23 Temmuz 2022 Cumartesi

Pratik Bilgiler

   Sizlere bu yazımızda bilinen ve işinize çok yarayacak pratik bilgilerden bahsedeceğiz. Bunların bazıları kendimizin denedikleri, bazıları ise tanıdıklarımızdan duyduklarımızdır. Ayrıca sizlerin de bildiği pratik bilgileri bizlere maille gönderirseniz, inceleriz ve faydalıları sitemize ekleyebiliriz. 

Pratik Bilgiler
Pratik Bilgiler

  Şimdi farklı konu başlıkları altında pratik ve faydalı bilgileri yazmaya başlayalım. 

   MUTFAKTA LAZIM OLABİLECEK PRATİK BİLGİLER

- Çay demlerken normal musluk su kullanırsanız, çayın demi daha fazla çıkıyor. Damacana su ile yaparsanız, dem az çıkıyor.

- Bulaşık makinesine bir dilim limonu çatal kaşık bölümüne koyarsanız, hem mikropları öldürür hem de lekelerin çıkarılıp, güzel kokmasına yardımcı olur.

- Yağlı yerleri limon kabuğu ile ovun, sonra üzerine hafif karbonat ve tuz serperek ovmaya devam ederseniz, temizlendiğini göreceksiniz.

- Tıkanan lavabolarınızın içine ve kenarlarına serperek, karbonat dökünüz. Sonra 2 çay bardağı kadar sirke dökünüz. Daha sonra 1 dakika bekleyin ve suyu açıp yıkayınız.

- Bir konservenin kapağı açılmıyorsa, bir tabağa su koyup kaynatmaya başlayın. Sonra konserveyi ters çevirip tabağın içine koyunuz ve 3 dakika bekleyiniz. Sıcaklıkla genleşen kapağın, kolayca açılacağını göreceksiniz.

- Konserve ve bu tarz ürünler yaparken, kapağını kapatmak en zor iştir. Eğer tam kapanmıyorsa şişedeki ürün bozulabilir. Bu yüzden kapağı kaynar suda kaynatın önce, sonra sıcak kapağı 2 kere sola doğru bükünüz, 2 tık sesi duyana kadar. Daha sonra kapağı sağa büküp kapatınız.

- Özellikle tencerede süt kaynatırken tencerenin üstüne tahta kaşık koyarsanız, taşma olmayabilir

- Patatesleri doğradıktan sonra renk değişmemesi için suda bekletiniz

- Narı kolayca ayıklamak için üst tarafından kapak gibi kesiniz. Sonra görünen damarlardan aşağı doğru dilim dilim kesiniz. Daha sonra narı tabağa koyup, üstten kabuğuna tahta kaşıkla vurunca, narlar tabağa dökülecektir.

- Yemeğin tuzu fazla olmuşsa korkmayınız, 2 dilim çiğ patatesi tencerenin dibine koyunuz, patatesler tuzu çekecektir.

- Yumurtanın sarısını ayırmak, herkes için zor olsa gerek. Şimdi yazacağımız püf nokta ile bundan sonra artık çok kolay olacaktır. Tabağın üstüne huni tutup, yumurtayı huninin içine kırınız. Tabağa yumurtanın beyaz kısmı akacaktır, sarı kısmı ise huninin üstünde kalacaktır. 

- Büyük boy çamaşır suyu alıp, bunu küçük boy kutuya boşaltmak istediğimizde kutunun kapağı normal yönde açılmaz (sağa kapanır-sola açılır). Bunu açmak için ters hareket yapmalıyız, yani önce kapağı kapatıyormuş gibi sağa çevireceğiz, sonra sola. Bunu yaparsak kapak kolayca açılır.

  PENCERE CAMLARINDA TERLEME İLE İLGİLİ PÜF NOKTALAR

   Pencerelerde terleme veya camlarda buğu oluşuyorsa ana sorun evdeki rutubetin (nem) fazla olmasından dolayıdır. Bunu önlemek için neler yapılmalı, sırayla yazalım.

