28 Mayıs 2023 Pazar

Kimler Kaybetti?

   Dünya'nın beklediği seçim nihayetinde bitti. Seçimi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan fark ile kazandı. Bu sonuç şimdiden Vatanımıza, Milletimize, Devletimize, tüm Türk Dünyasına, tüm Müslüman Dünyasına ve dünyadaki tüm Mazlum halkların olduğu coğrafyalara hayırlar getirir İnşaAllah.

   Bu seçimi belki de bizden daha çok Avrupa ve Amerika takip etti. Çünkü 30-40 yıllık planlarını bu seçime göre yapmışlardı ama tüm planlar şimdilik iptal moduna geldi. Seçimi kazanan Başkanımızın yanında birde kaybedenler oldu, peki bu kaybedenler içinde en çok kaybedenler kimlerdir?

Kaybedenler
Kaybedenler

   EN ÇOK KAYBEDEN KİM?

   Bu seçimde en çok kaybeden muhalefet partisi ve Genel Başkanı olmuştur. Çünkü bu ittifakı kurmak için Genel Başkanları çok çalıştı. Ama sonuçta partisi % 25,3 oy alıp, 169 vekil çıkardı. Yani her %1 başına  6,7 Milletvekili düşmektedir. Lakin ittifak yaptığı 4 partinin oy oranı %1 civarı olduğu konuşulmakta olup bu hesaba göre 4 parti toplamda 10 Milletvekili alması gerekirken, 38 Milletvekili kazandılar.

% 25,3 oy ile           169 Vekil

% 1-2 arası oy ile      38 Vekil

   Rakamlar ortada, sizce çok kaybeden kim?

   KAYBEDENLER İÇİNDE EN ÇOK KAZANANLAR KİM?

   Üstte yazdığımız rakamlara göre en çok kazananlar ittifaktaki 4 partidir. Toplam %1 civarı oy alıp, 38 Milletvekili kazandılar. Böyle bir oranla bu kadar Milletvekili kazanan partilerin dünyada hiç eşi yoktur, buda büyük bir başarıdır.

   SEÇİMİN EN BÜYÜK KAZANANI

   Bu seçim göstermiştir ki, en büyük kazanan halkımız olmuştur. Halkımız yeri geldi mi birlik olup, Amerika ve Avrupa'ya büyük mesaj vermesini iyi bilir.

   BUNDAN SONRA NELER OLABİLİR?

   Bu sonuçlara göre herkes Cumhurbaşkanlığı sonucunu bekledi. Cumhurbaşkanlığı seçimi de belli olduğuna göre bundan sonra şunlar olabilir;

- Ana muhalefet partisinde genel başkanlık için çok büyük parti içi bir mücadele başlayabilir. Çünkü çok az oy oranı ile başka partilere 38 Milletvekilinin kazandırılması çok tartışılacaktır. 

- Ayrıca 11 seçim kaybeden bir genel başkanın partinin başında kalmasını, %95 kimse istemez artık diye düşünüyoruz. Belki bu seçim gecesi, belki de yarın bununla ilgili gelişmeleri hepimiz göreceğiz. Bakalım neler olacak?

   - Ayrıca birileri günler öncesinden seçmenlerine çok yüksek oranlarda kazanacağız deyip, psikolojik olarak hedef yükseltmişlerdi. Ama öyle olmadığını gördük, bu yüzden sinir ve stresten dolayı hastaneler bu gece dolabilir. Şunu asla unutmayalım, en iyi ilaç moraldir. Onunla ilgili aylar öncesi analiz yazmıştık, onu da buradan okuyabilirsiniz.

   - Bu gece altılı masadaki genel başkanlardan biri, ben size dememiş miydim diyebilir

   - Yada 2024 yılındaki belediye seçimlerini düşünerek olabilecek tartışmaları, şimdilik beklemeye alabilirler. Gelecek günlerde neler olacağını hep birlikte göreceğiz.

   SEÇİMİN YURT DIŞI YANSIMALARI

   Bu seçimin yurt dışı gözlemleri de olacak tabii ki. Biz 1 yıl önce bir analiz yazmıştık Biden görevi devredebilir, hastalandı diye... Bundan sonra bu durumu önümüzdeki 1 ay içinde bekliyoruz artık. O yazımızı bu linkimizden okuyabilirsiniz.

   Dünyadaki Türk Devletleri, Müslüman Devletler ve Mazlum Halkların olduğu tüm ülkeler Türkiye'nin seçim sonucunu bekledi. Çünkü tüm ülkeler Türkiye'yi kendilerine lider olarak görmekteydi. Bu durumu gören Avrupa ve Amerika aylardır çalıştıkları seçimde istediklerini alamadılar. 

   Bundan sonra ne yapacaklarını kendileri de bilmiyor. Çünkü Türkiye'yi karşılarına almaya devam ederlerse, neler olacaklarını iyi biliyorlar. Ayrıca Türkiye 85 milyondan ibaret değildir, Türkiye dünyada 2 milyar insanın gözü, kulağı ve büyük lideridir.

   Sizlerle beraber önemli bir yazımızın daha sonuna gelmiş bulunmaktayız. Türkiye çok büyük bir seçimi bitirdi. Bundan sonra daha çok çalışarak, daha çok büyüme vaktindeyiz. Hep beraber hem Türkiye hem dünyadaki Türkler, hem dünyadaki Müslümanlar, hem de dünyadaki mazlum halkların ülkeleri için çok çalışma zamanı..

   Hep beraber bunu başarmak dileği ile hepinize Saygı ve Selamlarımızı sunar, başka yazılarımızda görüşürüz...Kaynaklar; haberler, wwwtrcooltext (resim)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

TEI ve Motor