1 Şubat 2023 Çarşamba

Seçim Yaklaşıyor, Mutabakat Metni

   Ocak bitti, şubat ayı geldi, günler çabuk geçiyor. Dolayısı ile seçimler yanaşıyor. Seçim tarihi için Sayın Cumhurbaşkanımızın bir açıklaması oldu geçenlerde.

''Resmi olarak Cumhurbaşkanı'nın bir yetkisi var, 10 Mart'ta biz bu yetkimizi kullanacağız ve ondan sonra 60 gün süre var''

   Bu açıklamaya göre seçimler 14 Mayısta olacak, bu süreye de bugünkü tarihten sonra sadece 102 gün kaldı. Adayların Ysk'ya bildirilmesine ise sadece 53 gün kaldı. Bundan dolayı seçim çalışmaları partilerde hızlandı artık.

   30 Ocak 2023 günü Millet İttifakı, Ortak Politikalar Mutabakat Metnini açıkladı. Herkes gibi bizlerde metni inceleme fırsatı bulduk. Bu yazımızı farklı bir konseptte yazacağız, sizler ise bir solukta okuyup bitireceksiniz. Yazıyı okumaya başlayınca ne demek istediğimiz, daha iyi anlaşılacaktır. O zaman yazımıza başlıyoruz.

Seçim 2023
Seçim 2023

ORTAK POLİTİKALAR MUTABAKAT METNİNDEN BAZI MADDELER ve BUNLARA KARŞI SORULARIMIZ

Siyasi, Kamu ve Hukuk için Sorularımız

MADDE: Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Geçeceğiz

1. SORUMUZ: Bunun direkt uygulanabilmesi için Anayasa değişikliği, dolayısıyla 400 Milletvekilinin oyu gerekir. Bu nasıl olacak?

MADDE: Kanunlar üzerinde tanınan veto yetkisini kaldırarak Cumhurbaşkanına sadece, geri gönderme yetkisi tanıyacağız.

2. SORUMUZ: Yani Cumhurbaşkanı orada ne yapacak, veto yetkisi de yoksa? 

MADDE: Cumhurbaşkanının 7 yıl süreyle bir dönem seçilebilmesine, seçildikten sonra partisi ile ilişiğinin kesilmesine ve görev sonrasında aktif siyasete dönememesine ilişkin düzenleme yapacağız.

3. SORUMUZ: Bu maddeyi defalarca okuduk ama niçin yazmış olabileceğinizi çözemedik. Çünkü görev sonrasında ister aktif siyasete döner, ister dönmez. Bu sizi niçin ilgilendirir. Yoksa siz kim Cumhurbaşkanı olacaksa, ondan çekiniyor musunuz?

MADDE: Adalet Bakanı Hakimler Kurulunda olmayacak

4. SORUMUZ: Toplumda ters anlaşılabilecek bir karar alınırsa, Milletimiz Adalet Bakanını tanır, hakimleri tanımaz. O zaman ne olacak?

MADDE: Görevini kötüye kullanmak suretiyle, Anayasa Mahkemesi veya Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin verdiği hak ihlali kararına sebep olup, devleti tazminata mahkum ettiren ve zarara uğratan hakim ve savcılara, bu tazminat ve zararın rücu ettirilmesini sağlayacağız.

5. SORUMUZ: Avrupa insan hakları mahkemesine içerideki terör örgütü üyeleri başvurur ve mahkeme serbest kalmalıdır derse ne olacak, bunu hiç düşündünüz mü?

MADDE: Belediyelere kayyum atamasına son verilecek

6. SORUMUZ: Bu belediyelere niçin kayyum atandı, İçişleri Bakanlığı ile görüşüp hiç bilgi ve belge sordunuz mu? Pkk terör örgütü ile ne gibi bağlantılar yapmışlar diye 1 kere görüşme talep ettiniz mi?

MADDE: Bakan yardımcılıklarını kaldırıp, müsteşarlık sistemini kuracağız

7. SORUMUZ: Eskiden olan bürokrasi sorunlarının geri gelmesini mi, yani işlerin yavaşlamasını mı istiyorsunuz?

MADDE: Bazı bakanlıkların taşra kuruluşlarını görev alanlarına göre yerel yönetimlere vereceğiz

8. SORUMUZ: Bakanlıklar mı ülkeyi yönetiyor, yoksa yerel yönetimler mi? Bu maddenin olmasını kimler talep etti sizlerden, merak ediyoruz.

MADDE: Cumhurbaşkanlığı'nı Çankaya Köşküne geri taşıyacağız

9. SORUMUZ: Büyüyen Türkiye için fabrika gibi çok çalışıp bu doğrultuda fazla personeli olan, şehre yakın ve çalışmak için teknolojik ekipmanlarla donatılmış büyük binalar lazım. O yüzden sizler niçin Çankaya'ya geri döneceğiz diyorsunuz acaba? Ayrıca orası da şu an kullanılıyor, kapatılmadı ki ?

MADDE: 15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ tarafından gerçekleştirilen darbe teşebbüsü sonrası ilan edilen KHK'lardan kaynaklanan mağduriyetlere son vereceğiz.

