25 Eylül 2022 Pazar

İran'da neler oluyor, Time dergisi, İran Mahsa Amini

   Bu yazımızı 1 hafta önce yazacaktık ama bazı sağlık sorunlarımızdan dolayı, zamanımız olmadı, ancak şimdi yazabildik. O yüzden kusura bakmayınız, sağlık olmayınca insanın eli kolu adeta bağlanıyor. Yazmak istesek te yazamıyor insan, şimdi başlayalım önemli konumuza...

   Amerika Demokrasiyi ülkenize getireceğiz demişti Iraklılara, sonuçta ne oldu 30 yıldır? Demokrasinin d'sini bırakın, Irak dağıldı nerdeyse. Peki ne oldu, Irak'taki petrollere Amerika bir güzel kuş gibi kondu.

   Daha sonra Suriye'de neler oldu, herkes daha dün gibi hatırlıyor. Yüzbinlerce insan öldürüldü, milyonlarca insan ise ülkeden girmek zorunda kaldı.

   Şimdi görünen sıra kimde? Tabii ki İran'da !

Neler oluyor
Neler Oluyor

   Amerika ve benzeri güçler her ülkede farklı bir konu üzerinden planlarını yapıyorlar. Türkiye'de 3-5 ağaç yüzünden Gezi Parkı olaylarını planlayanlar, Irak'ta Saddam'a diktatör demişlerdi, Suriye Esed'in halkın normal hayat standardı taleplerine karşı güç kullanması ve sonrasında olanlar. 

   Şimdi ise İran'da bir bayanın saçı göründü diye gözaltına alınıp, bu süre içinde yaşamını yitirmesi üzerine çıkan karışıklıklar (perde arkasında çıkan görüntüler, olayın bam başka olduğunu, kalp krizi geçirdiği ve sonrası ambulans görüntülerini İran Devleti yayınladı). Ama bu arada ne oldu dünyada, hemen büyük bazı haber siteleri bayanın şiddet görerek öldürüldüğünü yazdı. Bu senaryo gezi olaylarından bize hiç yabancı değil. 

   Hepsine bakınca ülkeden ülkeye, değişik senaryolar uygulandığını çok basitçe göreceksiniz. Hangi ülkede ne hassas konu var ise onun üzerinden provokasyonları uzun zamanlar öncesinden planlıyorlar, daha sonra ise o ülkelerde ortalığı karıştıracak elemanlar ayarlanıp (kimileri gönüllü, kimileri ise farkında olmadan), özel yetiştiriliyorlar. En sonunda ise zamanı geldi dediklerinde ise, küçük bir durumla büyük olayların ateşini fitilliyorlar. O elemanların bir kaçı belki de bu olaylarda ölebiliyor, yani bir bakıma kurban ediliyor. Olayları planlayanlar yeter ki o ülkenin içi karışsın da ne olursa olsun modundalar. Yani elemanın bir kaçının ölmesi, onların hiç umurunda olmaz !

   Şimdi size Amerika'da Kasım 2015 yılında yayınlanan bir derginin kapağındaki resmi paylaşmak istiyoruz, analiz ve yorum yapmak için. Bu dergide 2025 yılı ve İran yazmaktadır. Yani 2015 yılından 2025 yılına bir atıf var ve ne tesadüf ki kapağın resmi, şu an İran'da olan karışıklığın ana teması. Sizce buna tesadüf demek mümkün mü?

   Birde resimde büyük bir halka yüzük ve iplik var. Bununla ilgili ne mesajlar verilmek isteniyor acaba? Üstteki yazdıklarımızla beraber bu sorumuzu değerli İran halkı iyice düşünmelidir...

2015 Time Dergisi
Time 2015 Dergi Kapağı

   Kısa detayları yazdıktan sonra, komşu ülkelerle ilgili analizimize başlayabiliriz. Burada yazacaklarımız sadece İran'ı değil, tüm komşularımızı ilgilendirmektedir. Eğer olaylara küçük çapta bakarsak, oynanmak istenen büyük senaryoyu kaçırır ve kaybeden bizler oluruz. Eğer geniş çapta bakarsak hem ülkemiz, hem de komşularımız kazanır.

KOMŞU ÜLKELERİMİZE ÖNERİLERİMİZ

- Tüm komşu ülkeler birbirleri ile çok yakın ilişkiler içinde olmalıdır. Yoksa komşu ülkelerin arasına binlerce kilometre uzaklıktan birileri gelip, kara kediler sokar. Sonra sizleri işin içinden çıkılmayacak yollara sevk edebilir.

- İki komşu ülke arasında bir gerginlik oluyorsa, hemen soğukkanlı olup, provokasyonlara odaklanılmalıdır. Kimler ne amaçla, neler planlıyor, onlar iyice araştırılmalıdır.

