12 Nisan 2021 Pazartesi

Türkiye'nin Otomobili

   Bugüne kadar yazdığımız analiz yazılarımızın çoğu heyecan vericiydi, bazı analiz yazılarımızın öngörüsü uzun vadeli, bazıları ise 2-3 aylık idi. Yazdığımız analiz yazılarımızın bazılarında ilerisi için, olabilecek iddialarımız vardı. Mesela Ocak ayında yazdığımız bir yazıda darbelerin ülkemize verdiği trilyon dolar zararları anlatıp, NİSAN ayına dikkat demiştik sebebi ile. Bu analiz yazımızda haklı çıktığımızı, geçen hafta gördük. Ama hâlâ dikkat diyoruz, 15 Mayısa kadar. Sebebini ocakta yazdığımız yazımız tekrar okunursa,  daha iyi anlaşılır.

   Önceki analiz yazılarımızla ilgili kısa bir detay verdikten sonra, bugünkü yazacağımız analiz yazımızın, en heyecanlı yazılarımızdan biri olacağını bildirmek isteriz. Bugünkü yazımızın konusu TOGG yani, 1961'den beri hayalini beklediğimiz, yerli arabamız olacaktır.

Türkiye'nin Otomobili
Türkiye'nin Otomobili Togg

   1961 yılında yapılan ve sonrasında engellenen Devrim arabamıza, önceki yazımızda değinmiştik. O yazıda bize olan kayıplardan da bahsetmiştik. Şimdi bazılarınız diyebilir, altı üstü bir araba. Bu kadar niçin önemli, Devletimiz üretilmesi için neden seferber oldu, üretildiği zaman dünyada dengeler nasıl olacak ? Bunun gibi başka sorular herkesin aklına gelebilir. En iyisi biz analizimize başlayalım, yazmaya başladıkça sorularda cevaplarını bulacaktır.

   Yıl 1961, sadece 20 mühendis 129 günde 2 araba yapacaktı. Mühendislerimiz gece gündüz çalışıp Eskişehir'de yaptılar. 28 Ekim günü Ankara'ya götürülürken teknik nedenlerden dolayı benzin depoları boşaltıldı. Sonra Ankara'ya vardıklarında manevranın sağlanması için 1-2 litre benzin konuldu. Asıl benzin Sıhhiye'de mobil benzin istasyonundan konulup, Meclis'e götürülecekti. Buraya kadar her şey normaldi. 29 Ekim sabahında arabalarda benzin olmadığı anlaşıldı. İlk arabaya benzin konuldu, 2. arabaya benzin konulurken Cemal Paşa gördü ve neler oluyor diye sordu.

   Direksiyonda bulunan Yüksek Mühendis Rıfat Serdaroğlu ''Paşam, benzin bitti'' dedi. Sonra Cemal Paşa 1. araba ile Anıtkabir'e gidip geldikten sonra aynen şunu dedi. '' Batı kafasıyla otomobil yaptınız ama doğu kafasıyla benzin ikmalini unuttunuz ''. Ertesi gün gazeteler ise yapılan araba ''100 metre gitti bozuldu'' diye manşet! attılar, para boşa gitti! dediler. Ama bu gazeteler 1. araba ile Paşa'nın Anıtkabir'e gittiğinden hiç bahsetmediler! Ondan sonra araba üretim işi rafa kaldırıldı. 


Şimdi sırasıyla sorularımızı soruyoruz, cevaplanmayı bekleyen : 

- Benzinle ilgili bu basit kumpası, kimler yaptı ?

- Kumpası yapanlar, neler kazandı ?

- 129 günde araba üreten mühendislerimize teşekkür edileceğine, neler oldu ?

- Araba yapan mühendislerimiz, ülkemiz için başka neler yaparlardı neler, bunu hiç düşünmediler mi ?

- 60 yıldır araba üretmeyerek dışarıya ödenen yüz milyarlarca doların hesabını kim verecek ?

- 60 yıldır araba üretiminde çalışacak on binlerce işçinin hakkı ve işsizliğin artması ne oldu ?