10. SORUMUZ: Meclisimize bomba atan, Emniyet binamıza bomba atan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne bomba atan, Mit binasına bomba atan, Masum halkımıza bomba atan, Özel harekat personellerinin kaldığı binaya bomba atıp 50 şehit vermemize sebep olan Fetö terör örgütü üyelerine, mağduriyet rolümü vereceksiniz? O gece şehit olan 251 tane Vatandaşımızın ailelerinin yerlerine kendinizi hiç koydunuz mu?

MADDE: Olağanüstü hal kararnamelerine son vererek, OHAL süresini altı aydan iki aya düşüreceğiz

11. SORUMUZ: Bu Ohal keyfince çıkarılan bir durum değildi. 15 Temmuz Fetö darbe girişimi ile çıkarıldı ve 2 sene sürdü. Allah göstermesin 15 Temmuz benzeri bir daha böyle darbe girişim denemesi olursa ve mahkeme süresi bile en az 1 yıl sürerken, 2 ay içinde neler olabilir ki?

MADDE: Bireysel başvuruya konu hak ihlalinin bir kanunundan, KHK'dan veya Cumhurbaşkanlığı kararnamesinden kaynaklanması halinde Anayasa Mahkeme'sine, ilgili normu iptal edebilme yetkisi vereceğiz.

12. SORUMUZ: Bu bireysel başvuru ne niyetlerle çıkmıştı, ama şimdi bir sürü başvurular yapıldı. Mahkemenin iş gücü fazlayken, birde bu ne demek oluyor? Ayrıca burada mahkemeye aşırı yetki verilmiş, olmuyor mu?

MADDE: Toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkı için sınırlama sebeplerinin kapsamını daraltacağız. Böylece bu özgürlüklerin belirsiz ve keyfi şekilde sınırlanmasına son vereceğiz

13. SORUMUZ: Eğer toplantı ve gösteriler legalse hiç bir zaman sorun olmaz. Ama bir terör eylemi veya devlete karşı bir isyan gibiyse, bu nasıl özgürlük oluyor? İstiklal Caddesi'ndeki patlama olayını hatırlayınız.

MADDE: Çoklu baro sistemine son vereceğiz

14. SORUMUZ: Çok seslilik, farklı görüşlerin olması iyidir, neden son vereceksiniz?

MADDE: Yasama faaliyetlerinin serbest, özgür ve bağımsız şekilde yerine getirilebilmesini sağlamak amacıyla milletvekili dokunulmazlığının Anayasa'nın 14. maddesinden kaynaklanan istisnasını kaldıracağız.

15. SORUMUZ: Bu madde ile bir Milletvekilinin dokunulmazlığı kaldırılamayacak mı, terör suçu olsa bile?

MADDE: Siyasi partilerin kapatılmasına ilişkin davaların açılmasında TBMM'nin iznini zorunlu hale getireceğiz.

16. SORUMUZ: 2010 yılında yapılan Anayasa görüşmelerinde parti kapatılmasına hayır denilmişti. Şimdi ne oldu da bu maddeyi eklediniz?

Milli Politikalar ve Dış Politika için Sorularımız

MADDE: Milli Muharip Uçak, Jet Eğitim Uçağı, Altay Tankı  ve diğer ütünler için gerekli uzman personel tahsisini gerçekleştireceğiz.

17. SORUMUZ: Bu projelerde Ülkemizin en iyi personelleri çalışmaktadır zaten. Değerli personellerimiz varken bu projelere sizler yabancı personeller mi getirmeyi düşünüyorsunuz? Bunlardan istihbarat ajanı çıkarsa ne olacak?

MADDE: Devlet sırrı ve ticari sır kavramlarını, Meclis'in bilgi edinme ve denetim yetkilerini engellemeyecek şekilde yeniden tanımlayacağız.

18. SORUMUZ: Bu madde ile önemli devlet sırlarını herkes öğrenebilir. Zamanında devlet sırlarını öğrenmek için farklı hamleler yapanlar olmuştu, değil mi?

MADDE: Ortadoğu Bölgesindeki ülkelerin bağımsızlık, egemenlik ve toprak bütünlüklerine saygı duyacak, iç işlerine karışmayacak, aralarındaki sorunlarda ''taraf tutan'' değil ''çözümleri kolaylaştıran'' olacağız.

19. SORUMUZ: Okurken biz mi yanlış anlıyoruz acaba? Bu maddeye göre bizim ülkeye biri bomba atsa, biz onların topraklarına operasyon yapmayacak mıyız? 

MADDE: Akkuyu Nükleer Santral Projesinin hak ve yükümlülüklerini gözden geçireceğiz

20. SORUMUZ: Gözden geçireceğiz derken, neler düşünüyorsunuz net olarak? Durdurma, kapatma.

MADDE: Kanal İstanbul hemen iptal edilecek

21. SORUMUZ: Boğazlarımızda  bizim ve diğer ülkelerin artan ihracatlarından dolayı gemi trafiği arttı, bekleme süreleri de arttı. Ayrıca büyük bir patlama olursa, İstanbul bunun altından nasıl kalkacak? 

MADDE: ABD ile ilişkileri eşitler arası bir anlayışla kurumsal temele oturtacak, müttefiklik ilişkisini karşılıklı güvene dayanacak şekilde ilerleteceğiz.

