7 Kasım 2021 Pazar

Doğal Şifalar

   Bahar ayları ve kış geldi mi herkesi bir telaş sarmaya başlar. Acaba hasta olursam ne olacak ? Öksürme, nezle, soğuk algınlığı vs.. Bizler bu yazımızda sizlere 3 tane hazırlanması basit, adeta doğal ilaç olacak, tarifleri yazacağız.

Doğal Şifalar
Doğal Şifalar

   Bu tarifleri bizler bizzat denedik, tanıdıklar da denedi, herkes çok memnun kaldı. Bundan önceki bir yazımızda bizler için en önemli doğal ilacın ''insanın moralinin iyi olması'' olduğunu söylemiştik. Tekrar okumak isteyenler yazımızın linkine bakabilir. Bundan sonra Allah C.C.'nin  verdiği doğal gıdaları yemek gelir. Sonra ise tıp bilimi gelir. 

   Konumuza önemli bazı uyarıları yazarak başlamak istiyoruz. Çünkü sizin sağlığınız, her şeyden daha kıymetlidir.

   UYARILAR

   1) Buradaki ürün ve tarifler tamamen doğaldır. Hepsi birer nimettir, şifa deposudur. Burada unutmamamız gereken durum, aşırıya gitmeyelim. Yani bir ürün vücuda faydalı diye çok aşırı kullanırsak, faydadan çok zararda verebilir. Normal ne kadar gerekiyorsa o miktarda kullanalım. Bildiğiniz gibi her şeyin fazlası, vücudumuza zarar verebilir. 

   2) Bir başka önemli konuda bu tarz doğal ürünleri ilaç içerken kullanmamamızdır. Yani kullandığımız ilaç ile bu doğal ürünün içindeki bazı elementler, kimyasal tepkimeye girerek bambaşka zehirli bir ürüne dönebilir. O yüzden buna çok dikkat etmeliyiz. Bazen faydalı gelebilecek doğal bir ürün, sizleri daha kötü yapmasın. Ayrıca vücudumuzun hassas alerjileri varsa, bunlara da dikkat etmek gerekir.

   Herkes için şifa olması dileklerimizle, tariflerimizi yazmaya başlayalım.

NEZLE, ÖKSÜRÜK ve SOĞUK ALGINLIĞINA İYİ GELEN TARİFLER

Buradaki bilgiler özellikle kışın çok faydamıza olabilir.

1) Ballı, Siyah Turp Suyu

Malzemeler; Siyah turp ve bal

Yapılışı; Siyah turbun üzerinden ve altından düz şekilde keseriz. 

Sonra üstünden içini oyup, bal ekleriz.

Sonra bu turbu bir bardağın üzerine yerleştirip, üstten kestiğimiz parçayı, kapak gibi örteriz.

Sonra 1 gün bekleyince, turbun altından su akar. (Eğer turbun iç yapısı çok sağlamsa, içinden altına doğru bir iğneyle delik açarız). Biriken bu suyu içerseniz, öksürüklerinize bol şifa olacaktır sizlere İnşaAllah.

Ayrıca siyah turp, vücutta kirlenen kanı temizleyebilir.

Ballı turp
Ballı turp

2) Soğanlı Turp İçeceği

Malzemeler; 1 tane kuru soğan,1 tane siyah turp, 20 gram taze zencefil, 2 diş sarımsak

Yapılışı; Bu verilen malzemeleri kesip, 600 ml suda kaynatın. Sonra soğumaya başlatıp, suyunu süzün. 

Kullanılışı; Suya 1 tane limon sıkıp için. Eğer çok ekşilik görürseniz az miktarda suya bal ekleyip, için.

Soğan
Soğan Sarımsak

3) Zencefilli Bal İçeceği

Malzemeler; 20 gram taze zencefil ve 2 tatlı kaşığı bal

Yapılışı; Taze zencefili soyup, çok küçük olarak rendeleyin. Sonra içine bal ekleyip karıştırın. En sonunda 2 damla limon sıkıp, afiyetle yiyiniz.

