7 Şubat 2021 Pazar

En Basit Anlatımla, Yeni Anayasa Niçin Lazım ?

   Yeni bir yazımızla herkese merhaba. Bugünkü konumuz hem milletimizi, hem de devletimizi ilgilendiren Anayasa'dır. Önce Anayasa nedir, onun tarifini yazalım, sonra konumuza devam edelim.

   Anayasa: Türk Dil Kurumu'ndaki (TDK) tarifi şöyledir. Bir Devletin yönetim biçimini belirten, yasama, yürütme, yargılama güçlerinin nasıl kullanılacağını gösteren, yurttaşların kamu haklarını bildiren temel yasa, kanunuesasi.

Anayasa
Anayasa


   Ülkemizdeki en son anayasa, Kanun No.: 2709 ile Kabul Tarihi: 7.11.1982 yılında 177 madde ile yapılmıştır. Yani anayasamız 1980 darbesinden sonra yapılmış olup, 39 yıllıktır. Bu anayasayı askeri yönetimin belirlediği ''Danışma Meclisi'' hazırlayıp, halkın oyuna sunmuştur. Nasıl sunulmuştur onu da iyi hatırlamak lazım. Bu anayasa hakkında aleyhte konuşmak ve propaganda yapmak! yasaktı. Yani askeriyenin kontrolünde olan bir halk oylaması ile kabul edildi, bu anayasa.

   Bu anayasada bugüne kadar toplam 19 defa olmak üzere, toplam 184 değişiklik yapılmıştır. ( 1987 ile 2017 yılları arasında). Aşağıda bunların detaylı listesini ekledik, bu listelerden bakarak tüm detayları görebilirsiniz.

Anayasa değişiklikleri
Anayasa değişiklikleri

Anayasa değişiklikleri
Anayasa değişiklikleri


   Şimdi gelelim başlıktaki sorumuzun cevabına, en basit anlatımıyla yeni anayasa niçin lazım ?

   Düşünün bir arabanız var 1982 model, kullanıyorsunuz. Ama zaman içinde 19 defa olmak üzere gerek tadilat, gerek modifiye olarak toplam 184 kez işlem yaptınız, 2021 yılına gelene kadar. Arabanız şu an 39 yaşında, çalışıyor ama motoru hâlâ 1982 model. Etrafınızdaki arabalara bakıyorsunuz, birde sizin arabaya. Onlarla belli bir süre daha yarışabilirsiniz ama bir yerde durabilirsiniz, yada ha bire arıza çıkartabilir. 

   Bu örnekteki gibi, bizim anayasa 1982 model ve bir çok değişiklik yapılmasına rağmen, günümüze tam ayak uyduramıyor ve içeriği darbe zamanında yapılmış bir anayasa, ne kadar değiştirirseniz değiştirin, özü darbe anayasasıdır. Bu yüzden değişmesi ve yeniden yazılması lazım. En kısa haliyle, niçin lazımın cevabı bu şekildedir.

   Şimdi diğer maddeleri sırasıyla halinde yazalım:

- Dünya çok hızlı ilerliyor, gelişiyor. Dünya ile daha çok yarışabilmek için, hızlı kararlar alınacak.

- Tamamen sivil bir anayasa olup, darbenin d'sinden eser olmayacak.

- Günümüz şartları ile, 1982 anayasasında bazı tutarsızlıklar olabiliyor, bunlar tamamen ortadan kaldırılacak.

- Halk tarafından seçilen bir meclis, yapmış olacak.

- Milletin hak ve hukukunu ön plana çıkaracak.

- Devletle millet arasında çok güzel bir köprü vazifesi kuracak. Sizler de düşündüğünüz de, farklı maddeler ekleyebilirsiniz bunlara.

   Milletimiz her zaman en iyisine layıktır. Bundan dolayı da darbe izlerinin tamamen silinip milleti ön plana çıkaran yeni sivil bir anayasanın yapılıp, bizlere sunulmasını dileriz.

   Bu yazımızın da sonuna geldik, başka yazılarda görüşmek üzere, herkese saygılar...   Kaynaklar ve etiketler; wwwtbmmgovtr/anayasahtm, sozlukgovtr, YENİ ANAYASA, Darbe Anayasası

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

TEI ve Motor