- Komşu ülkeler ne kadar birlik olursa, o kadar bağlar güçlü olur, kimseler kolay kolay bir şey yapamaz. Sizin zor bir anınızda yanınıza ilk gelecek olanda, komşunuz olacaktır. Binlerce kilometreden eğer birileri gelecekse bilin ki, sizin ülkeden bir menfaati olabilir.

- Eğer komşu ülkeler birbirleri ile iyi geçinmeyip, tam tersi durumlara girerse sonları Irak ve Suriye'de olanlar gibi olabilir. Yani ya bölünmeye gidebilir, yada ülkenin içinde başka 3-4 ülkenin askerleri dolanabilir. Bu yüzden bir elin nesi var, iki elin sesi var misali birlikte GÜÇLÜ olmalıyız. Birlik içinde güçlü olanlar, her zaman kazanır. Geçmiş tarihte örnekleri çoktur.

- Dünya çok değişiyor. Şu an 200 civarı ülke var dünyada. Ama piyasada dolanan bazı söylem ve haritalar var, bunlara göre birileri dünyayı 400-500 ülkeye bölmek istiyor. Buda ancak nasıl olur? Kimi ülkeleri ikiye, kimini üçe, kimini de dörde bölmekle olur. Burada kuvvetli bağları olan ülkeleri kimse bölemez. Bunu her zaman aklımızda tutalım.

- Bir ülke komşusu olan diğer ülkenin huzurunu bozacak, dışarıdan bağlantılı terör örgütlerine asla destek vermemelidir. Yoksa dışarıdaki bağlantılar istediklerini alırlar, sonra döner o ülkeyi de karıştırırlar. En sonunda olan, o ülkeye olur. Komşunun komşusuna güveni biterse neler olur, sizler düşünün deriz. Bir Atasözümüz ne diyor; Komşu komşunun külüne muhtaçtır. Bu Atasözü ile verilen mesaj, gayet çok açıktır.

- Her ülkedeki halkın çoğunluğu belli hayat standartlarını talep ediyorsa, yöneticileri de bu talepleri dinleyip değerlendirmelidir. Ayrıca kimse insanlara zorla bir yaşam standardını, kabul ettirmemeli. Yani şunu giyeceksin veya giymeyeceksin. Bunlar eskilerde kaldı (28 şubat zamanı ülkemizde olanları hatırlayalım). Herkesin inandığı kendi dininin kuralları vardır, herkes dinine göre giyinir, kimse kimseye zorla bir şey yaptıramaz. Önemli olan insanın içinden gelerek yapmasıdır, gerisi Allah C.C. ile kullar arasındadır. İslamiyet'e göre bunun hesabı ahirette olacaktır, onu da sadece Allah C.C. bilir.

- Eğer birileri binlerce kilometre öteden sizlere huzur, mutluluk, demokrasi, özgürlük..vs.. getireceğiz diyorlar ve sizin ülkede de madenler varsa, sakın inanmayın! Onlar sizin ülkenize göz koymuş, hedefte sizler varsınız demektir.

- Son olarak şunu soralım. Amerika ve bağlantılı güçler bugüne kadar hangi ülkeye, huzur ve mutluluk getirdi? Bunu iyice düşünüp kendi kendinize cevap verirseniz, her şey kolayca açığa kavuşmuş olur.

   Önemli bir yazımızın daha sonuna zamanın nasıl geçtiğini anlamadan gelmiş bulunmaktayız. Amacımız komşularımızla beraber kuvvetli bağlarla birlik olup, mutlu ve huzurlu yaşayarak, birlikte daha güçlü olmaktır. 

   Yazılarımıza gösterdiğiniz ilgiler için teşekkür eder, başka bir yazımızda daha görüşmek üzere herkese Saygı ve Selamlarımızı sunarız...   Kaynaklar ve etiketler; wwwpresidentir, wwwtimecom, wwwpngwingcom, Time dergisi, iran, Mahsa Amani, Mahsa Amini, iran'da neler olmakta, iran'da ne oldu, iran'da ne oluyor, iranda neler oluyor, iranda ne oluyor, iranda neler oldu, iranda ne oldu, iran mahsa amini neden öldü, iran mahsa amani neden öldü, iran new york times, new york times iran, türkiye iran, iran türkiye, komşu ülke iran, mahsa amini olayı, iran mahsa amani neden öldü, iran olayları, İRAN'DA NELER OLUYOR, iran'da yaşanan olaylar, TIME DERGİSİ, mahsa amini ölümü, İRAN MAHSA AMİNİ, komşu ülkeler türkiye, ANALİZLER,  iran'da olaylar

2 yorum:

Öne Çıkan Yayın

Mağaza, Market ve Pazar etiketlerinin faturaları denetlensin