30 Ağustos 2022 Salı

Öğrencilerin Daha Başarılı Olması İçin

   İlkokul, ortaokul ve lise...Çocukluğumuzdan başlayıp, gençliğimize kadar süren öğretim ve eğitim hayatımız. Bu yıllar belki de ömrümüzün hiç unutamayacağı yıllar olacaktır. Bu yıllarda öğrendiklerimiz ve kazandığımız yeni arkadaşlıklar, ileride bizlere yol gösterici ve yardımcı olacaktır.

   Şimdi Türk Dil Kurumu'ndaki tarifleri ile öğretim ve eğitimi yazalım, sonra analiz yazımıza başlarız.

   Öğretim:

   Belli bir amaca göre, gereken bilgileri verme işi, tedris, tedrisat, talim

   Veya başka bir anlamı ise; Öğrenmeyi kolaylaştıracak etkinlikleri düzenleme, gereçleri sağlama ve kılavuzluk etme işi.

   Eğitim: 

   Çocukların ve gençlerin toplum yaşayışında yerlerini almaları için gerekli bilgi, beceri ve anlayışları elde etmelerine, kişiliklerini geliştirmelerine okul içinde veya dışında, doğrudan ve dolaylı yardım etme.

   Bu 2 tarif, kısaca aklımızda şöyle kalabilir. Öğretim ile bilgiler öğrenilir, eğitim ile öğrenilen bilgilere yorum ve uygulamalar eklenerek, hayata geçirilir. Yani eğitimle bizler işin birer uzmanı oluruz. Öğretim sınıf ortamında olur, eğitim ise hem sınıf ortamı hem de çalışma ortamında olabilir.

   Bir örnek verecek olursak; 0,1,2,3....9 rakamlarını öğrenmek öğretimdir. Bu rakamları araştırma ve deneylerde doğru bir şekilde kullanmak yani pratik yapmak ise, eğitimdir. Eğitimde beceri ve yetenek ön plana çıkar.

   Başka bir örnek daha verecek olursak, mesleki bir lisede teknik bilgileri öğrendiniz. Sonra bir fabrikada işe girip, okuldaki bilgileri kullanarak kendinizi o alanda yetiştirerek şef ve müdür gibi konumlara geldiniz. Bu eğitim sayesinde olmaktadır. 

   Bu tarifler ve örnekten sonra analizimize yavaş yavaş başlayabiliriz. Türkiye dünyada hızlı büyüyen bir ülkedir, dolayısı ile öğrencilerimiz eğitimlerini ne kadar iyi alırlarsa dünyada o kadar diğer öğrencilerle yarışırlar. Bizler artık kendi içimizde değil dünyadaki diğer öğrencilerle başa baş yarışıp, kazanmak zorundayız. Bu yüzden öğrencilerimizin daha başarılı olmaları için neler olmalı, onları maddeler halinde yazmaya başlayalım.

Öğrenciler
Öğrenciler ve Başarı

   ÖĞRENCİLERİMİZİN DAHA BAŞARILI OLMASI İÇİN, YAPILABİLECEKLER

- Matematik dersi öğrenci arkadaşların en korktuğu derstir, ama gerçekte ise tam tersidir. Çünkü ana mantık iyi öğrenilirse, gerisi rakamlarla 4 işlem yapmaktır. Bu yüzden matematikteki konular öğrencilere, daha akılda kalıcı ve daha sevdirerek anlatılmalıdır. Matematiğin zor olmadığı, aksine çok kolay olduğu söylenmelidir. 

- Geometri dersi de matematik gibidir, bu derste ise formülleri ezberlemeden (akılda kalıcı olarak öğrenilerek), ana mantığı iyi öğrenilerek formüller zihinde tutulmaya çalışılmalıdır. Daha sonra ise soruya geriden bakıp, püf noktayı yakalamak gerekir. Bunlar yapıldı mı geometride en az % 90 doğru yapılır.

-Hangi ders olursa olsun, kuru ezber yapılmamalıdır. Ezber yapılacaksa, akılda kalıcı şifreleme yöntemi ile bazı bilgiler ezberlenebilir. Örnek; bizlerin 25 yıl önce yaptığı bazı şifreli ezberler, hâlâ aklımızdadır.

-Okullarda verilen ödevlerden anlamadığı yerleri çocuklar, akşamları anne ve babalarına götürebiliyor. Anne ve babalar ise genelde gündüz işleri ile yorulmakta, akşam eve de gelince derslerle karşılaşıyorlar. Anne ve babaların belli bir kısmı ise, dersleri fazla bilmediği için şaşırıp kalıyor. Yani çocuklardan önce, aileler dersleri öğrenmesi gerekmeli. Bu durum için aileler çözüm bekliyor, okullardan. 

- Sınavlardan alınan notların çok önemli olmadığı, asıl notların hayatta yapacağınız başarılarla alınacağı çocuklara iyi şekilde anlatılmalıdır.

- Tarihimiz çocuklara çok iyi öğretilmelidir, 3 boyutlu görsellere dayalı güzel anlatım ve projelerle

- Tarihimizdeki bazı bilgileri maalesef çoğumuz bilmiyoruz, öğretilmemiş. Bir örnek verecek olursak; Kut'ül Amare Zaferi'mizi 2-3 sene öncesine kadar kaçımız biliyordu ?

- Başka bir örnek daha verecek olursa, Çirmen Zaferi ve 800 kişilik ordu, 70.000 kişiye karşı. Bu zaferi kaçımız biliyoruz? 

- 300 spartalı askerin sözde başarısını bizlere dünya anlattı, ama bizlere 800 kişilik ordumuzun Çirmen Zaferi'ni anlatmadı. Niçin acaba?

- Bu 2 örnek gibi daha bilmediğimiz kaç tane daha, zaferimiz vardır tarihimizde?

- Coğrafya bilgileri artık herkesi ilgilendiren bir konu hâline gelmiştir. Coğrafyada herkes şu an nerede hangi bitki daha iyi yetişir, nasıl iklime sahiptir, sulama durumu nasıldır bunları araştırmaya başladı. Çünkü gıda demek, coğrafya demektir. Burada da 3 boyutlu görsel haritalarla konular anlatılarak, öğrencilerin akıllarında kolayca kalması sağlanabilir.

- Fizik ve Kimya bir yandan ezberi, bir yandan matematik işlemlerini kapsayan derslerdir. O yüzden bu dersleri anlatırken iki boyutlu düşünerek anlatılmalıdır. Formüller ve matematik iyi bilinirse, kolayca yorumlar yapılarak sonuçlara ulaşılır.

- Biyoloji derslerinin çoğu analitik düşünmeye bağlı ezberlerdir. Günümüzde gelişen teknoloji ile bunların akılda kolayca kalması için, 3 boyutlu çizimler ve şifreli ezberleme yöntemi ile anlatılabilir.

- Anadilimiz olan Türkçe'miz ve edebiyatımız. Bazen güzel şiirlerle, bazen de uzunca cümlelerle söylemek istediklerimizi anlatmaya çalışırız. Sesli ve görsele dayalı anlatımlarla, öğrencilerin aklında bazı ezber bilgiler daha kolayca kalabilir.

   Sizler için hazırladığımız analiz yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız. Başka bir yazımızda yine görüşmek üzere herkese Saygı ve Selamlarımızı sunarız...Kaynaklar; wwwsozlukgovtr (tarifler), 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

TEI ve Motor