22. SORUMUZ: Maddeyi okuyunca sanki Amerika'ya çok muhtacız gibi bir anlam görüyoruz. Biz Amerika'ya değil, o bize muhtaç. Ayrıca sınırımıza 30.000 tır silah bırakan bir ülke ile nasıl güven içinde olacağız. Yarın S-400'leri depoya alın, sınırda operasyonlar yapmayın derse ne yapacaksınız?

MADDE: İsrail-Filistin sorununa BM kararları çerçevesinde ve iki devlet esasına göre kalıcı bir çözüm bulunması için bütün ilgili taraflarla görüşecek, Filistin konusunda Türkiye'nin güvenilir bir kolaylaştırıcı olarak masadaki yerini almasını sağlayacağız.

23. SORUMUZ: İsrail'in mazlum Filistin halkına yaptıkları (özellikle 3 aylarda) ortada iken şu cümleyi tam anlamadık, açar mısınız? ''Filistin konusunda kolaylaştırıcı'' ne demek bu? Yani Filistin'e İsrail'le eninde sonunda anlaşmalısın mı, demek oluyor?

MADDE: Aselsan, Tusaş, TAI, Makina Kimya, Tusaş, TEI, Havelsan gibi şirketlerimizi girişim sermayesi yatırımı ile global şirketlere dönüştüreceğiz.

24. SORUMUZ: Yerli büyük şirketlerimize, yabancı ortaklar mı alacaksınız?

MADDE: Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de yalnızlaştırılmasının önüne geçecek, deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasında, hidrokarbon kaynaklarının hakça paylaşımında çoklu müzakere süreçleriyle sonuç alınmasına öncelik vereceğiz.

25. SORUMUZ: Bu maddeden anladığımız Akdeniz'deki doğalgaz ve hidrokarbonlara burada komşu olmayan Amerika, Fransa, İngiltere gibi devletlere sizde gelip ortak olabilirsiniz demektir, doğrumu? 

MADDE: Kuvvet Komutanlıklarını tekrar Genel Kurmay Başkanlığı'na bağlayacağız

26. SORUMUZ: Ülkemiz yıllarca askeri vesayetten kurtulmaya çalıştı ve sonunda 15 Temmuz darbe girişimi oldu. Daha sonrada asker sivil bakanlığa bağlandı. Niçin yapmak istiyorsunuz bunu ?

MADDE: Milletlerarası sözleşmelerden geri çekilme yetkisinin Meclis'e ait olduğunu anayasal güvence altına alacağız.

27. SORUMUZ: Bu madde ile değiştirilmesi düşünen sözleşmeler, mecliste kaça kaç oranla değiştirilebilecek, netlik niçin yok? Anayasa ile nasıl değiştirmeyi düşünüyorsunuz, 400 vekil lazım. Ayrıca eğer oran çok büyük olursa ve şu an İstanbul Sözleşmesi devam etseydi ve biz çıkmak isteseydik, çıkamayabilirdik, doğru mu anlıyoruz?

MADDE: Terörle mücadelede BM, Avrupa Konseyi ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı gibi uluslararası örgütler bünyesinde kabul edilen belgeleri ve alınan kararları dikkate alan bir yaklaşım sergileyeceğiz.

28. SORUMUZ: Birçok Avrupa ülkesi terör örgütlerine destek verirken, bu yaklaşım ne demek oluyor?

MADDE: Ege denizi barış, işbirliği ve iyi komşuluk alanı olarak görülmelidir. Bu amacı gerçekleştirmek için çalışacak, Ege denizindeki egemenlik alanlarımıza zarar verebilecek hiç bir gelişmeye müsaade etmeyeceğiz.

29. SORUMUZ: Türkiye zaten tüm komşuları ile iyi geçinmektedir. Ama Yunanistan son 6 aydır Amerika'nın verdiği gazla bizlere tehdit gibi cümleler kurmaktadır. Bundan dolayı onlar önce bize karşı söylemlerine dikkat etsinler, ayaklarını yorgana göre uzatsınlar. Sonrası bizim için kolay olur değil mi?

MADDE: Enerji sektöründe arz-talep dengesini bozacak teşvik ve sübvansiyonlar yerine bütçeden doğrudan maddi destekler vererek vatandaşları, sanayiciyi ve esnafı yüksek fiyatlar altında ezdirmeyeceğiz.

30. SORUMUZ: Ne demek istenildiğini tam anlamadık. Devletimiz doğalgazda zaten % 80 sübvansiyon veriyor. Normali 4.000 TL dünya fiyatı olan doğalgazın % 80 'ini bizlerden almayarak, sadece 800 TL'lik fatura gönderiyor. Siz ise şunu diyorsunuz. Biz sizlere 4.000 TL'lik fatura göndeririz, sonra sizlere biz para veririz, siz ödersiniz. Ya para vermeyip, bizi aylık 4.000 TL'lik faturalarla baş başa bırakırsanız (kasada para kalmadı diyerek) ne olacak?

Ekonomi için Sorularımız

MADDE: Cumhurbaşkanlığı envanterindeki uçakları satarak, yangın söndürme uçakları alınacak

31. SORUMUZ: Bunu okuyunca çok sorular geldi aklımıza, hepsini yazalım

- Orman Genel Müdürlüğümüze mülkiyeti ilk defa kendisine ait olan T70 yangın söndürme helikopteri teslim edildiğini biliyor musunuz?

