25 Ocak 2023 Çarşamba

Amerika ve İngiltere nasılsınız, The Economist Türkiye kapak

   Amerika ve İngiltere, Nasıllar Acaba

   Beklenen yıl 2023'e sonunda kavuştuk, hoş geldi. Bu yılı dünyada bizden çok, Amerika ve İngiltere'nin takip ettiği bir yıl olacaktır. Neden diyorsanız yavaş yavaş analizimizi yazmaya başlayalım o zaman. Analizimize tam başlamadan önce, son 1.5 yıl içinde hazırlayıp yayına verdiğimiz 5 yazımız vardı. Eğer bunları şimdi okursanız, bu analiz yazımızın anlamı daha çok artacaktır.

5 ÖNEMLİ ANALİZ YAZIMIZ

1) Amerika'nın istediği bir Türkiye haritası var ve bu Amerika'nın büyük bir gazetesinde yayımlanmıştı. Bu yazımızı okumak için linkimize bakabilirsiniz. 

2) Ülkemiz üzerinde planları olan yabancılar, kendilerinden çok emin konuşmaktalar. Bizde bunu kaleme almıştık ve Nasıl Eminler diye sormuştuk. Bu yazımızı okumak için şu linkimize bakabilirsiniz.

3) Ha bire erken seçim talepleri vardı ve biz bunla ilgili 81 soru sormuştuk. Niçin Erken Seçim ? Bu yazımızı  okumak için linkimize bakabilirsiniz. 

4) Yunanistan'ın garip efelenmeleri ve dış bağlantılar üzerine derin bir analiz yazısı yazmıştık. Bu yazıda önemli bir tehlikeden de bahsetmiştik. Yazımızı tekrar okumak için bu linkimize bakabilirsiniz.  

5) Marketlerdeki garip zamlar ve planlar üzerine bir yazı hazırlamıştık. Bu analiz yazımı da okumak için bu linkimize bakabilirsiniz. 

   Hepsi birbirinden değerli bu yazılarımızı okuduktan sonra şimdi yeni analizimize başlayabiliriz artık. Bildiğiniz gibi bizler önce dünyayı izler ve gözleriz. Sonra ülkemizde olanlara bakar, en sonunda ise hepsini birlikte düşünüp, gözlemlerimizi analiz olarak yazarız.

Amerika
Amerika Ingiltere

   O zaman sırasıyla gidelim ve dünyada gördüğümüz 6 önemli durumu yazmaya başlayalım.

DÜNYADAKİ 6 ÖNEMLİ DURUM

1) Amerika'da yayımlanan Foreign Policy dergisinde Türkiye'deki seçimlere ''kan gölüne dönüşmeyi vaat eden bir ortam'' denilmiştir. Ayrıca Erdoğan'ın büyük bir seçimle indirileceğini, istifa etmesinin kendisi için daha hayırlı olacağını yazmıştır. 

2) İngiliz The Economist dergisi ise bir kapağında şunu yazdı: ''Türkiye diktatörlüğün eşinde'' olabilir, ülkesini tehlikeye atabilir.

3) Eski Amerika Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, twitter üzerinden bir paylaşımda, ''Batı ülkeleri eğer Türkiye'deki muhalefete yardım ederse Erdoğan durdurulabilir'' dedi. Başka bir açıklamasında ise Erdoğan eğer tekrar kazanırsa, Türkiye'nin Nato üyeliği düşürülsün demişti.

4) İsveç'te Erdoğan'a benzeyen bir maketin direğe asılması

5) İsveç'te Kur'an-ı Kerim yakma girişimi

6) Ardından Hollanda'da Kur'an-ı Kerim yakma girişimi

   İsveç ve Hollanda'daki Kur'an-ı Kerim yakma girişimleri birilerinin ortak planları olup sonrası adımları olabilir, çünkü aynı anda başladılar. O yüzden sabırlı ve dikkatli olup, yasal olan her tepkimizi yapalım.

          Foreign Policy Dergisinin Yazdıkları Bu Resimdedir

Foreign Policy
Foreign Policy

   Bu 6 durumu okuyunca aklımıza ilk Abdülhamid Han'ın tahttan indirilmeden önceki günleri geldi. O zamanlarda 7 milyon km2 olan topraklarımızı yöneten Abdülhamid Han, tahttan indirildikten sonra %88 toprağımız gitti, geriye sadece %12'lik Türkiye topraklarımız kaldı. Bu durum ile Abdülhamid Han zamanını niçin hatırlamamız gerektiği daha iyi anlaşılmıştır. Yukarıda yazdığımız 6 durum birbirinden ayrı gözükebilir, ama arka plandakiler hep aynıdır. Yani destekçileri her zaman aynıdır, fakat kendilerini ortaya çıkartmak istemezler.

İSVEÇ NE YAPMAYA ÇALIŞIYOR?

   Bir yandan Nato'ya girmek için çalışıyor, diğer yandan ise Nato'ya girmek için oy alması gereken Türkiye'ye karşı yapılanlara izin vermesi. Aklımıza ilk şu geliyor, acaba birileri Sayın Erdoğan 4 ay sonra nasıl olsa % 100 gidecek, siz istediğiniz gibi davranın mı dediler. Yada gidince biz sizi hemen Nato'ya alacağız mı dediler? Kısaca sizin üzerinizden Türkiye'yi köşeye sıkıştıracaklarını zannedenler, çok yanılacak. Olanlar da size olacak, Rusya ile baş başa kalacaksınız. 

NATO KARAR AŞAMASINDA...