Limon
Limon Zencefil

   4) Soğanlı Sarımsak İçeceği

Malzemeler; 1 tane soğan, 3 diş sarımsak, 2 tane limon ve 2 yemek kaşığı bal 

Yapılışı; Soğanı ve sarımsakları çok minik kesip bir kavanoza koyun. Sonra limonları sıkıp, suyunu üzerine ilave ediniz. Daha sonra bal ilave ederek kavanozu kapatınız. Yaklaşık 10 saat sonra kavanozu açıp, süzgeçten geçirip suyu başka bir kavanoza ekleyin. Bunu sabah ve akşam olmak üzere maksimum 2 gün içinde birer yemek kaşığı alarak bitiriniz, ailenizde grip olanlarda içebilir.

5) Sarımsaklı Limon Yiyeceği

Malzemeler; 2 diş sarımsak, çeyrek limon ve 1 tatlı kaşığı bal 

Yapılışı; Sarımsakları çok minik kesip bir kâseye koyup, üzerine limonu sıkınız. Sonra üzerine bal ilave ederek karıştırınız. Bu karışımdan bir tatlı kaşığı alarak hemen yiyebilirsiniz. Bu yeme işlemini sabah ve akşam olmak üzere gün içinde bitiriniz. 

   Allah C.C'u her bitkiye ayrı ayrı şifalar vermiştir. Kimi kalbe, kimi sindirime, kimi göze iyi gelmektedir. Bizlere düşen görev ise bu doğal ilaçları, vücudumuza en faydalı olacak şekilde kullanmaktır. Bildiğiniz gibi modern tıp son 100-150 yıldır vardır. Ondan önceki yaklaşık 1900 yılda insanlar bu doğal yiyecekleri araştırarak, kendilerine faydalı olacak şekilde kullanmışlardır. Yani 1900 yılda insanlar doğal tariflerle şifayı buldularsa, bunlar daha da araştırılarak geliştirilmelidir. Dikkat ettiyseniz modern tıp ilaçları yapılırken de, doğadaki bitkilerden faydalanıyorlar. O yüzden şifaların Allah'ın yarattığı bitkilerde olduğunu unutmayalım, şükredelim ve hep araştıralım.

   Kış günleri için önemli olan bu 5 tariften başka, sizlere bizzat denediğimiz ve başkalarının deneyerek iyi geldiği doğal ürünleri ve karışım tariflerini de yazmaya çalışacağız. Amacımız bizlere yararı olan bilgilerden, sizlerin de faydalanmasıdır.

DOĞAL ÜRÜNLER ve TARİFLERİ

Şimdide çoğu halkımız tarafından bilinen ürün ve tarifleri yazmaya başlayalım.

1) Soğan Kokulu Tarif

   Bir adet kuru soğanı rendeleyip, bir tabağa koyunuz. Daha sonra burnunuzu kapatarak hemen ağzınızla soğanın kokusunu teneffüs edin. Bu soğanın kokusu boğazlarda mikrop varsa, onları yakabilir. Bizde denedik, baya etkili ve işe yarıyor. Bazıları bunu korona olduğu zaman denemiş, baya faydasını görmüş. Bildiğiniz gibi soğan doğrarken (soğanda bulunan enzimlerle), gözlerden yaş gelir, sebebi yabancı maddeleri temizliyor. Bu mantıkla boğazdaki mikropları da temizleyebilir.

2) Nane Çayı

   Bir çay kaşığı naneyi suda kaynatın, sonra çay içer gibi için. Bunu yaparsanız midenizde oluşan, gaz sancılarını azaltabilir.

3) Papatya Çayı

   Doğal papatyayı suda kaynatın ve çay gibi, için. Bunu yaparsanız sinirlere iyi gelir, psikolojik olarak rahatlatır insanı. Baş ağrısını giderir.

4) Şekerli Kuru Kahve

   Bir çay kaşığı kuru kahveye biraz toz şeker atıp, direkt yutup, 5 dakika bekleyin. Başka bir şey yiyip, içmeyin. Bunu yaparsanız karnınızda oluşan ağrılar hızlıca geçebilir.

