9 Aralık 2022 Cuma

Antep Kebapları, Turkish Kebab

   Dünyanın mutfağıyla ünlü ülkelerden birisi Türkiye'mizdir. Sizlere bugün Gaziantep ilimizin meşhur Antep Kebaplarından bahsedeceğiz. Amacımız yabancı turistlere resimlerle ülkemizi tanıtmak ve bizlere de ilave bilgiler kazandırmaktır.

   Şimdi gelelim Gaziantep'te yapılan meşhur kebapları yazmaya. Bunlardan bazıları Gaziantep iline tescillidir. Bu kebaplardan birini tarifiyle yazacağız, diğer tüm kebapların ise isimlerini yazacağız.

Antep Kebapları
Antep Kebapları

 ANTEP KEBAPLARI

 1) GAZİANTEP ALTI EZMELİ KEBAP (2021 yılında tescil)

   Közlenmiş domates ile yeşil biberden oluşan ezmenin üstüne, genelde erkek koyun etinin kuşbaşı veya kıymasının mangalda pişirilip eklenmesiyle üretilir. Üzerine, ince kıyılmış maydanoz konarak sıcak şekilde servisi yapılır.

  Üretim esnasında kuşbaşı et veya kıyma kullanılmasına göre 2 şekilde adlandırılır, bunlar

- Gaziantep / Antep Altı Ezmeli Kuşbaşı Kebabı 

- Gaziantep / Antep Altı Ezmeli Kıyma Kebabı

Malzemeleri (4 kişilik):

1 ile1,5 kilo arası kuşbaşı et veya kıyma, yağlı/orta yağlı

2,5 ile 3 kilo arası erişmiş domates

4-5 adet yeşil biber

1 demet maydanoz (isteğe göre)

Karabiber (isteğe göre)

Tuz

   Hazırlanması ve Pişirilmesi:

   Domatesler soyulmadan bütün olarak veya iki parçaya bölünerek şişlere geçirilip mangalda veya fırında 10-15 dakika közlenir. Közlenen domatesler soyulup tahta bir tokmak, bardak altı veya bıçakla ezilir. Sonra tuz eklenip tabağa konur. İnce kıyılan yeşil biberler, domateslerin üzerine eklenir. Hazırlanan ezme sıcak tutulmalıdır.

   Kebabın üretiminde kullanılan etler, istek üzerine terbiye edilebilir. Şişlere sırası ile 1 veya 2 tike (kuşbaşı boyutlarında kesilmiş parça et) ve kuyruk yağı gelecek şekilde dizilip, mangalda pişirilir. 

   Eğer kıymadan yapılacaksa oda isteğe bağlı terbiye edilebilir. Sonra kıymaya tuz eklenip, yoğurulur. Daha sonra parçalar halinde alınıp şişlere geçirilir ve 5-10 dakika pişirilir.

  Servisi:

  Pişirilen etler sıcak haldeki ezmenin üstüne yerleştirilir. Etlerin üzerine istek üzerine karabiber serpildikten sonra ince kıyılmış maydanoz konulup, yemek için sıcak olarak servisi yapılır.

Gaziantep
Gaziantep Altı Ezmeli Kebap

  Diğer kebapların isimleri ise şöyledir:

  2) GAZİANTEP CAĞIRTLAK KEBABI (Cartlak Kebabı, 2021)

  3) GAZİANTEP KÜŞLEME KEBABI (2021 yılında tescil)

  4) GAZİANTEP SARIMSAK KEBABI (2020 yılında tescil )

  5) GAZİANTEP YENİDÜNYA KEBABI (2021 yılında tescil )

  6) GAZİANTEP KEME KEBABI (2021 yılında tescil edilmiştir)

  7) GAZİANTEP SEBZELİ KEBAP (2022 yılında tescil )

  8) GAZİANTEP SİMİT KEBABI  (2021 yılında tescil edilmiştir) 

  9) GAZİANTEP ALENAZİĞİ (2021 yılında tescil edilmiştir)

10) GAZİANTEP YOĞURTLU KEBAP

11) GAZİANTEP VİŞNELİ KEBAP

12) GAZİANTEP PATLICAN KEBABI

13) KAZAN KEBABI

14) SOĞAN KEBABI

15) VALİ KEBABI

16) KIYMA KEBABI

17) ELMA KEBABI

18) İSLİM KEBABI

   Antep kebapları üzerine hazırladığımız yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bizlerin kebaplar için olan bir tavsiyesi vardır. Her kebap kendi memleketinde yenilirse, en güzel tadı alırsınız. O yüzden yolunuz Gaziantep'e düşerse bu kebaplardan birini mutlaka yemenizi tavsiye ederiz.

   Herkese afiyet olsun der, başka bir yazımızda daha görüşmek üzere hepinize Saygılar sunarız...   Kaynaklar ve etiketler; wwwkulturportaligovtr, wwwgaziantepktbgovtr, wwwgaziantepbeltr, wwwsehitkamilgovtr, Cağırtlak, Küşleme, Sarımsak, Yenidünya, Patlıcan, Soğan, Sebzeli, Simit, Alenaziği, Yoğurtlu, Vişneli, Vali, Kıyma, Şiveydiz tarifi, Antep kebabı isimleri, antep kebabı tarifi resimli, antep kebabı resimli, gaziantep kebabı, gaziantep kebapları, antep kebap çeşitleri, antep usulü kebap çeşitleri, antep ezmeli kebap, antep cartlak kebabı, gaziantep küşleme kebap, antep sarımsak kebabı, antep yenidünya kebabı, antep yeni dünya kebabı, antep keme kebabı, antep sebzeli kebap, antep simit kebabı, antep yemeği ali nazik kebabı, antep yoğurtlu kebap, antep vişne kebabı, antep patlıcan kebabı, antep kazan kebabı, antep soğan kebabı, antep vali kebabı, antep kıyma kebabı, antep elma kebabı, gaziantep islim kebabı, antep kebap isimleri, gaziantep'in meşhur kebap çeşitleri, gaziantep kebap çeşitleri, antep'in meşhur kebap çeşitleri, antep meşhur kebapları, antep kebaplarının isimleri, ANTEP KEBAPLARI, antep usulü altı ezmeli kebap, GIDA YEMEK, kebab isimleri

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

Değerli acil tıbbi müdahaleler Koma nedir Bayılma nedir