- Havadan ihalarımızla ormanlarımızın 7 gün 24 saat denetlendiğini, çıkan bir yangını anında Bakanlığa bildirdiğini biliyor musunuz?

- Orman Genel Müdürlüğümüz için gerekli helikopter ve uçak alımları için Devletimizin üreticilerle zaten irtibat halinde olduğunu bilmiyor musunuz?

- Orman yangınlarının tamamen uçaklarla söndürülemeyeceğini biliyor musunuz? Amerika'da haftalardır bazı yangınların söndürülemediğini hiç duydunuz mu?

- Cumhurbaşkanlığına bağlı uçakları satarak, devletimizin paraya ihtiyacı var gibi bir algıyı niçin yapıyorsunuz, amacınız nedir?

- Devletimiz bu uçaklara iş insanlarını alarak, başka ülkelerle ticari görüşmeler yapmaya gidiyor, yani ihracatımızın artması için çalışıyorlar. Eğer iş insanlarımız gitmezse, ihracatımız zayıflar. O zaman ne olacak?

- İhracatımız zayıflarsa devletin gelirleri azalmayacak mı? Gelir azalınca uçaktan elde edeceğiniz paranın belki de 50, 100 katı Devletimiz zarara uğramayacak mı?

- İhracat azalırsa eyt ile artan emeklilerin maaşları nasıl ödenecek, bunları hiç düşündünüz mü? Biz soralım siz düşünmediyseniz yazımızı okuyan halkımız düşünüp, kendi kararını iyi verir.

MADDE: Enflasyonu 2 yıl içinde tek haneye kalıcı bir biçimde indireceğiz

32. SORUMUZ: Bunun için tek sorumuz değil, bir kaç sorumuz olacak, yazalım o zaman

- Bunun için detaylı fizibilite raporunuz nedir?

- Şu anki enflasyon dünyadaki emtia fiyatları ile bağlantılı, o zaman dünyadaki fiyatları sizler nasıl düşüreceksiniz?

- Doğalgazın fiyatı pandemi zamanında dünyada 10 kat arttı. Bunun olmamasını siz nasıl sağlayacaktınız, projenizi net verilerle açıklar mısınız?

MADDE: Beş yılın sonunda dolar cinsinden kişi başına düşen milli gelirimizi en az 2 katına çıkaracağız.

33. SORUMUZ: Bu çok büyük bir iddia gerçekten nasıl olacak, çok merak ettik? Yabancı yatırımcılarda gelmesin diyorsunuz ya. Bunun olması için devasa fabrikalar kurulması lazım, yada doların %50 ucuzlaması lazım

MADDE: İktidara gelir gelmez kur korumalı mevduat hesapların açılması durdurulacak, mevcut hesaplar vade sonunda kapatılacak

34. SORUMUZ: Bu zaten geçici, belli süreliğine olan bir uygulama idi. Ama birden kaldırılırsa ve para dövize giderse ne olacak? Dolar uçmaz mı? Dolar uçunca önceki maddelerde dediğiniz enflasyonda toz duman olur, yükselir. O zaman nasıl olacak bu ?

MADDE: Merkez bankası bağımsızlığına müdahaleye ve yetki-sorumluluk çatışmasına yol açan, hiç bir işlevselliği bulunmayan Fiyat İstikrar Komitesi'ni kaldıracağız.

35. SORUMUZ: Öncelikle bunu Anayasa Mahkemesine götürüp iptal eden muhalefettir. Ayrıca son 1 yılda piyasada fiyatlar aşırı dalgalanırken, vatandaş zamlardan şikayetçi olmaktadır. Dolayısı ile bu komite istikrarı sağlamak için kurulmuştu. Gerçekten siz niçin iptal ettirmek için başvurdunuz, amacınız halkımız ürünleri daha zamlımı alsın?

MADDE: TCMB'nin (Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası) İstanbul'daki birimlerinin tekrar Ankara'ya taşınma sürecini mümkün olan en kısa sürede sağlayacağız.

36. SORUMUZ: Metindeki başka bir maddenizde İstanbul Finans Merkezinden bahsetmişsiniz (Dijital varlıkları, İstanbul Finans Merkezi'nin ana unsurlarından biri yapacak...), ama bu maddede ise taşınmadan bahsetmişsiniz. Biz anlamadık, bu çelişki nedir?

MADDE: Ortalama büyüme hızının yüzde 5'in üzerinde gerçekleşmesini sağlayacağız

37. SORUMUZ: Bunla ilgili sadece şunu soracağız, Türkiye'nin büyüme rakamlarına hiç baktınız mı? Çünkü bu rakamın 2 katını geçen oranlar oldu, mesela % 11. Şimdi bu rakamlara baktığımızda sizler Türkiye'yi büyültmeyeceğinizi, aksine küçülteceğinizi beyan etmiş oluyorsunuz, doğrumu?

Teknoloji ve Bilim için Sorularımız

MADDE: Vatandaşlarımızın sansürsüz internete erişimini sağlayacağız

38. SORUMUZ: Tam anlamadık, internette yararlı bilgilerde var, bir çok zararlı bilgilerde var. Sansürsüz derken, tam neyi demek istiyorsunuz?