- Evi günde 3-4 kez havalandırın, özellikle kombiyi açmadan önce. Böylece evdeki fazla nem atılır

- Duş aldıktan sonra evi havalandırın, banyo havalandırması iyi olsun

- Ev içinde çamaşır kurutmayınız, balkonda ön kurutma yaparak nem gitsin

- Petekler üzerinde kurutma yapmayın, acil kurutma yapacaksanız evi bol havalandırın

- Yalıtımı iyi olan evleri daha sık havalandırın, çünkü iyi yalıtımdan dolayı nem dışarı kolay çıkamaz

- Mutfaklardaki aspiratör ve havalandırmalar çok iyi olmalıdır

- Mutfak peteklerini kapatabilirsiniz. Çünkü yemek yapılırken nemde artar, ısıda artar

- Mutfakta yemek pişerken ve aspiratör çalışırken, kapısını kapalı tutun, diğer odalara nem gitmesin

- Eğer evinizde fazla çiçek varsa, bulunduğu odayı sık havalandırın

- Evde balık besliyorsanız, akvaryumlarda nem yapabilir, ona göre çözüm bulunuz

- Ev içinde su ısıtıcı, katalitik soba ve gaz sobası çalıştırmak, nemi artırır

- Dışarıda soğuk arttıkça, sizde petek ısısını artırırsanız (hasta veya çocuk var diye) nemin artmasına sebep olabilir. Bu durumda odun kömür sobası veya elektrikli soba kullanabilirsiniz, bir odada.

   Ayrıca başka önemli bir konuda şudur. Duvarlarınızda siyah küfler oluştu ise bunları ıslak bir bezle silerseniz geçer. Eğer geçmezse 1 bardak suya 1/3 bardak sirke katıp, karıştırınız. Sonra sprey olarak duvara sıkınız ve sert fırça ile ovalayınız. En sonunda ise ıslak bir bez ile siliniz.

  AYAKKABI VE ELBİSELER İLE İLGİLİ PRATİK BİLGİLER

- Bez tarzı ayakkabılarınızı, bezden yapılan bir torbaya koyup, çamaşır makinenize normal devirde atın. Eskisine göre baya temizlenmiş olarak çıkacaktır.

- Ayakkabıyı yeni aldığınızda biraz sıkıyorsa, içine gazete parçaları doldurup, 1 gün bekletiniz

- Elbiseniz boya veriyorsa, onu biraz tuzlu suda bekletiniz, sonra yıkayınız. Böyle küçük bir deneme yapınız. Sonuçtan memnun kalırsanız, diğer renk veren tüm giysilerinize yapabilirsiniz. 

- İki tane yumurtanın kabuklarını ertesi güne kadar kurutup, bir tülbentin içine dağılmayacak şekilde koyunuz. Sonra beyaz çamaşırları atarken bu tülbenti, makinenin içine yerleştiriniz. Çamaşırlar yıkanınca farkı göreceksiniz.

   ELEKTRİK ELEKTRONİK EŞYALARLA İLGİLİ PÜF NOKTALAR

- Bilgisayarınız ısınıp, yavaşlamaya başlıyorsa bilgisayarınızı kapatınız. Sonra elektrik süpürgesi ile hava deliklerini ve klavyeyi hafiften süpürgeyle çekebilirsiniz. Bunu yaparken süpürgenin hız kademesi orta olsun.

- Eğer elektrikli süpürgeniz çok iyi tozları çekmiyorsa, süpürge torbasının takılı olduğu yeri açınız. Torbanın arka tarafında filtre var, onu göreceksiniz. Filtreyi çıkartıp üzerindeki tozları alırsanız, süpürgenizin çekim gücü çok artacaktır.

   ARABA İLE İLGİLİ PRATİK BİLGİLER

- Arabanızdaki paspasların üzerine vanilya döküp 3-4 saat bekletirseniz, arabanızın içini doğal güzel bir koku kaplar.

