17 Temmuz 2022 Pazar

Türkiye Rusya İran Üçlü Zirvesi ve sonuçları 2022

   Dünyada gün geçtikçe ülkemizin değeri artmaktadır. Bunu en son Rusya Ukrayna savaşı sonrasında oluşan atmosferden daha iyi anlamaktayız. Ülkemiz savaşın bitirilip, anlaşmanın olması için çok çalıştı. Ama bazı gizli eller, savaşın bitmemesini istediği için, henüz anlaşma olmadı.

Türkiye Rusya
Üçlü zirve

   Rusya Ukrayna savaşından sonra doğalgaz ve petrol fiyatları aşırı şekilde arttı. Daha sonra ise Avrupa'nın Rusya'ya uyguladığı ambargolar nedeniyle (Rus iş insanlarının malvarlıklarına el koymalar, Rusya'nın parasına el koymalar) Rusya'da karşı misilleme yaptı ve dedi ki:

- Biz ülke olarak doğalgazı artık Euro ile değil, Rus Rublesi ile satacağız dedi. Bu karar Avrupa'da şok etkisi yarattı. Başta Avrupa bundan bir şey olmaz diye düşündü ama asıl olacak olanlar Avrupa'ya gelecekti. Çünkü Rusya Başkanı çok kararlı ve haklı idi. Neden mi?

   Ben sizlere Euro ile doğalgaz satacağım, sonra benim Euro'larıma el koyacaksınız, öylemi? Yani bir bakıma bedavadan doğalgaz alacaksınız! Putin doğalgaz almak isteyen devletlere Rusya'da hesap açıp, doğalgaz parasını Ruble ile öderseniz, sizlere doğalgaz satarım dedi. Her şey bu karardan sonra hızlıca değişti ve Ruble aşırı değer kazandı. 

   Daha da önemlisi kış mevsimi geliyor ve Avrupa'lılar doğalgaz almazsa varlık içinde yokluk çekerek, kışın adeta üşüyecekler. Yani bankanızda milyarlarca euro paranız var ama evinizde üşüyeceksiniz !! Bu duruma 5 ay önce yazdığımız bir yazımızda değinmiştik. Buradan o yazımızı tekrar okuyabilirsiniz.

   Sonra Avrupa marketlerin raflarında gıda kıtlığı gibi, ürünler bulunmamaya başladı. Olan ürünlerinde fiyatları aşırı şekilde arttı. Bunlar olurken en son Ukrayna limanlarında bulunan milyonlarca ton tahıl ve gıda maddelerinin dünyaya güvenli şekilde sevk edilme planları konuşulmaya başlandı. Tam bu noktada anahtar ülke, yine Türkiye oldu.

   13 Temmuz 2022 tarihinde İstanbul Kalender Kasrı'nda dörtlü bir toplantı yapıldı. Toplantıya Türkiye, Rusya ve Ukrayna Savunma Bakanlıkları askeri heyetleri ile Birleşmiş Milletler Heyeti katıldı. Toplantı sonucunda Milli Savunma Bakanımız şunları açıkladı:

- Liman çıkış ve varış noktalarında müşterek kontroller yapılması 

- İntikal rotalarında seyir emniyetinin sağlanması gibi teknik konularda mutabakata varılması

- İstanbul'da tüm tarafların temsilcilerinin bulunacağı bir koordinasyon merkezinin oluşturulması

- Önümüzdeki hafta Rus ve Ukrayna heyetlerinin yeniden Türkiye'de toplanması konusunda fikir birliği

- Haftaya olacak toplantıda detaylar gözden geçirilip, yapılan çalışmaların imza altına alınması işlemleri yapılacaktır

Tahıl
Tahıl Gıda

   Bu habere başta Avrupalılar olmak üzere tüm dünya çok sevindi. Eğer dünya ile ilgili bir işte arada Türkiye varsa, çoğu ülke bilir ki bu iş bir şekilde anlaşma ile olur ve Türkiye arada olduğu için herkes rahat, güvenli ve huzurlu olur.

   Bu önemli kararlardan sonra sırada Türkiye, Rusya ve İran Devlet Başkanlarının İran'da yapacağı görüşme var. Bu görüşmeye Türkiye'den  Cumhur Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Rusya'dan Sayın Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Devlet Başkanı, Sayın İbrahim Reisi katılacaktır.