5) Ev Yoğurdu ve Kanser

   Sabahları ev yapımı ufak bir kase yoğurdu yerseniz, sizi ileride olabilecek kanser hastalıklarından koruyabilir. Niçin hazır değil de, ev yoğurdu diyebilirsiniz. Bildiğiniz üzere ev yapımı yoğurtlar 5-6 günden sonra ekşimeye başlar, doğal oldukları için. Ama hazır yoğurtlar yaklaşık 90-120 gün koruyucular ile durabiliyor. Size şimdi soruyoruz, maksimum 5-6 gün dayanabilen ev yoğurdumu daha faydalı olur, yoksa 90-120 koruyucularla durabilen hazır yoğurtlar mı ? Ayrıca evde yoğurt yapmak, çokta zor değildir. Zaten haftada 1 kez yapsanız, ailenize yeter.

6) Elma Yemek ve Kabuğunun Suyunu İçmek

   Sabahları 1 tane aç karna elma yerseniz, sindirim sisteminize iyi gelebilir. Sebebi lif bakımından zengindir. Bu nedenle bağırsaklarınız daha iyi çalışabilir. 

   Elma kabuklarını atmayıp bir çaydanlığa koyarak, kaynatıp içelim. Böylece göbek yağlarınız eriyebilir, vücudunuzun şişkinliğini alabilir, vücutta biriken ödem ve toksinleri  atmanıza katkı sağlayabilir ve bağırsakların çalışmasını hızlandırdığı için kilo vermenize yardımcı olabilir.

7) Su İçmek

   Sabah uyandığınızda 1 bardak su içerseniz, vücudunuz güne daha zinde başlar. Çünkü bütün organlar su ile çalışmalarını hızlandırır ve vücutta biriken zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

8) Ceviz Yaprağının Çayı

   Orta boy bir adet ceviz yaprağı kurutulup, kıyıldıktan sonra 200 ml suda kaynatılıp 4-5 dakika demlendirilir. Sonra süzülüp gün boyunca 2 ayrı zamanda azar azar içilir. Bağırsaktaki parazit oluşumlarını engeller, kan şekerini düşürebilir, C vitamini eksiği olanlara faydalı olabilir. 

   Ayrıca ceviz yaprağı farklı tariflerle yapılınca cilt ve saçlara uygulanabilir. Saçlarınızı sağlıklı hale getirebilir, yüzünüzdeki sivilceleri kaybedebilir.

9) Pekmez Yemek

   Akciğer ve karaciğerin temizlenmesine yardımcıdır. Sindirim hastalıklarına yararlıdır. Kemiklerin gelişmesi ve güçlenmesinde faydalıdır. Boğazları bakterilerden korur. Kısaca her zaman yanımızda bulunması gereken, doğal ilaç depomuzdur. Kan yapımını artırır, kansızlığa iyi gelir.

10) Kekik

   Vücut direncini artırıp, doğal dezenfektan gibi kullanılabilecek güçlü bir antioksidandır. Bağışıklığı güçlendirip, öksürüğe de faydalı gelir. 

   Kısaca yapılışı şöyledir;2 su bardağı kaynamış suya 2 çay kaşığı kekik eklenip, 15 dakika demlenip, süzülerek içilir. 1 çay bardağı günde içmek yeterlidir, fazlası zararlı olabilir. Burada bir not yazalım, kekik yağının buharından da faydalanılabilir ama hamile ve emziren anneler kullanmamalıdır.

11) Sarımsak

   İyi bir antibiyotik olarak bilinir. Anti bakteriyel özelliği vardır. Özellikle kış aylarında yutulursa, soğuk algınlığına iyi gelir. Sabahları bir diş yutulursa saça ve tırnaklara faydası olur. Yaşlanmayı geciktirebilir, mantar oluşumunu engeller, kanserle mücadele eder, kan dolaşımına yararlıdır, kalbe faydalıdır, tansiyonu dengeler, damar tıkanıklığına faydalıdır, dolaşıma yararlıdır, öksürüğe iyi gelebilir, virüslere karşı vücudu korur, kas ile ilgili sorunlara yardımcıdır, kabızlığa iyi gelir, demir oranını dengeler, karaciğeri korur, kolesterolü engelleyip vücuda enerji verir. Ayrıca kan inceltir, o yüzden bu tarz ilaç kullananlar doktora başvurmalıdır. Aşırı kullanmadan, düzenli kullanırsak vücudumuz için tam bir şifa deposudur. 