MADDE: Sosyal medya platformlarının sansür hükümlerini iptal edeceğiz

39. SORUMUZ: Sosyal medya üzerinden hakaretler yapan veya provokasyon yapan kişilerin bilgilerini o medya platformu vermeyip, o platformlara engel yapıldı ise bunu kaldırmak vatandaşlarımıza zararlı olmaz mı?

MADDE: Bakanlar başta olmak üzere yöneticilerin video görüntülerinin yayımına son vereceğiz

40. SORUMUZ: Tam anlamadık, bir bakan yaptığı hizmeti halka video ile göstermeyecek mi? O zaman halkımız nereden bilecek, hangi bakan ne hizmetler yapıyor?

MADDE: Sınırlarımızı elektronik sistemler ve gerekirse duvarlarla tahkim edilecek, kaçak geçişlere kesinlikle müsaade etmeyeceğiz

41. SORUMUZ: Bunların daha fazlası var, ilaveten iha'larımızda var. Bu yüzden sizler sınırlarımızı hiç ziyaret ettiniz mi?

MADDE: Türkiye'yi giderek dışlandığı uluslararası araştırma ve yenilik ağlarına dahil edeceğiz

42. SORUMUZ: Bu maddeyi 12 yaşındaki çocuklara bir söyler misiniz? Onlarda biliyor ki, araştırma ve yeniliklerin adresi, artık Türkiye. Yakında Teknofest fuarı olacak. Sizlerin yerinde olsak, her gün oraya gider, gençlerle konuşurduk. Binlerce gencimiz neler yapıyor, görmüş olurdunuz. Sizlere de moral olurdu, çünkü geleceğin büyükleri olan gençlerimizin maharetlerine şahitlik etmiş olursunuz.

MADDE: Fiber/Optik uzunluğunu en kısa sürede 2 milyon kilometreye ulaştıracağız

43. SORUMUZ: Türkiye'de şu an kaç kilometre uzunluk olduğunuzu bilmiyorsunuz galiba. Bilseydiniz bunu 2 değil de, 1 milyon bile yazmazdınız. Çünkü şu an yaklaşık 500.000 km uzunluk var. Bu işler öyle kısa sürede olacak işlerde değildir. Eğer hâlâ 2 milyon diyorsanız, bize hazır projelerinizi gösterir misiniz? Yoksa bizde deriz ki 5 milyon yaparız!

MADDE: Savunma sanayiinde özel sektörün önünü açacak ve sektörde adil rekabeti sağlayacağız

44. SORUMUZ: Bunu yazan arkadaş, konudan biraz uzak galiba. Çünkü şu an yaklaşık 2.000 tane özel firma ve 50.000 tane çalışanımız var zaten. Bunların arasında rekabet olmaz, en iyiyi yapmak olur. Çünkü bu 2.000 firma Savunma Sanayii Başkanlığında iş bölümü yapılarak, çalışmaktadır. Sizlerin daha kolay anlaması için basit bir örnek verelim. Örneğin bir araç yapılacak, bunun 5.000 tane parçası var. Bu parçalar bu 2.000 firma arasında iş bölümü yapılır. Dolayısı ile üretim sorunu yoktur, satamama sorunu yoktur. Bu firmalarda en iyisini, en kalitelisini üretmek için gece-gündüz çalışmaktadır. Sayın Mustafa Varank Bakanımızdan bir randevu alırsanız, o sizlere fabrikaları gezdirir.

MADDE: F-35 Projesine dönmek için, girişimlerde bulunacağız

45. SORUMUZ: Bu proje için noktayı Amerika koydu, sonra biz kendi uçaklarımızı üretmek için çalışmaya başladık. O yüzden niçin dönelim, yerli uçaklarımız havalanmaya başlamışken?

Ticaret ve Ulaşım için Sorularımız

MADDE: 5 yılda en az 5 milyon kişiye ilave iş imkanı oluşturulacak

46. SORUMUZ: Güzel öneri, zaten yeni fabrikalar kurularak bunlar yapılıyor. Sizler hangi fabrikaları kuracaksınız? Bu fabrikaların fizibilite ve diğer raporları nedir, merakla bekliyoruz. Yoksa başkası da çıkar derki, ben 10 milyon yapacağım. Önemli olan fizibilitesi yapılmış fabrikalar. Bu arada 5 milyon kişinin çalışacağı yer yaklaşık, orta boylu 40.000 adet yeni fabrika demektir.

MADDE: Beş yıl sonunda ihracat hedefini 600 milyar dolar seviyesine çıkartacağız

47. SORUMUZ: Çok iyi düşünce ama nasıl yapacaksınız? Fizibilite raporlarını gösterir misiniz.

MADDE: Turizmde mevsimsel bağımlılığın azaltılması, turizmin 12 aya yayılması, nitelikli turist girişinin arttırılması ve sektörde çeşitlendirmenin sağlanması..vs..

48. SORUMUZ: Bu maddeyi kim yazdı, gerçekten çok merak ettik. Çünkü bunla ilgili çalışma ve uygulamalar epey zamandır yapılmaktadır zaten. Turizm Bakanımızın bu konularda açıklamaları var. O yüzden Sayın Turizm Bakanı ile bir görüşme yapmayı düşünüyor musunuz?