- Kışın arabaya bindiğinizde camlar buğulanıyorsa önce camlara 2 dakika soğuk hava üfletin, sonra sıcak havayı açınız. Genelde önce sıcak açılıyor. 

- Yollarda arabanızla viraj veya ışıklara yanaşırken gaza hiç bir zaman basmayın. Çünkü ileride durmaya yakın yavaşlayacağınız için frene basacaksınız, sonra arabanın tekrar hızlanması için gaza basacaksınız. Bu yüzden viraj veya ışıklara yanaşırken gaza basmadan yavaşlayın, dolayısı ile yakıt tasarrufu elde etmiş olursunuz. Ayrıca arabanızın fren balataları da kolayca eskimemiş olur.

  EV EŞYALARI İLE İLGİLİ PÜF NOKTALAR

- Sehpanızın üzerine sıcak demlik konmasından dolayı hafif mavilikler oluştuysa, buralara kolonya dökünüz. Sonra çakmakla yaktığınızda, o maviliklerin çoğu kaybolacaktır. Önemli not, bunu çocukların olmadığı bir zamanda yapınız.

- Mobilyalarımız halılar üzerinde izler yapmaktadır. Böyle bir durumda iz üzerine bir buz parçası koyup erimesini bekleyin, sonra süpürge ile süpürün. Sonuca şaşırabilirsiniz.

- Bildiğiniz zımpara kağıdını makasla keserseniz, makasınız bilenmiş gibi olur

- Evinize gelen kargo poşetini çöpe atmak istediğinizde poşet üzerinde sizin kimlik ve adres bilgileri vardır ve sökmesi genelde zordur. Bu bilgiler çöpe atılmaz, bunu silmek lazım. Bunu yapmanın kolay yolu şudur. Kargo poşeti üzerindeki yazılı etikete 2 damla kolonya döküp, bezle silin. Bunu yapınca % 95 yazılar silinecektir.

  FERMUAR İLE İLGİLİ PRATİK BİLGİLER

- Mont, kaban gibi giysilerinizdeki fermuarların açılması zorlaştı ise, fermuara sabun sürünüz. Daha sonra kolayca çalışacaktır.

- Eğer fermuarınız çok zor açılıyorsa, o zaman bir tornavida ile fermuarın yüksekliğini 1-2 mm açmaya çalışınız. Çünkü bir yerde ezilme olmuş olabilir. Yükseklik açmasını yaptığınızda fermuar eskisi gibi çalışacaktır. Çoğu kimse fermuar bozuldu diye masraflar yapıp, yenisi ile değiştirmektedir. Bu yüzden önce yazdığımızı bir deneyin, olmazsa son çare, yenisi ile değiştirirsiniz.

- Fermuarlı olan mont ve kabanlarınızı çamaşır makinesine atmadan önce kapatınız. Böylece deforme olmaz.

   FARKLI PAS ÇEŞİTLERİ İÇİN YÖNTEMLER

- Paslı yere tuz döküp, sonra üzerine limon sıkarsanız pasın çoğu temizlenebilir. 

- Giysilerin üzerine pas sürüldü ise, limon sıkın. Kuruduktan sonra ise soğuk su ile yıkayın

- Metal bir parça pas tutmuşsa bir kaba koyup, üzerine limon tuzu dökün. Daha sonra kaynar sıcak suyu döküp, 20-25 dakika beklerseniz, paslar çözülecektir.

 - Bir kaba beyaz sirke koyup, içine paslı metalleri ekleyin. Yaklaşık 100 dakika sonra metalleri alıp, silerseniz pasların temizlendiğini görebilirsiniz.

 - Paslı bölgeye bolca karbonat döküp 2 saat bekleyin. Sonra bir bezle ovalarsanız temizlenebilir.

 - Bir vida pas tutup açılmıyorsa, önce vidayı kapatıyormuş gibi sıkın, sonra açma yönüne doğru sıkın. Böylece ters hareket olacağı için, kolayca açılabilir.

