1 Nisan 2018 Pazar

İnsanın Ruhunu Dinlendiren, Ebru Sanatı

   İnsan beyni çok yorulduğunda, ya uyumak ister yada bir sanatla uğraşıp, beynini ve ruhunu dinlendirmek ister. Buna uygun sanat dallarından birisi, Ebru Sanatı'dır. Bu sanatta Renklerin su üzerinde dalga dalga yaparak oluşturduğu desenler, insanı farklı hayallere daldırmaktadır.

   Görüntü olarak bulutumsu bir görünüşü olduğu için, ismini ilk bundan, Ebri olarak almıştır. Zamanla Ebru olarak anılmaya başlanan, eskiden İstanbul'dan Avrupa'ya götürülen Ebru, Türk kâğıdı adıyla zikredilmeye başlanmıştır. Ebru sanatı 16. yüzyılda evraklarda zemin olarak, cilt kapaklarında ve hat levhalarında kullanılmıştır. Bazı kaynaklara göre Hindistan, bazı kaynaklara göre de Türkistan'da ilk olarak ortaya çıkmıştır bu sanat.

   Ebru yaparken toprak boyalar kullanılır, pigment ve oksit boyalar olmak üzere. Boya kıvamı iyice hazırlanır su ve öd ile (renklerin kitreye yapışmasını ve dağılmamasını sağlar). Terebentin , Lahor Çividi tercih edilen renk ve malzemeler olup fırçalar özel olarak hazırlanan gül dalı ve at kılındandır. Kullanılan suyun yoğunluğu ise kitre (yapışma özelliği az)  ile ayarlanır. Burada kullanılan kağıtlar 1. kalite, emici özellikli ve mat olmalıdır.

Ebru Sanatının Bazı Malzemeleri ;

- Su
- Fırça
- Tekne
- Kitre
- Boya
- Boya Kabı
- Kürek
- Öd
- Tarak
- Kağıt
- Masa

Ebru Sanatının Çeşitleri ;

- Battal Ebru
- Gel Git Ebru
- Şal Ebru
- Taraklı Ebru
- Bülbül Yuvası
- Çiçekli Ebru
- Hatip Ebru
- Yazılı Ebru

Ebri Türkistan
Ebru Sanatı

Su Boya
Ebru Sanatı

Tekne Kitre
Ebru Sanatı

Boya Kabı
Ebru Sanatı

   Tarihte 15. yüzyıla ait bazı kitaplarda Ebru ile ilgili notlar görülmüştür, dolayısıyla Ebru'nun tarihi en az 15. yüzyıldır diyebiliriz.

Kürek Öd
Ebru Sanatı

Tarak Kağıt
Ebru Sanatı

Masal Battal
Ebru Sanatı

Gel Git Şal
Ebru Sanatı

   Sizlerde boş zamanlarınızda ailenizle birlikte bu sanatı yaparak beyninizi ve ruhunuzu dinlendirmeniz dileklerimizle...   Kaynaklar ve etiketler; wwwgooglecom, ebrusanaticom, wwwbilgiustamcom

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

TEI ve Motor