MADDE: 2018 sonrasında yeniden gündeme gelen aşırı yoksulluğu sıfırlayacağız

49. SORUMUZ: Bu yıldan sonra dünyada kovid 19 olduğunu ve dünyada emtia fiyatlarının aşırı yükseldiğini unutmuşsunuz galiba. Ayrıca 2018 yılında 1603 TL olan asgari ücretin, şu an 8506 TL olduğu, yazarken dikkatlerden kaçmış galiba ?

MADDE: Atatürk Havalimanını yeniden uçuşa uygun hale getireceğiz

50. SORUMUZ: Burası uçaklara yetmediği için, uçaklar inemediğinden dolayı havada fazladan dolandığı için ve bu dolanma süresince İstanbul'a fazla yakıt bırakıp havayı kirlettiği için Yeni Havalimanı mecburen yapıldı. Sizin dediğiniz nasıl olacak, fizibilite raporu ile bunu açıklar mısınız?

MADDE: Ülke genelinde toplu ulaşım araçlarına binmek için kullanılan kartların tek bir çatı altında yönetimini sağlayacağız

51. SORUMUZ: Bizden duymuş olmayın ama bu kartın pilot uygulaması başladı bile, adı Türkiye Kart. Bunu bile duymadıysanız, danışmanlarınıza sorar mısınız?

MADDE: Hızlı tren projelerinden ilerlemeyen projeler, süratle tamamlanacak

52. SORUMUZ: Sayın Bakanımız gece gündüz uyumadan çalışıyor nerdeyse, sizler veya danışmanlarınız Bakanımızla bir toplantı yapsa (projeler nasıl gidiyor) iyi olmaz mı? Ayrıca sizin kendi belediyelerinizde yapımı çok yavaşlayan metrolar var mı, varsa onları hızlandırır mısınız?

MADDE: İl merkezlerinin tamamını birbirine bölünmüş yollarla bağlayacağız

53. SORUMUZ: Merakımızdan soruyoruz, bağlanmayan yollar kaldı mı? Yolları bırakın, dağlar bile delinerek tüneller yapıldı. Böylece konforlu yollara kavuştuk, zamandan tasarruf, kazalardan ise korunma sağlandı. Galiba sizler fazla yollarda gitmiyor, hep uçaklar kullanıyorsunuz. 

   Ticaret için yazmaya kalksak çok madde daha var ama gerçekten zaman kaybı. Hayatta uygulanan veya uygulanmaya hazır halde olan konuları metne niçin eklemişler, anlamadık. Galiba kitap kalın gözüksün istediler. En basitinden bir örnek verelim, kadınlara verilen o kadar ticari girişimci destekleri var hepiniz bilirsiniz. Ama metinde sanki hiç yokmuş gibi düşünülerek, kadın girişimciliğin önünü açacağız demişler.

Eğitim için Sorularımız

MADDE: Okul kitaplarını ücretsiz temin edeceğiz

54. SORUMUZ: Bu uygulama yıllardır var, sizlere diyen olmadı mı hiç ?

MADDE: Kreşleri ülke çapında yaygınlaştıracağız

55. SORUMUZ: Zaten bu yıllardır yapılıyor, hiç sayıları araştırdınız mı?

MADDE: Askeri liseler ve benzeri okulları tekrar açacağız

56. SORUMUZ: Bunlar 251 şehit verilen 15 Temmuz darbe girişiminden sonra kapanmıştı. Açacağız derken, bunun farkında mısınız?

MADDE: KPSS sınavlarının sayısını artıracağız

57. SORUMUZ: Türkiye'de yaklaşık 5 milyon memur var ve her sene ortalama 200-250 bin arası emekli oluyor. Emekli olan sayıdan biraz fazla personel alma durumu varken, kpss sınavlarının sayısını artıracağız derken millet çok aşırı personel alınacağını zannetmeye başlıyor. Bu nasıl olacak, 1 kişi yerine 2 kişi mi alınacak? Bunun yerine gençlerin kendi işlerini kurmak için neler yapabileceğinizin fizibilite raporunu gösterir misiniz? Yapacağız demeyin, reel rapor gösterir misiniz?

MADDE: Devlet okullarındaki öğrencilere ücretsiz süt, su ve öğle yemeği vereceğiz

58. SORUMUZ: Sizin bağlı belediyelerde seçimde buna benzer vaatler demişti ama kimler yaptı?

   Milli Eğitim ile ilgili yazmaya gerek görmediğimiz başka maddelerde var. Çünkü ya daha iyisi var, yada proje aşamasında. O yüzden zaman kaybı olur diye, analiz yazımızda onlara yer vermiyoruz. 

Sosyal Konular ve Sağlık için Sorularımız

MADDE: Mülakat uygulamalarına son verecek, yazılı sınavda en yüksek puan alandan başlamak üzere personel alımı yapılmasını sağlayacağız.

59. SORUMUZ: Güzel bir madde, peki bunu şu anki Belediyelerinizde yaptınız mı hiç? Çünkü belediye seçimlerinde kimseyi işten çıkartmayacağınızı demiştiniz ama binlerce kişi çıkartıldı. 