12) Zeytinyağı Tüketmek

   Sindirimi düzenleyip, metabolizmayı hızlandırır. Karaciğeri temizler, kan şeker seviyesini düşürür dolayısıyla diyabet hastaları için insülin görevi yapar. Kan basıncını düzenler dolayısıyla hipertansiyon hastalarının tansiyon seviyesini korur, olası kalp krizini erteler, vücuda direnç verir. Stresi azaltır, kemiklere faydalıdır özellikle küçük çocuklara ve kemik erimesi olan yaşlılara. Saçlara faydalıdır, ciltte olabilecek kırışıklıkları giderir.

13) Suya, Limon Parçası Ekleyip İçmek

   İnsanı zinde tutar, bağışıklık sistemini güçlendirir, cildi lekelerden korur, kilo verdirir, öksürüğe etkilidir, vücudunuzda iltihaplar varsa yok eder, enerji verir, kanser riskini azaltır, böbrek taşı oluşumunu engeller, karaciğere faydalıdır.

14) Tereyağ Yemek

   Aşırı kullanmamak üzere doğal tereyağı kemiklerin güçlenmesine fayda verir (kalsiyum olarak zengin), vücut direncini güçlendirir, vücuttaki toksit maddelerinin atılmasına yardım eder, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir, kansere karşı vücudu korur ve kolesterolün düşmesine yardım eder.

15) Maydanoz Yemek

   Çiğ olarak yiyince başta gözler olmak üzere faydaları vardır. Özellikle yaşlanınca daha fazla gözlere yararı vardır. Günde mümkünse 2-3 dal taze maydanoz yemenizi tavsiye ederiz.

16) Salatalık Sürmek

   Cildinizde sivilceler varsa, salatalığı dilimleyip yüzünüzdeki sivilceler üzerine koyup bekletiniz

17) Kuru Beyaz Dut 

   Eğer vücudunuz bir mikrop kapıp ateşlenme yaptıysa kuru beyaz dut kaynatıp (yaklaşık 8 dakika), suyunu ılıtarak içiniz. Ayrıca dutları da yiyebilirsiniz. Günde 1 defa kaynatıp, içiniz.

18) Patates Sürmek

   Vücudunuzda derinizi eğer sivrisinek ısırdı ise, orayı kaşımayınız. Bir dilim taze patatesi bastırıp, tutunuz.

19) Karpuz Kabuğu

   Yüzünüzdeki sivilcelere karpuz kabuğu ile masaj yaparak sürerseniz, sivilceler azalabilir.

BAZI HASTALIKLARA İYİ GELEBİLEN BİLGİLER

Burada hepimizin sık sık karşılaşabileceği bazı hastalıklara karşı kullanabileceğimiz bilgiler vardır.

1) İshali Kesebilen Bilgiler (Diğer isimleri, Amel veya Cır Cır olma)

   Muz yemek, Patates haşlaması yemek, Su içmek, Yoğurt yemek, Tuzlu gıdalar yemek, Türk kahvesi içmek, Leblebi yemek

2) Kabızlığı Giderebilen Bilgiler

   Kabuklu elma yemek, İncir yemek, Kayısı yemek, Erik yemek, İncir yemek, Zeytinyağı içmek veya salatalarda kullanmak, Armut yemek, Hoşaf içmek.

3) Baş Ağrısını Giderebilen Bilgiler

   Stresten kaçının, temiz hava ile egzersiz yapın, hemen şekere dönüştürülmeyen yiyecekler yemek, gürültüden uzak durun, yoğun ışıkta durmayın, ılık duş alın, hafif masajlar yapın, taze bitki çaylarını tek başına kullanın (yeşil çay, papatya, ada çayı, zencefil), ihtiyacınız kadar su için, düzenli uyku uyuyun.

4) Kansızlığı Giderebilen Bilgiler

   Pekmez yemek, kasaptan alınan dalak yemek. Bu ikisi baya işe yarıyor. Daha sonra ciğer, kereviz, ıspanak, ceviz, yeşil yapraklı sebzeler, hamsi, nohut, kuru fasulye yemek

5) Bel Ağrısını Giderebilen Bilgiler

  Bel ağrıları için ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlara ilave olarak şunları dikkatli !  deneyebilirsiniz

- Duş almak, bel bölgesini sıcak suyla (aşırı olmayacak şekilde) bol yıkamak

- Bele bir havlu koyup, sıcak ütü ile 10-15 saniye ütülemek (çok sıcak olmayacak), sonra 10-15 saniye ara vermek. Bunu 3-4 defa peş peşe yapabilirsiniz. Bunu her 8 saatte 1 kere yapabilirsiniz. Sonra bu havlu belde 2-3 gün sarılı şekilde kalacak. Bunları yaparken çok dikkatli olunuz.