 - Bazı paslı materyalleri kola dolu bir bardakta bekletip, sonra silerseniz pasları çıkabilir. Bunu küçük paslı bir vida ile önce deneme yapınız. İstediğiniz gibi oluyorsa, sonra büyük parçalara da deneyebilirsiniz. Pas çözüldükten sonra metalde matlık olabilir, tel bir zımpara ile zımparalarsanız, parlaklığı biraz artabilir.

   Yazımızın başında da dediğimiz gibi herkes bildiği pratik bilgileri bizlere gönderebilir, bizlerde inceleyip yazımıza ekleriz. Böylece herkes faydalanmış olur. Bu yazımız için yeni bilgiler geldikçe eklemeler yapacağız. İleride belki yüzlerce bilgi, sizler için burada olacak.

   Bir yazımızın daha sonuna geldik. Okuduktan sonra tanıdıklarınıza gönderip, onlarında bilgilerine ilave bilgiler kattığınız için hepinize teşekkür ederiz. Farklı içerikli başka bir yazımızda daha görüşmek üzere herkese Saygılar sunarız...   Kaynaklar ve etiketler; wwwtrcooltextcom (resim), rutubet, buhar, buharlaşma, buğulanma, püf noktalar, çay nasıl demlenir, çay nasıl yapılır, bulaşık makinesine limon koymak, limon kabukları yağ lekesi nasıl çıkar, tıkanan lavabo nasıl açılır, tıkanan lavabo sirke karbonat, konserve kapağı nasıl açılır, konserve kapağı nasıl kapatılır, süt taşmaması için tahta kaşık, patates kararmaması için ne yapılır, nar kolay ayıklama, nar kolay nasıl ayıklanır, yemeğin tuzu nasıl alınır, yemeğin tuzu fazla ise, yemeğin tuzu fazla kaçarsa, yemeğin tuzu fazla olunca ne yapılır, pencerelerde terleme nasıl önlenir, camlarda buğu nasıl önlenir, ayakkabı çamaşır makinesinde nasıl yıkanır, yeni ayakkabı ayağı sıkarsa, yani ayakkabı ayağı vuruyorsa ne yapmalı, ayakkabı sıkarsa nasıl açılır, ayakkabı sıkarsa ne yapmak lazım, elbise boya verirse, yumurta kabuğu çamaşır beyazlatır mı, bilgisayar ısınınca ne yapmalıyız, laptop ısınıyor, araba kokuyor, araba kokusu vanilya, araba cam buharı nasıl gider, araba cam buhar, araba cam buharlaşması nasıl önlenir, mobilya üzerindeki yanık lekesi nasıl çıkar, mobilya yanık lekesi nasıl çıkar, mobilyada yanık lekesi nasıl çıkar, fermuar zor açılıp kapanıyor, zorlanan fermuar, pas lekesini ne çıkartır, pas lekesi nasıl çıkar, pas lekesi nasıl geçer, giyside pas lekesi nasıl çıkar, giyside pas lekesini ne çıkarır, giyside pas lekesi nasıl çıkarılır, metal pas lekesi nasıl çıkar, metal yüzeydeki pas lekesi nasıl çıkar, metal eşyadan pas lekesi nasıl çıkar, metal sandalye pas lekesi nasıl çıkar, elektrikli süpürge çekim gücü azaldı, süpürge çekim gücü azaldı sorununa çözüm, elektrikli süpürgem iyi çekmiyor ne yapabilirim, elektrik süpürgesi çekmiyorsa ne yapmalıyız, elektrikli süpürgenin emiş gücü neden düşer, elektrikli süpürgenin çekim gücü azaldı, süpürgem neden çekmiyor, elektrik süpürgesi neden az çeker, elektrik süpürgesi çekmiyor, faydalı bilgiler nedir, pratik bilgiler nedir, poşet üzerindeki yazıyı silme, PRATİK BİLGİLER, kargo poşeti yazı silme, ÖNEMLİ BİLGİLER, çay demleme

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

Değerli acil tıbbi müdahaleler Koma nedir Bayılma nedir