28 Mayıs 2022 Cumartesi

Tokat Kebabı, Turkish Kebab

   Güzel ülkemizin yemekleri adıyla yurt dışında meşhurdur. Bugün bu yemeklerimizden Tokat Kebabını yazacağız. Yazımızı önce Türkçe yazacağız, sonra yabancı ziyaretçilerimizin de okuması için, kısa İngilizce tanıtımda ekleyeceğiz. Amacımız ülkemizi yabancılara tanıtmak, bizlere de ilave bilgiler kazandırmaktır.

   Şimdi gelelim Türkiye'nin meşhur Tokat Kebabını tanıtmaya. Herkese şimdiden afiyetler olsun, kolay gelsin.

Tokat Kebabı
Tokat Kebabı

TOKAT KEBABI

  Bu ilimizin meşhur Tokat Kebabı, tadı anlatılmazdır. Özellikleri şöyledir;

- Kebapta kullanılan et ve yağın doğal ortamlarda yetişen Karakaya koyunlarının, erkek kuzularından elde ediliyor olması

- Kebapta kullanılan biberin, Tokat biberi olması gerekir

- Kendine has pişirme tekniği vardır

- Kendine has kebap ocağında pişirilir

- Yemek için yapılan servisin, Tokat'a özgü olması

   Tokat Kebabında kullanılan ocak özeldir. İçi ateş tuğlası ile yapılıp, tuğlalar birbirine kil ile (ısı kaybını önler) tutturulmaktadır. Bu ateş tuğlaları ısıyı koruyup, kızarmayı iyice yapar. Kebap ocağına önden bakılınca 3 bölüm gözükmektedir.

a) Tava, yağdanlık

b) Giriş bölümü, kebap şişlerinin ocağa sürümünü buradan yapılır

c) Baca 

   Ocağın tam merkez orta noktasında kebap şişlerinin asıldığı, ocak boyunca uzanan yatay bir metal mil vardır. Bu yatay milin her iki tarafında yan duvarlara bitişik halde fırın boyunca uzanan, ateşin yakıldığı bölmeler bulunmaktadır. Bu bölümler şiş asma metal milinden, daha alt seviyede bulunmaktadır. Ocağın en alt kısmında ise dikdörtgen bir tava, tavanın ön kısmının hemen altında da eriyen yağların toplandığı yağdanlık vardır.

MALZEMELERİ, 1 KİLO KEBAP İÇİN

Et                     1 kilo

Kuyruk yağı     100-150 gram

Patlıcan             2.25 kilo, çekirdeksiz veya az çekirdekli

Domates           1.50 kilo, tarla domatesi

Tokat Biberi     0.50 kilo, ince kabuklu ve kendine özgü aromalı

Patates              1 kilo, proteince zengin sarı veya krem renkte

Sarımsak          200-300 gram, iri taneli

YAPILIŞI

   Burada malzemeler şişe dizilir, bu yapılırken şişin en üstüne ceviz büyüklüğünde kuyruk yağı takılır. Yağın altına patates, onun altına patlıcan dizilir. Burada patlıcan çeşitli ön işlemlerden geçmelidir. Patlıcanın altına tekrar patates, onun altına da et dizilir. Bu işlem 4-5 kez yapılır. 

Şiş
Şiş Tokat Kebabı

   Domates, biber ve sarımsaklarda ayrı ayrı şişlere bütün halinde takılır. Sonra şişler kebap ocağının ortasında bulunan demir mile dik olarak takılır. Yanda yanan (pelit odunları) ateş ve közde 20-25 dk pişirilir (önce öndeki ateşte 10-12 dk pembeleşene kadar, sonra arka tarafa alınıp közde 10-12 dk kızarana kadar). Patatesler nar gibi kızarmışsa, kebap ocaktan çıkartılır.

Servis
Servis Tokat Kebabı

   Piştikten sonra yenilmesi için özel servis edilir. Burada tepsinin tabanına 3 tane ince pide serilir. Sonra domates, tepsinin ortasına alınıp kabuklarından ayrılıp, bıçakla kıyılır. Sonra etrafına şişteki kebap sırasıyla alınır (kuyruk yağı-patates-patlıcan-patates-et). Sonra biberler aralıklı konur ve en sonunda sarımsaklar kişi sayısına göre bütün olarak tepsinin farklı noktalarına yerleştirilir. En sonunda ise akan kuyruk yağlarının toplandığı yağdanlıktaki yağ, kebabın üzerinde gezdirilir.

Enfes Tat
Enfes Tat Tokat Kebabı

 Bu kebabın dışında dışında başka yörelere ait kebap çeşitlerimizde vardır. Bunların adını ve yörelerini başka yazılarımızda yazmaya zamanla devam edeceğiz. Yazımızı okuyup, tüm tanıdıklarınıza göndererek onlarında Tokat Kebabına olan ilgisini artırabilirsiniz. 

   Yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız. Hepiniz yazımızı okurken, bu kebaptan yemek istemiş olabilirsiniz. Bizim sizlere tavsiyemiz her kebap çeşidi, kendi ilinde en güzel tadında olur. O yüzden bu kebabı Tokat'a yolunuz düşerse, mutlaka yemeye çalışın. Şimdiden hepinize afiyetler olsun. Başka bir yazımızda daha görüşmek dileği ile herkese Saygılar sunarız...

ENGLISH PUBLICITY for TOKAT KEBAB

Of Tokat City, it is the famous kebab. The city of Tokat is in Türkiye. 

The kebab features are as follows:

- Meat and fat used in kebab are obtained from male lambs of Karakaya sheep raised in natural environments

- The pepper used in the kebab must be Tokat pepper

- It has its own cooking technique

- It is cooked in its own special kebab oven

- The service for food is unique to Tokat

  To eat this kebab, which tastes great we are waiting for you in the city of Tokat, Türkiye

  Being produced in Tokat, so Made in Türkiye with Brand    Kaynaklar ve etiketler; wwwkulturportaligovtr, wwwtokatgovtr, kebap, Tokat Kebap,tokat kebabı tarifi nedir, tokat kebabı özellikleri, tokat kebabı eti, tokat kebabı etin neresinden yapılır, tokat kebabı hangi hayvanın etinden yapılır, tokat kebabı pişirme yöntemi nedir, tokat kebabı malzemeleri nedir, tokat kebap ocağı, tokat kebap fırını, tokat kebap yapımı, tokat kebabı yapılışı, where is tokat kebab, tokat kebabının diğer kebaplardan farkı nedir, tokat kebabı malzemesi, tokat kebabı nedir, tokat kebabı eti nasıl hazırlanır, KEBAP, tokat kebabı nasıl servis edilir, TOKAT KEBABI, tokat kebabı nasıl servis yapılır, GIDA YEMEK

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

Değerli acil tıbbi müdahaleler Koma nedir Bayılma nedir