26 Şubat 2018 Pazartesi

Yöresel Ürünler, Pastırma

   Güzel ülkemizin her ilinin özel bir yöresel gıda ürünü vardır. Şimdi sizlere gıda ismini vermeden ilimizi yazacağım, Kayseri. Evet şimdi herkes Kayseri deyince, direkt meşhur Pastırmayı anlatacağımızı bilmiştir.

   Pastırmanın geçmişi yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. Yüzyıllar öncesinde etin uzun süre bozulmadan saklanabilmesi için yapılan pastırma, şimdilerde adını Dünya'nın duyduğu değerli bir gıda ürünüdür.

   Pastırma hayvanın en iyi etlerinin dinlendirilmesi işlemi ile yaklaşık 4 hafta sürecek yolculuğuna başlar. Dinlendirilen etler pastırmaya uygun olacak şekilde kesilir. Bundan sonra yapılan işlemler kısa olarak şunlardır;
- Tuzlama
- Yıkama
- Kurutma
- Denkleme, Baskıya Alma
- Kurutma
- Denkleme
- Kurutma
- Çemenleme
- Son Kurutma

   Bu işlemlerin hepsi yaklaşık 28 gün sürer, ondan sonra pastırma sofralara hazır hâle gelir. Burada yapılan çemenleme işleminin çok faydası vardır pastırmaya. Çemenleme ile bozulma önlenir, mikroplardan korur, lezzet verir, küflenme olmaz, görüntü güzelleşir.

  Pastırmanın Faydaları Şöyledir;

- İnsan vücudunda sindirimi kolaylaştırır
- Bol enerji verir
- Bağırsak ve midede olabilecek gaz durumunu giderir
- A vitamini ile vücuda fayda verir
- Demir ve kalsiyum bulundurur

   Kısaca yöresel usullere göre yapılmış iyi bir PASTIRMA, çok sağlıklı bir gıda olup, yolu Kayseri'ye düşenlerin mutlaka tatması gerekir. Yolunuz Kayseri'ye düşünce bu yazımızı sakın unutmamanız dileklerimizle...

Türkiye Gıda
Pastırma Kayseri

Gıda Türkiye
Kayseri PastırmaKaynaklar ve etiketler; wwwgooglecom, KAYSERİ PASTIRMA 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

İran ve İsrail Ne Yapıyor