13 Mart 2021 Cumartesi

Dünya'nın küresel masası ve kararı, Dünya'nın geleceği

   Yeni bir yazımızla herkese merhaba. Yaklaşık 6-7 aydır dünyada farklı farklı gelişmeleri görmeye başladık. Her biri birbirinden başta bağımsız görünüyordu. Ama sonra bu farklı gelişmeler artmaya başlayınca, bizler biraz daha derin araştırmaya, düşünmeye başladık. Sonra bunların arasında nasıl bir derin bağ olabileceğini düşünüp bu bağa göre, dünyanın küresel masasının yeniden toplanıp, bir karar almış olma ihtimalini gördük.

   Önce gelişmeleri analiz ederek yazmaya başlayalım. Sonra bu küresel masada, üst akılın almış olduğunu düşündüğümüz kararı açıklayalım. Bazılarınız biraz ipucu verin diye içinden geçiriyor şu an, onlarında hatırı kalmasın, ipucunu da verelim. İpucumuz, Dünya'nın Geleceği !

   Şimdi gelelim madde madde birbirinden farklı gelişmeleri yazmaya.

PAMUK

   Tekstilin ana hammaddesi olan pamuğun fiyatları, son 7-8 ayda %50 arttı. Birileri adeta dünyada pamuğu topluyor, niçin acaba ?

KİMYASALLAR

   Bir çok sektörün ana hammaddesi olan PVC fiyatları son 6 ayda dünyada % 65 civarı arttı.

BAKIR

   Bir çok ürünün yapımında kullanılan bakırın (kablolar, devre kartları vs..) fiyatları dünyada son 7 ayda yaklaşık % 45 arttı, dünyadaki hurda bakırlar aşırı şekilde toplanıyor.

GÜBRE

   Tarımda kullanılan gübrenin fiyatı son 6 ayda % 60 arttı.

Pamuk Kimyasal
Pamuk Kimyasal Bakır Gübre 


KUM

   İnşaat, silikon ve cam ürünlerin yapımında kullanılan kumun fiyatları dünyada yaklaşık % 40 şekilde artmaya başladı. Kumda sıkıntı olursa, aşıların konulduğu cam tüplerin üretimi bile sıkıntıya girebilir.

DEMİR

   İnşaatlarda kullanılan demir son 7 ayda dünyada yaklaşık % 50 arttı.

NAKLİYE FİYATLARI

   Bazı ülkelerden yapılan nakliye fiyatları dünyada son 7 ayda % 50 ile % 400 arası arttı.

Kum demir
Kum demir nakliye


MASKE

   Korona'nın Dünya'da ilk çıktığı andaki maske fiyatları bugünkü fiyatlara göre  % 300 ile % 600 arası arttı.

NİTRİL ELDİVEN

   Yaklaşık 5-6 ay önce fiyatları dünyada % 300 civarı arttı.

Maske
Maske eldiven


 
 Ürünlerin yapımında kullanılan hammaddelerdeki bu fiyat artışlarının benzerleri, gıda ürünlerinde de oldu, bazı örnekler şöyledir ;

YAĞ

   Sofralarda kullanılan ayçiçek yağı son zamanlarda dünyada yaklaşık % 45 arttı.

YUMURTA ve BAKLİYAT ÜRÜNLERİ

   Yumurta ve bakliyatta fiyat artışı % 20 ile % 45 arasında değişti.

Yağ yumurta
Yağ yumurta bakliyat


   Evet farklı farklı ürünlerdeki gelişmelerin bazıları böyle, bunun gibi başka benzer örneklerde vardır. Hepsini dikkatle incelediğimizde küresel masada toplanan üst akılın, HAMMADDE fiyatlarının artırılması üzerinden bir kıtlık senaryosu planlayıp, bunu uygulamaya koymuş olabileceğini anlamaktayız. 

   Bunun akabinde de gıda stokları yaptırarak fiyatları yükseltip, bu senaryo güçlendirilmeye çalışılmaktadır. Buradan şu sonuca da rahatlıkla varabiliriz. Eğer dünyada üretim durursa kıtlık başlar, dolayısıyla fiyatlar daha çok artabilir. O yüzden üretim, olmazsa olmaz kuralı olmalıdır, ülkelerin.

   Bir atasözümüz derki, ''su uyur, düşman uyumaz''. Bu yüzden her zaman uyanık olup, karşı tarafın ne hamle yapacağını iyi çözmeliyiz. Sonra biz onlara karşı güçlü hamlelerimizi yapmalıyız. Yoksa yönetilen hep bizler oluruz, dünyada. 

   Sizlerle kısa ve önemli bir yazımızın daha sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bir başka analiz yazımızda görüşmek üzere, herkese Saygılar...   Kaynaklar ve etiketler; wwwtarimormangovtr, wwwaacomtr, wwwgooglecom, KITLIK, üst akıl, nitril, yağ,  zeytinyağı, DÜNYA'NIN KÜRESEL MASASI ve KARARI, nitril eldiven, KÜRESEL MASA, kimyasallar, DÜNYA'NIN GELECEĞİ, bakır, ANALİZLER, sıvı yağ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

Mağaza, Market ve Pazar etiketlerinin faturaları denetlensin