12 Kasım 2022 Cumartesi

Urfa Kebapları, Turkish Kebab

   Yemekler denilince dünyada sayılı ülkelerden biri olarak, Ülkemiz akıllara gelmektedir. Bugünkü yazımızda meşhur yemeklerimizden Şanlıurfa Kebaplarını yazacağız. Amacımız Türkiye'mizi yabancılara resimlerle tanıtmak, ilave olarak bizlere de bilgiler kazandırmaktır.

   Şimdi gelelim Türkiye'nin meşhur Urfa Kebaplarını yazmaya. Şanlıurfa'da 5 tane tescilli kebap vardır. Biz bunlardan bir tanesini detaylı, diğerlerinin ise isimlerini yazacağız. 

Urfa Kebabı
Urfa Kebabı

URFA KEBAPLARI

1) URFA HAŞHAŞ KEBABI (2017 yılında tescili alınmıştır)

   Urfa Karacadağ ve Harran Ovasında doğal ortamdaki besinlerle yetiştirilen ivesi cinsi erkek kuzunun boşluk tabir edilen kısmından alınıp dinlendirilip zırhta (yarım ay şeklinde keskin bıçak) çekilmesinin ardından (kıyılması), ete sadece tuz eklenmesi ile (başka maddeler katılmaz) üretilen kebap çeşididir.

   Burada kullanılan şiş 50-60 cm arası uzunlukta, kare kesitli, dövme demirden yapılı, et takılan ucu sivri diğer ucu ise burgu şeklindedir.

Yapılışı ve Malzemeleri

- Kuzu eti, zırhta çekilmiş

- Az miktarda tuz %1-2

- Mangal, odun kömürü ve şiş

Hazırlanışı

   Zırh ile kıyma haline getirilen ve tuzu katılan etler belli zaman buzdolabında soğumaya bırakılır. Soğuyan etler ısınmadan şişlere yayılıp pişirilmelidir. Eğer şiş veya et sıcak olursa pişirme esnasında etler, şişten ayrılıp düşebilir. 

   Her bir şişe 75-80 gram et alınıp şişe geçirilir. Bu et 10-12 cm uzunluğa gelene  kadar el ile sıkıştırılarak şişe yayılır.

Pişirmesi

   Kebap mangalında önceden hazırlanan odun kömürü ateşi, kor haline getirilir. Sonra et saplanan şişler, kor ateşin üzerine konulur. 4 tarafı da şişlere yapışacak şekilde sık sık çevrilir, eğer bir yüz tamamen pişirilip çevrilirse, etler dökülebilir. Daha sonra pişmeye bu şekil devam edilir ve pişme bittikten sonra kebaplar, şişteki şekli bozulmadan servis tabaklarına alınır. 

Yemeğe Sunulması

   Bir porsiyona 3 tane şiş konulur. Servis tabağına kebap konulduktan sonra yanına kuru soğan, maydanoz, közlenmiş biber ve domates konularak servis yapılır. Mevsimine göre doğranmış taze soğan ve maydanoz üzerine limon sıkması yapılır. Açık ekmek (lavaş) veya yufka ekmek (sac ekmeği) ile servis yapılır. 

Haşhaş Kebabı
Haşhaş Kebabı

Diğer tescilli kebapların isimleri ise şöyledir:

2) URFA CİĞER KEBABI         (2018 yılında tescili alınmıştır)

3) URFA KAZAN KEBABI        (2018 yılında tescili alınmıştır)

4) URFA SOĞAN KEBABI        (2018 yılında tescili alınmıştır)

5) URFA PATLICAN KEBABI  (2018 yılında tescili alınmıştır)

Ayrıca Urfa yöremizde Beyti Kebabı'da yapılmaktadır

Önemli Not: Urfa kebabı, Adana kebabına göre az acılıdır.

   Urfa kebapları yazımızın sonuna gelmek üzereyiz. Yazımızı tanıdıklarınıza göndereceğiniz için şimdiden Teşekkür ederiz.

   Bizlerin kebaplar için bir tavsiyesi vardır. Her kebap kendi memleketinde yenilirse, en güzel tad alınır. Bundan dolayı yolunuz Şanlıurfa'ya düşerse, mutlaka tadına bakınız. Hepinize şimdiden afiyet olsun der, başka yazılarda görüşmek üzere herkese Saygılar sunarız...   Kaynaklar ve etiketler; wwwkulturportaligovtr, wwwsanliurfagovtr, wwwsutsuorgtr, wwwsanliurfabeltr, kebap, Urfa Kebabı, haşhaş kebabı, ciğer kebabı, kazan kebabı, soğan kebabı, patlıcan kebabı, Beyti Kebabı, Urfa kebap isimleri, Urfa kebap tarifi resimli, Urfa kebap resimli

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

İran ve İsrail Ne Yapıyor