11 Mart 2023 Cumartesi

Seçim sonuçları için tahmin Seçim analiz Seçim tahminleri

   Bir seçim daha geldi, hoş geldi...

   Ama bu seçim (2023) çok başka, çünkü sadece Türkiye'nin değil, dünyanın 5 yıldır beklediği BÜYÜK SEÇİM olacak.

   Neden büyük diyebilirsiniz. Çünkü Türkiye gelecekte Asya'nın, Afrika'nın ve Ortadoğu'nun Lideri olacak. Buna da 2 neden var.

1) Pandemi süresinde ve Rusya-Ukrayna savaşında bu kıtadaki ülkeler, kime güvenileceğini çok iyi gördü.

2) Türkiye hem enerji üretimi, hem hammadde ürünlerini çıkarma ve hem de enerji nakillerinde çok önemli bir konuma geldi. Bununla ilgili 7 ay önceden özel bir analiz yazısı hazırlamıştık. İsterseniz önce bunu okuyunuz, sonra analizimizi okumaya başlayınız.

Seçim Tahmini
Seçim Tahmini Analiz

   Dünyanın liderleri ile bir masaya gelen, yeri geldi mi onları gerekli ikazları yapan Türkiye'nin daha çok büyümesini bazı devletler istemiyor. Bunun içinde kimi Afrika'da, kimi ülkemizde, kimi Asya'da, kimi Ortadoğu'da karşımıza engeller çıkartmaya başladı yıllardır. Bir Türkiye halkı olarak her şeyi görüyor, izliyor ve yakından takip ediyoruz.

   Şimdi gelelim seçim tahmin yazımıza...

   Türkiye'deki seçimde Cumhurbaşkanlığını kim kazanacaksa % 50 + 1 oy alması gerekir. Bu yüzden 2 tane büyük ittifak yarışacaktır, doğal olarak. Bunlardan Cumhur İttifakı 1,5 yıl önce adayını açıkladı. Diğer ittifak olan Millet İttifakı ise, 12 ay boyunca yapılan görüşmeler sonucunda adayını 4 gün önce açıkladı. Ama burada önemli bir detay vardı, aralarında yaptıkları sözleşmeye göre 12. madde durumu var. Bu maddeye göre ise, adayın yanında iki belediye başkanı olacak deniliyor. Yani aslında aday tek değil, 1+2 aday var, resmiyette görünen aday ve yanında 2 belediye başkanı. 

   Durum böyle olunca masada bazı itirazların olduğu da söylendi medyada, bu bizi fazla ilgilendirmez. Bunun dışında 3 önemli alt konu daha var masada, onlarda şöyledir:

1) Saadet Partisi'nin tavanı aday olarak Sayın Kılıçdaroğlu'nu açıkladı, ama parti tabanı seçimde ne yapacak, hepsi oy verecek mi ?

2) Hdp henüz masa ile görüşmedi. Masadan Bakanlık veya tüm bakanlıklardaki daire başkanlıklarından % 20 veya % 25 isterse, ne olacak? Özellikle İyi Parti tavanı ne diyecek buna? Bunun dışında parti tabanı oy kullanırken ne yapacak?

3) Bu iki durumdan (1 ve 2) dolayı Hdp ittifaka oy vereceğini açıklarsa, ittifaka katacağı oy oranından daha fazlası diğer partilerin tabanından gidebilme durumu olabilir. Yani gelecek oyun fazlası, gidebilir de. O yüzden % oy olarak ittifaka, yarardan çok zararı olabilir.

   Ayrıca Ysk'ya aday isimleri 26 Mart'ta bildirilecek. Bugüne kadar başka adaylarda çıkabilir, ittifaklarda anlaşmazlıklarda olabilir, o yüzden herkes sürprizlere hazır olsun diyoruz.

   Bunları bir kenara yazalım, bunun dışında Yeniden Refah Partisi ve Hüdapar'ın Cumhur İttifakına katılacağı biz yazımızı yazarken henüz % 100 net değil (11 Mart 2023 saat 14:25). Eğer bu 2 partide katılırsa, bizim gördüğümüz tahmini oy oranları 2 şekilde olacak. Önce bunları yazıp, sonra ortalamasını alarak, yazımızı bitireceğiz.

1. İHTİMAL TAHMİNİMİZ

% 52 Recep Tayyip Erdoğan

% 44 Kemal Kılıçdaroğlu

% 4 Diğerleri

2. İHTİMAL TAHMİNİMİZ

% 54 Recep Tayyip Erdoğan

% 43 Kemal Kılıçdaroğlu

% 3 Diğerleri

Bu rakamlara küçük yüzdeler + veya - olabilir. Bu iki ihtimalin ortalamasını alırsak;

ORTALAMA TAHMİNİMİZ

% 53,0   Recep Tayyip Erdoğan

% 43,5   Kemal Kılıçdaroğlu

%   3,5   Diğerleri

   Yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bu seçimlerin başka Ülkemiz olmak üzere dünyada yolumuzu bekleyen tüm mazlumlar için hayırlar getirmesini diler, hepinize Saygılar sunarız...


NOT 1:  Bu yazımızı 11 MART 2023 Tarihi'nde yazmıştık...11 Nisan 2023 tarihinde ise küçük bir revizyon olduğunu söyleyeceğiz, nasıl mı? Millet ittifakında son zamanlarda olanlardan dolayı Memleket Partisi'nin oyları artmaya başlamıştır. Dolayısı ile Başkanlık seçiminde Sayın  Muharrem İnce'nin oy oranları artacaktır. 

NOT 2: 22-05-2023 tarihinde bu ilave notu ekliyoruz. İlk tur seçim için yazdığımız ortalama tahmin yazımız, ikinci turda çıkacak gibi görünüyor. Bunun olması için önce çok büyük bir katılım oranının olması lazım, mesela % 95 ile bir rekor gelse, ne güzel olur. Neler olacağını 28 mayıs akşamı hep birlikte göreceğiz İnşallah...

   Saygılarımızla...   Kaynaklar ve etiketler; wwwtrcooltextcom (resim), seçim anket tahmin, seçim sonuçları, SEÇİM SONUÇLARI İÇİN TAHMİN, seçim anketi, seçim tahminleri, seçimler tahmini, seçim sonuç tahmini, SEÇİM ANALİZ, seçim analiz, SEÇİM TAHMİNLERİ, anket tahmin, ANALİZLER, seçim anketleri 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

Halter sporu nedir, Halter sporu hakkında bilgiler