   Nato ile ilgili önceden bir yazı yazmıştık, isteyenler sitemizden okuyabilir tekrar. Ülkemizin geliştirdiği savunma sanayii ürünlerine göre bizler sadece bir soru soracağız. Bundan sonra Nato'mu bize, biz mi Nato'ya muhtaç? Bu yüzden Nato bir şey konuşurken 2 kere, gerekirse 3 kere düşünmelidir bundan sonra. Eğer böyle yapmazlarsa ilerleyen zamanlarda, kaybeden kendileri olacaktır. Neden kaybeden olacak diyorsanız, biraz beklesinler o zaman (Türk Devletleri Teşkilatı, belki de ilerde dünyada Kızılelma Birliği diyelim şimdilik).

BAŞKAN ERDOĞAN BİR DAHA ADAY OLAMAZ DİYENLER

   Bunu yazanlar acaba hiç Anayasayı ve kanunları okudular mı? Sadece bunu sormak istiyoruz, çünkü fazlası zaman kaybından başka bir şey değildir bizlere göre. Eğer yine iddia ediyorlarsa, hangi kanunun, hangi maddesine göre söylesinler de bizlerde öğrenmiş olalım.

AMERİKA ve İNGİLTERE NASILSINIZ?

   Son olarak Amerika ve İngiltere'ye nasılsınız diyoruz? Sizler bizim ülkeyi merak edeceğinize veya bizim ülkeyle uğraşacağınıza en iyisi kendi ülkenizdeki sorunlara bakınız. En basitinden arka sokaklarınıza bir gidin, oradaki evsiz vatandaşlarınıza yardım ediniz. Başka ülkelere silahlar göndereceğinize, kendi ülkenizdeki sağlık sorunlarınızla uğraşın. Mesela İngiltere, herkese demokrasi dersi veriyorsunuz, ama sizde niçin krallık var?

   Mesela ey Amerika, vatandaşlarına ücretsiz ambulans hizmeti verebiliyor musunuz, önce bunu vermeye başlayınız. Artan enerji fiyatlarından dolayı halkınıza ne kadar yardımcı olabiliyorsunuz? Bunlar gibi başka sorunlarda yazabiliriz ama gerek görmüyoruz, çünkü sizler zaten biliyorsunuz. O yüzden silahlarla fazla uğraşmayın, vatandaşlarınızın sesine kulak veriniz.

SONUÇ, NE KADAR FARKINDAYIZ?

   Sonuç olarak Amerika ve İngiltere'de yazılanlara baktığımızda bunların ikinci bir 12 Eylül benzeri durumlar planladığını, görebiliyor muyuz? Yani büyük bir provokasyon kokusu havada dolaşıyor. Yada yukarıda önceden yazdığımız 5 önemli analiz içinden Haziran 2022 tarihinde yazdığımız 4. maddedeki gibi bir planınız mı var? Sizler her şeyin iyisini biz biliyoruz diyorsunuz ama unuttuğunuz bir şeyler var, o günler artık geride kaldı.  

   Bu yüzden herkes uyanık olmalı, her söylenen haberi Devlet yöneticileri onaylamadan inanmamalıdır. Ayrıca şunu hiç unutmamalıyız. Türkiye zayıflarsa, dünyadaki mazlumların güveneceği büyük destek kırılır. O yüzden bizler çok birlik olup, dünyadaki mazlumları daha çok savunmalıyız.

   Eğer bizler keyfimize bakıp sadece yiyip, içip, gezip dünyadaki mazlumlara sahip çıkamazsak bunun hesabını öbür tarafta Allah'a karşı nasıl veririz? Allah C.C. bizlerden her yönle ibadet etmemizi bekler. Bundan dolayı hepimiz birlikten kuvvet doğar ilkesi ile hareket edip, ülkemizi daha çok büyütmek için çalışmalıyız, buna güvencimiz tamdır.

   Ey Amerika, İngiltere ve onlarla birlikte hareket edenler; Türkiye sizler ne yapsanız da büyüyecektir. Çünkü dünyadaki mazlumların milyarlarca duası vardır. Biz onlarla beraber çalışacağız, üreteceğiz ve birlikte kazanacağız İnşaAllah. Ayrıca şunu da hayatımızın sonuna kadar hiç unutmayacağız, Lâ Gâlibe İllallah. Bu dileklerimizle hepinize Saygı ve Selamlarımızı sunarız...   Kaynaklar ve etiketler; wwweconomistcom, wwwforeignpolicycom, wwwgooglecom, haber dinlemeleri, wwwtwittercom/ambjohnbolton, ingiltere, isveç, son dakika, SON DAKİKA, amerika'nın planı ne, amerika'nın planları, amerika'nın türkiye planı, ingiltere'nin planı ne, ingiltere'nin planları, ingiltere'nin türkiye planı, amerika'nın planı nedir, ingiltere'nin planı nedir, foreign policy kan gölü, the economist diktatör, john bolton erdoğan durdurulabilir, isveç'teki kuran yakma, hollanda kuran yakma, amerika ve ingiltere planlar, amerika'nın türkiye üzerindeki planları, amerika türkiye plan, the economist türkiye kapağı, the economist türkiye kapak, the economist türkiye yazısı, AMERİKA ve İNGİLTERE, amerika ve ingiltere aynı mı, NASILSINIZ, amerika ve ingiltere planları, THE ECONOMİST TÜRKİYE KAPAK, ingiltere türkiye plan, ANALİZLER, amerika'nın turkiye plani

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

Mağaza, Market ve Pazar etiketlerinin faturaları denetlensin