MERS-CoV görülmüştür.

Korona Virüs En Büyük Özelliği

Covid-19 diğerlerine göre hızlı yayılır, ama şu anki görünen verilere göre öldürme oranı düşüktür.

Corona Virüs
Mers Sars

   Sağlıktaki teknik terimler ile Korona Virüs hakkındaki detayları kısa olarak yazmaya çalıştık. Nedir, neler yapılmalıdır..vs.. Bunları okuyunca, sizlerde her şeyi daha iyi anlayıp, ona göre tedbirlerinizi alacaksınızdır.

   Dünyamızı detaylı gözlemlediğimizde doğanın nasıl bir intizamla kurulduğunu, doğa olayları arasında nasıl düzenli bağlantıların olduğunu, insanların doğup, büyüyüp, zamanı gelince nasıl maddi dünya hayatından ayrıldığını daha iyi anlıyoruz. Böylece yüce Allah C.C.'nun kudretini daha iyi görmüş oluyoruz.

Dünyayı yaratan Allah C.C. bazı ayetlerde bizleri uyarıyor. Bu ayetlerden bazılarının meali şöyledir:

- İnsanların kendi elleriyle yapıp ettikleri yüzünden karada ve denizde düzen bozuldu; böylece Allah dönüş yapsınlar diye işlediklerinin bir kısmını onlara tattırıyor. (Rûm Suresi 41. Ayet)

- Göklerdeki her şey, yerdeki her şey Allah'ındır. (Bu) kötülük edenleri yaptıklarıyla cezalandırması, iyilik edenleri de daha güzeliyle mükâfatlandırması için (böyle)dir. (Necm Suresi 31. Ayet)

- O, göklerin ve yerin eşsiz-örneksiz yaratıcısıdır; bir şey olmasını dilediğinde ona ''ol!'' der, hemen oluverir. (Bakara Suresi 117. Ayet)

- Görmediler mi ki, onlardan önce yeryüzünde size vermediğimiz onca imkânı kendilerine verdiğimiz, gökten üzerlerine bol bol yağmur indirip (evlerinin) altlarından ırmaklar akıttığımız nice nesilleri helâk ettik. Biz onları günahları sebebiyle helâk ettik ve onların ardından başka nesiller meydana getirdik. (En'âm Suresi 6.Ayet)

   Her türlü nimetinden faydalandığımız Dünya'da yaşarken, Allah'a ne kadar şükrediyoruz acaba, hiç kendinize sordunuz mu ? Bizler niçin Dünya'ya getirildik, neler yapmalıyız ? Şu Ayet-i Kerime'nin mealine baktığımızda, bizlere düşen görevleri iyi anlamalıyız.

- Ben cinleri ve insanları, başka değil, sırf bana kulluk etsinler diye yarattım. (Zâriyât Suresi 56.Ayet)

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'de  (SAV)  bir Hadis-i Şerif'te şöyle buyurmuştur:

Beş şey gelmeden önce, şu beş şeyin kıymetini ganimet biliniz;

- İhtiyarlık gelmeden önce, gençliğin
- Hastalık gelmeden önce, sağlığın
- Fakirlik gelmeden önce, zenginliğin
- Meşguliyet gelmeden önce, zamanın
- Ölüm gelmeden önce, hayatın

   Hadis-i Şerif'ten de görüldüğü gibi sağlığımız kıymetlidir. Her şeyin başı sağlıktır. Bu yüzden önce kendimiz, sonra yakınlarımız, sonra çevremiz için sağlığımızın değerini iyi bilelim.

   Şimdi gelelim önemli bir konuya. Bu korona virüs için baya bir tezler ortaya atıldı. Bunlardan bazıları şöyledir:

- Bu virüs laboratuvarda üretilen, yapay bir virüstür.
- Bu virüsü üreten Amerika'dır, Çin'dir, İsrail'dir ...vs...
- Çin kendi laboratuvarlarında bir çalışma yaparken, tehlikeli bir virüs yayıldı
- Bu virüsü Amerikalı askerler, Çin'e yaydı...

   Bunlar gibi onlarca tezler var, şu an medyada. Burada bizlere düşen çok önemli görev var. Bu virüs yapay veya doğal bir virüs olsun, önemli değil menşei. Çünkü Allah'ın dediği olur sadece Dünya'da. Allah C.C. izin vermezse hiç bir şey hareket edemez. Eğer virüs bizlere kadar gelmişse, şunları hemen gözden geçirmeliyiz:

- Bol düşünmeliyiz, neredeyiz, bugüne kadar Allah rızası için neler yaptık
- Nerede Allah'a kulluk noktasında ne gibi manevi eksikliklerimiz olmuş olabilir
- Bu eksiklerimizi kontrol edip, uygulamaya başlamalıyız
- Bol tövbe istiğfar yapalım
- Çok dua edelim
- Sık sık Kuran'ı Kerim okuyalım
- Sadaka verelim
- Namazları vaktinde kılmaya çalışalım
- Kendimizi fakirlerin yerine koyup, empatiler yapalım
- Bol şükredelim

   Sayılı günler kolay geçer, önemli olan bundan sonraki ömrümüzde manevi olarak nasıl yaşayacağımızdır. Sağlıklı ve Hayırlı günlere,  birlikte kavuşmamız dileklerimizle...

Corona Virus
Korona Corona
   Kaynaklar ve etiketler; wwwsaglikgovtr, diyanetgovtr, sagligimgovtr, tubitakgovtr, Mehmet Taşatan H., Koronavirüs, CORONA VİRÜS, korona virüs çeşitleri nedir, COVİD 19, covid 19, KORONA VİRÜS NASIL BULAŞIR, korona virüs nasıl bulaşır, SAĞLIK, virüs nedir

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

Halter sporu nedir, Halter sporu hakkında bilgiler