MADDE: Türkiye'yi festival yasakları ile değil, festival teşvikleri ile gündeme getireceğiz

60. SORUMUZ: Festival yasakları nerede var? Halkımızın yaptığı bazı şikayetlerden dolayı, halkın lehine kararlar alındı ise buna niçin yasak diyorsunuz? Yetkililere bunun nedenleri nedir diye hiç sordunuz mu?

MADDE: Yoksul aileler için kreşlerin ücretsiz olmasını sağlayacağız

61. SORUMUZ: Güzel öneri, bunu şu anki kaç belediyenizde yapıyorsunuz, adetleri nedir? Yoksa hiç yok mu, yada çok az sayıda mı?

MADDE: Tüm Türkiye'de musluk suyunu içilebilir hale getireceğiz

62. SORUMUZ: Sizlerin belediyelerinde şu an Türkiye'nin en pahalı sularının satıldığını biliyor musunuz? Bazı yerlerde 3 kata varan, farklar var. Önce su fiyatlarına en az %50 indirim yaptırır mısınız?

MADDE: Planlanan şehir hastanelerinden ihalesi yapılmayanların ihaleleri durdurulacak ve yeni şehir hastanesi yapmayacağız. Kapatılan devlet hastaneleri ihtiyaç analizi çerçevesinde yeniden açılacak.

63. SORUMUZ: Buna çok soru yazarız da yazmayalım, sadece halkımıza bir sorumuz olacak. Doksanlı yıllardaki hastanelere ve o anki hizmetlere bir an geri döndüğünüzü bir düşünür müsünüz?

MADDE: İşe alımlarda cinsiyetçi soruları kaldıracağız

64. SORUMUZ: Tam anlamadık, ne demek istiyorsunuz?

MADDE: Araç kiralamalarına son vererek, mevcut kiralamaları kademeli biçimde tasfiye edeceğiz

65. SORUMUZ: Bu sözü belediye seçimlerinden önce bazı başkanlarınız demişti ama şimdi daha fazla olduğu söyleniyor. Bu yüzden bunu önce kendi belediyelerinizde başlatır mısınız?

MADDE: Kamuda makam odaları için standart belirleyerek gösterişin önüne geçeceğiz

66. SORUMUZ: Bunu sizlere ait kaç belediye başkanlığının odalarında bugüne kadar yaptınız acaba?

MADDE: Kalıcı yaz saati uygulamasına son vereceğiz

67. SORUMUZ: Dünyada çoğu ülke şu an uyguladığımız saat sistemine geçerken, biz niçin geriye dönelim?

MADDE: Toplanan afet vergilerinin, afetin zararlarını azaltacak tedbirler ve afet sonrasındaki normale dönüş ile rehabilitasyon çalışmaları için harcanmasını sağlayacağız.

68. SORUMUZ: Bu maddeyi yazan kişi Türkiye'den biri değil galiba. Çünkü Türkiye'de olan deprem, sel ve afetlerde Devletimizin tüm kurumları hemen oraya gitmektedir. Depremde evleri yıkılan Vatandaşlarımıza yeni evler yapılıp 1 yılda teslim edilmektedir, bunları hiç görmediniz galiba?

MADDE: Temel ihtiyaç olan kadın hijyen ürünleri üzerindeki vergi yükünü azaltacağız

69. SORUMUZ: Bu vergiyi azaltabilirsiniz ama bunu bir vaat olarak metne yazmaya ne gerek vardı?

   Sağlık ile ilgili o kadar yapılan hizmet var ki, onların bazılarını metne yazmışlar. Bazıları da uygulanmaya hazır hale gelen projeler. Eğer gündemi takip etmeyen biri iseniz, yeni gibi algılayabilirsiniz. O yüzden onları da yazmaya gerek görmüyoruz. Çünkü zaman bizler için değerlidir, değil mi? 

   Yine de isterseniz bir örnek yazalım sizlere. Aşı, araştırma ve geliştirme için Hıfzıssıhha Merkezi yapılmaktadır, inşaatı devam ediyor şu an. Masa bunun için çalışmaları sonuçlandıracağız demiş. Yani seçimden sonraya bitecek olan yerin, açılış törenini yapmayı hayal ediyorlar, sizce de çok ilginç değil mi?

METİNDE OLMAYAN, BİZİM AKLIMIZA GELEN İLAVE BAŞKA SORULARIMIZ

70) Yurt dışı için ne çalışmalar yapacaksınız, mesela Kudüs'ün korunması için?

71) Mutabakat Metninizde niçin 1 tane bile pkk terör örgütü ile ilgili cümle yok?

72) Merak ettik, acaba yeni yapılan büyük köprülerimizi yerinden sökecek misiniz?

73) Bir vekil Ayasofya Camii müze olmalı demişti, o yüzden soruyoruz. Ayasofya ile ilgili metinde bir madde göremedik, bununla ilgili planınız var mı acaba?

74) Diyelim iktidara geldiniz, 6 parti arasında sorun çıktı ve 2 parti bu sözleşmeye uymayacağım dedi. O zaman ne olacak? 

75) TOGG arabamız için bir madde göremedik, neden acaba? Bildiğiniz gibi zamanında Devrim arabamızın başına neler gelmişti.

76) Metinde Mavi Vatan ile ilgili bir kelime niçin yok acaba?

77) Kıbrıs ile ilgili net bir çözüm göremedik, yani Kıbrıs'ı bir Devlet olarak tanınması için diğer Devletlere bir öneriniz olacak mı?