   Bu görüşmenin şu an yapılması, komşu ülkelerimiz için çok önemli kararların alınmasına sebep olabilir. Dikkat ettiyseniz bir yerde masalar kurulup, toplantılar yapılıyorsa o masalarda artık Türkiye var, bunun en büyük sebebi ekonomisi ve savunma sanayisi ile büyüyen güçlü Türkiye'nin varlığıdır. Bizler ülke olarak ne kadar çok büyürsek, dostlara güven, düşmanlara korku oluruz. 

   19 Temmuz 2022 Salı günü Tahran'da yapılacak olan bu toplantıda neler konuşulabilir, ne kararlar alınabilir? Bununla ilgili gözlemlerimizi yazmak istiyoruz.

   TOPLANTIDA ALINABİLECEK KARARLAR

- Suriye üzerine etkileri olan Rusya ve İran'dan, Suriye için radikal kararlar almalarının vaktinin geçtiğinin iletilmesi ve adımlar atmalarının istenmesi.

- Türkiye artık güvenli bir Suriye istiyor. Suriye tarafından taciz ateşleri (bir mermi bile gelsin) istemediğini Rusya ve İran'a tekrar bildirecek.

- Suriye'ye yapılacak insani yardımlar

- Suriye'de planlanan 30 km derinlikli güvenli bölgenin eksik kalan kısımlarının bir an evvel bitirilmesi için, neler gerekiyorsa yapacağımızın, kararlı bir şekilde bildirilmesi.

- Bu tam oluşturulacak güvenli bölgelere, mültecilerin gönderilme çalışmaları

- İran'dan günlük petrol üretimini, artırması talebi

- Rusya'dan günlük doğalgaz üretimini, artırması talebi

- İran'dan günlük doğalgaz üretimini, artırması talebi

- Petrol ve doğalgazda dolar zincirini kırmak için, yerel paralarla ticaret yapılması talebi. Bu karar tam alınırsa dünyada çok etki yapacaktır. Bunun olacağını sabırla bekliyoruz.

- 3 ülke birbirine ne kadar yardımcı olursa, başka ülkelerin buralara kadar gelip, aramıza ayrılıklar sokamayacağının deklare edilmesi.

- Güney Kafkasya'nın kalıcı barış ve istikrarı için oluşturulan 3+3 = 6'lı platformu ile ilgili son gelişmeler ve olası yapılacak plan çalışmalarının değerlendirilmesi (Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan / Rusya-İran-Ermenistan).

- Demir ticaret yollarının artırılması

- Olası göçler ile göçmenlerin durumu

- Türkiye'nin yaptığı barajlara karşı İran'ın farklı tavırlar takınmasının sebebinin sorulup, konuşulması (su krizi mi var? )

- Irak ile olan gelişmeler

- Ortadoğu'da atılan adımlar

- Ukrayna ile savaşın bitirilip, anlaşmanın yapılması talebi

- Rusya ile yapılan nükleer santral birlikteliği 

- Tüm dünyayı ilgilendiren, gıda durumları

   Sizlerin de gördüğü gibi üçlü zirve çok yoğun geçebilir. Bizler kısaca şunu diyoruz. Dünyaya huzur ve mutluluğun gelmesi ancak birbirine komşu ülkelerin birbirleri ile sıkı ve sağlam işbirlikleri kurup, çok uzaktan başkalarını araya almayarak olur. 

   Çünkü unutulmamalıdır ki, birileri binlerce kilometre uzaktan sizlere demokrasi getireceğiz diye geliyorsa, sizdeki petrol ve doğalgaz gibi değerli madenlerde gözü vardır demektir. En basit örneği Irak. Orada olanları düşünün, gerisi sizlerin kararı olacaktır.

   Önemli bir yazımızın daha sonuna sizlerle beraber gelmiş bulunmaktayız. Yazılarımızı okuyup, tanıdıklarınıza da gönderip paylaştığınız için hepinize Teşekkür eder, başka yazılarda yine görüşmek üzere herkese Saygılar sunarız...   Kaynaklar ve etiketler; wwwtccbgovtr, wwwiletisimgovtr, wwwtwittercom/tcsavunma, türkiye rusya iran üçlü zirvesi, Üçlü Zirve, anlaşma, türkiye rusya suriye iran, rusya iran türkiye suriye anlaşması, rusya iran türkiye suriye görüşmesi, türkiye rusya iran üçlü zirve anlaşması, türkiye rusya iran üçlü zirve kararları, türkiye rusya iran üçlü zirve sonuçları, TÜRKİYE RUSYA İRAN ÜÇLÜ ZİRVESİ VE SONUÇLARI, türkiye rusya iran üçlü zirve neler oldu, ANALİZLER, Tahran'da zirve

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

Halter sporu nedir, Halter sporu hakkında bilgiler