- 60  yıldır oluşan cari açıkların hesabını kimler verecek ?

- 60 yıl önce araba üretseydik, yapacağımız ihracat satışlarından kaç yüz milyar dolar kazanacaktık ?

- Araba üretim işini rafa kaldırdığımızda, dünyada dengeler nasıl oluştu ?

- Araba üretimine o zaman devam etseydik, sonrasında yolcu ve savaş uçaklarını yapmamızdan mı korktular ?

- Kısa sürede araba üreten mühendislerimiz sağlık alanındaki tüm pahalı cihazları yapabilirdi, kimler istemedi bunların yapılmasını ?

- Evet bunlar gibi onlarca soru yazabiliriz...Neden, niçin, nasıl ?


Türkiye'nin Otomobili
Togg


   Bu sorularımızdan sonra araba üretmenin ne kadar önemli olduğu daha iyi anlaşılmaktadır (hem yurt içi satışlar, hem ihracat, hem iş istihdamı, hem ithalatın azalması..vs..). Bu yüzden Devletimiz yıllarca bunun planlarını yaptı, iş insanlarına kim üretmek ister diye sordu. En son 2011 yılında Sayın Erdoğan aynen şu soruyu sormuştu iş insanlarına. 

- Yok mu bu ülkede % 100 yerli otomobil üretecek ''Babayiğit'' ? 

   Bu çağrıdan sonra iş insanları ile görüşmeler yapıldı ve 2017 yılında arabayı birlikte üretecek 5 tane babayiğit olduğu açıklandı. Bu açıklamadan 2 yıl sonra yani 2019'da tanıtımı yapıldı. Tanıtımda görüldü ki, gelecekte otomobil sektöründe ülke olarak bizlerde varız ve çok çok iddialı olacağız.

Togg
Togg


Türkiye'nin otomobili TOGG'un özellikleri, ''Bir Otomobilden Daha Fazlası'' :

- Elektrikli

- İnternet Bağlantılı

- Akıllı sistemlerle çalışıyor

- Otonom bir araba

- Modern bir tasarım

- Güvenli

- Duyarlı

- Modüler

- Sınıfının en uzun aks mesafeli arabası

- 300+ ve 500+ km menzilli

- Hızlı şarz, 30 dakikanın altında % 80 

- Sıfır emisyon

- Awd çekiş sistemi ile 4.8 saniyede hızlanma, 0-100 km/saat

- Rwd çekiş sistemi ile 7.6 saniyede hızlanma, 0-100 km/saat

- 200 ve 400 beygir güçlü arabalar

- Çarpışma dayanımı 

- 7 adet standart hava yastığı

- Euro Ncap 5 yıldız, güvenlik normlarında olacak

- Küresel pazarda iddialı olacak

   Özellikleri ve tasarımından da görüldüğü gibi Türkiye'nin Otomobili olan Togg, Dünya'da çok ses getirecektir. Böylece ihracatımız artacak, ithalatımız azalacak ve istihdam artacaktır. Ayrıca Togg arabamızı gören başka yatırımcılar, Ülkemize yeni yatırımlar yapabilir. Dolayısı ile her yönden bizlere avantajlar getirecektir. 

   Bir araba yaklaşık 20.000 tane alt parçalardan oluşmaktadır. Bu parçaları üretecek yüzlerce fabrikanın, binlerce personelin çalışması demektir. Otomobili ürettikten sonra Ülkemizin hedefi, yolcu ve savaş uçaklarında olacaktır. Yani otomobildeki başarı, uçakların üretimine kapı açacaktır.

    Önümüzdeki 10 sene içerisinde yerli uçaklarımızın da üretildiğini görmek dileği ile analiz yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız. Başka bir teknolojik yazımızda görüşmek üzere, herkese Saygılar...   Kaynaklar ve etiketler; wwwtoggcomtr, wwweskisehirgovtrdevrim-arabasi, wwwaacomtr, türkiyenin otomobili

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

TEI ve Motor