78) İş bankaları hisseleri vardı, onları Hazine'ye devredeceğiz diye metne yazabilirdiniz, iyi olmaz mıydı?

79) Milli İstihbarat Teşkilatı (Mit) Başkanı ve bir çok kurumdaki üst yetkili 9.000 kişinin görevden alınacağı ve bunun için şimdiden altılı masada listeler yapıldığını sizden bir Milletvekili söyledi. Peki daha aday belli olmadan, seçim daha yapılmadan bu liste neyin nesi? Niye acele ediyorsunuz ? Adayınız bile belli değilken nerden kazanacağınızı biliyorsunuz da, listeler yaptınız? Ayrıca madem listeniz var, millete açıklayın da herkes bilsin, değil mi ?

80) Karadeniz'de bulunan ve çıkarılıp mart ayında vatandaşlarımıza sunulacak olan doğalgazdan ve hidrokarbon kaynaklarından metinde niçin bahsedilmedi ?

81) Bunlar dışında metinde kalan ve halkımız tarafından yakından çok iyi takip edilen belli konular şu an zaten uygulanmaktadır. Bunları hiç duymadınız mı? Mesela; şehir içi ve şehirlerarası yolcu ve yük taşımacılığında alternatif ulaşım türleri ve sistemlerini devreye alacağız.

82) Toplantı salonun sahnesinde niçin 1 tane Türk Bayrağı yoktu. Bayrak olmamasını halkımız çok merak ediyor. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ünde 1 resmi yoktu, neden acaba?

83) Bir soru soracağız ama cevabınız tek kelime olsun, evet veya hayır. İmf'den (IMF) borç almak gibi düşünceniz veya planınız var mı, varsa neden?

84) Ayrıca metin toplamda 244 sayfa ama 42 sayfası özet, yani o 42 sayfa diğer sayfalarda da var. Bu yüzden 244-42=202 sayfa kalıyor geri. Ayrıca kapak sayfaları ve boşlukları çıkarsak geriye kalan 170 sayfadır, değil mi ?

   SONUÇ OLARAK;

   Metindeki belli maddeler bizlere Eski Türkiye'ye gidelim demektedir. Yani kapatacağız, yaptırmayacağız, durduracağız. Dünya 20-30 yıl sonrasını düşünürken, bizler niçin 20-30 yıl öncesine geri gidelim? Bu neye benzer, biliyor musunuz? Buna bir kaç örnek verirsek, konu çok daha iyi anlaşılabilir. Kısaca bizlere deniyor ki;

- Sizler akıllı telefonları bırakınız, tuşlu telefonları kullanmaya başlayınız

- Yeni televizyonları bırakın, eski tüplü televizyonlara dönün

- Doğalgazları evden sökün, evlere normal sobalar kurun

- Yüksek hızlı trenleri kaldıralım, eski kara trenlere dönelim

- Yada e-devleti kaldıralım, eskisi gibi her yere başvuru yaparken evraklar toplayın

   Halkımıza adeta bunları vaat ediyorsunuz (bazı maddelerde). Peki halkımız bunları kabul eder mi sizce? Şunu asla unutmayınız, Türkiye dünyada çok büyüyecektir, buda daima büyük projeler ve vizyonlarla olacaktır.

   Yazımızın sonuna yaklaşırken bazılarınız şu soruyu içinden geçirmiş olabilir. Siz Mutabakat Metni için Millet İttifakı'na haklı eleştiriler yapmışsınız ama Cumhur İttifakı'na niçin eleştiriniz yok? Cevabımız tabii ki evettir. Biz hem eleştiri varsa yapıyoruz, hem de önerilerimizi yazılarımızda yazıyoruz. Bizim tüm analiz yazılarımızı okursanız, bunu çok rahatlıkla görebilirsiniz. 

   Aklımıza ilk gelen Eyt2 ile ilgili eleştiri ve önerimizi yazmıştık. Daha önceleri de Millet ve Devletimizin kazanması için öneri yazımız ile İsveç, Finlandiya ve Türkiye arasında imzalanan üçlü muhtıra için, aklımızda kalan soruları yazdığımız analiz yazımız vardı. Bu üç yazımızı sitemizin arama motorlarına yazarak, hemen kolayca bulabilirsiniz. Bizim amacımız büyük Türkiye'dir, çünkü dünyadaki mazlumlar bizim yolumuzu gözler. Bizler bunun hızlı ve sağlam şekilde olması için, elimizden ne geliyorsa her zaman yapmaya çalışırız. 

   Büyük Türkiye için çorbada bizimde bir tuzumuz olsun diye 2 gündür işlerimizin arasında bu yazımıza zaman ayırdık. Çok yorulduk ama Vatan için yorgunluk olmaz. Bu niyetlerle yazımıza gösterdiğiniz ilgiye ve sizlerin de paylaşmalarınıza (herkesin okumasına sebep olduğunuz için) teşekkür eder, hepinize Saygı ve Selamlarımızı sunarız...Kaynaklar ve etiketler; wwwogmgovtr, wwwtcddgovtr, wwwsbbgovtr, Ortak Politikalar Mutabakat Metni, Seçim ikinci tura nasıl kalır 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

TEI ve Motor