6) Büyüklerde Ateş Yükselmesini Düşürebilen Bilgiler

- Kalın elbiseler varsa çıkarıp, ince elbiseler giyiniz. Çorabınızı çıkarınız

- Bir bezi ıslatıp alnınıza, ayaklarınıza ve kollarınıza koyunuz

- Ilık suyla duş alınız

- Oda sıcaklığı yüksekse, düşürünüz

- Su içiniz, normal içtiğinizden fazla 

- Kendinizi yürüyecek kadar iyi hissediyorsanız dışarı çıkıp, temiz hava alınız

- Yaptığınız işlere ara verip, dinlenmeye çekiliniz 

- Sigara ve kahveden uzak durunuz

- Mevsimine göre bol sulu meyveler yiyiniz

- Sıvı gıdalar, çorba yiyiniz

- Kekik çayı veya yeşil çay içiniz

- Eğer bunlarla ateşiniz düşmediyse daha önceden kullandığınız bir ateş düşürücü ilaç içebilirsiniz, yine düşmediyse hastaneye gidiniz.

LAZIM OLABİLECEL BASİT BİLGİLER

Burada herkesin bildiği basit bilgileri, bir araya toplayacağız.

1) Yazın Ayak Şişmesi

   Ayaklarınız yazın sıcaktan şişiyorsa eve vardığınızda yıkayıp, kurulayın. Sonra hafif kolonya sürünüz.

2) Sebze ve Meyveler

   Eve aldığımız sebze ve meyveleri iyi yıkayıp, yiyelim. Sakın bir şey olmaz demeyelim. Çünkü üzerlerinde ilaç kalmış olabilir.

   Bizlerden bu bilgileri yazması, sizlerden yapması, şifasını vermesi ise Allah'tandır. (Bu tarifleri yapıp yerken Ya Şâfi Ya Allah dersek, daha iyi olabilir. Çünkü şifayı Allah C.C. verir)

   Hepinize mutlu, huzurlu ve sağlıklı günler diler, başka bir yazımızda görüşmek üzere saygılar sunarız..   Kaynaklar ve etiketler; DOĞAL ŞİFALAR, Sarmısak, doğal ürünler ne, doğal ürünler nedir, nezleye ne iyi gelir, soğuk algınlığına ne iyi gelir, öksürüğe ne iyi gelir, papatya çayı neye iyi gelir, papatya çayı faydaları, ballı turp nasıl yapılır, ballı turp suyu ne işe yarar, ballı turp nasıl hazırlanır, soğanlı turp suyu, zencefilli bal öksürük, zencefilli bal öksürüğe iyi gelir mi, sarımsaklı limon kürü, sarımsaklı limonun faydaları nedir, sarımsak nezleye iyi gelir mi, soğan nezleye iyi gelir mi, nane çayı faydaları, nane çayı neye iyi gelir, papatya çayı faydaları, papatya çayı neye iyi gelir, ev yoğurdu faydaları, ev yoğurdunun faydaları, elma faydaları, elma suyunun faydaları, su faydaları, su içmenin faydaları, ceviz yaprağının faydaları, pekmez faydaları, kekik faydaları, sarımsak faydaları nelerdir, zeytinyağı faydaları, limonlu su içmenin faydaları, limonlu su faydaları, limonlu suyun faydaları, tereyağ faydaları, maydanoz faydası, maydanoz faydaları, kuru beyaz dutun faydaları, ishali ne keser, ishali ne durdurur, kabızlığı ne geçirir, kabızlığı ne keser, kabızlığı ne geçirir yiyecekler, baş ağrısına ne iyi gelir, kansızlığa ne iyi gelir, bel ağrısına ne iyi gelir, ateşi ne düşürür, ateşi ne geçirir, ayak şişmesine ne iyi gelir, sebze ve meyvelerin faydaları nedir, SAĞLIK

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

Değerli acil tıbbi müdahaleler Koma nedir Bayılma nedir