26 Eylül 2019 Perşembe

Yöresel ürünler üzüm yaprağı ve Sarmanın püf noktaları

   İnsanlar bazen yediği bir yemeği asla unutamazlar, çünkü o yemeği kendi memleketinde yemiştir. Her ilimizin kendine özgü bir yemeği vardır ve bu yemeklerin malzemeleri o yörenin havası ve suyuyla yetiştiği için, o bölgeye özel bir tat almıştır. Bu yazımızda sizlere, yaprak sarmasından bahsedeceğiz. Yaprak sarmasının ana malzemesi üzüm yaprağıdır. Diğer adıyla asma yapraktır. Eğer bu haşlanıp, tuzlanarak saklanmışsa salamura yaprak adını alır.

   İyi bir yaprak sarması yapabilmek için, kaliteli üzüm yaprağı kullanılmalıdır. Ülkemizin değişik yörelerinde üzüm yaprakları vardır. Bu asma yapraklarının en meşhurlarından biri Tokat Yaprağıdır. Karadeniz bölgesinde bulunan Tokat şehrindeki ovalarda, yiyenin bir daha asla unutamayacağı üzüm yaprakları mevcuttur. Bu yapraklar Tokat ilinin Erbaa, Niksar, Zile ve Kazova ovalarında yetişmektedir. Tokat yaprağından yapılan sarmalar, ağızda sanki lokum gibi erir. Yerken ne yaprağı hissedersiniz, nede içindekini. İkisi beraber öyle bir uyum halinde pişer ki, tadını bir daha asla unutamazsınız. Eğer bunu Tokat'ta yerseniz, hiç unutamazsınız.

Yaprak Sarması 2 türlü yapılır;

1) Zeytinyağlı sarma
2) Etli sarma

   Sarmayı yaparken bazı önemli tüyolar vardır, bunlara uyulursa yaprak sarmanın tadından geçilmez. Bunlar şöyledir;

1) Yapraklar özenle seçilmelidir. Eğer etli yapacaksanız küçük yapraklar, zeytinyağlı yapacaksanız geniş yapraklar tercih edilmelidir.
2) Yapraklar çok damarlı ve kart olmamalıdır
3) İçinin malzemesi kaliteli olmalıdır
4) Taze yaprakları haşlarken kıvamını iyi ayarlamalısınız
5) Sarılma şekli biraz zahmetlidir, çok incecik, adeta kalem gibi sarılmalıdır
6) Tencerenin dibinin yanmaması için, dibine yaprak serilmelidir
7) Kısık ateşte pişirilmelidir
8) Piştikten sonra biraz dinlendirilmelidir
Asma Yaprak
Üzüm Yaprağı

Üzüm Yaprağı
Asma Yaprak

   Bu yazıyı okuyan herkesin aklından, yaprak sarması yemek geçmiştir. Böyle bir tadı yiyen bir daha yemek ister, sonra ise vazgeçemez. Yolunuz Tokat'a düşerse mutlaka tadın, alın. Eğer düşmüyorsa artık gelişen teknoloji sayesinde internetten de kolayca bulabilirisiniz.

Yaprak Dolma
Yaprak Sarma

Yaprak Sarma
Yaprak Dolma

   Böyle bir lezzeti Tokat'ta tatmanız ve misafirlerinize de anlatmanız dileklerimizle...
   Kaynaklar ve etiketler; Tokat yaprağı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Erbaa Yaprağı, Salamura, Salamura yaprak, salamura yaprağı, asma yaprağı, kazova yaprak, kazova yaprağı, YÖRESEL ÜRÜNLER ÜZÜM YAPRAĞI, yaprak sarmasının püf noktaları, SARMANIN PÜF NOKTALARI, yaprak sarması pişirmenin püf noktaları, GIDA YEMEK yaprak sarması tarifi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

Halter sporu nedir, Halter sporu hakkında bilgiler