23 Ocak 2022 Pazar

Dinimiz İslam varken, Ateizm ve Deizm gibi Düşünceler...

   Nasıl ortaya çıkıyor dinimiz İslam varken, ateizm ve deizm gibi düşünceler ? Bugünkü yazımıza önemli bir soru ile başladık. Öncelikle bazı tarifleri yazalım, sonra analizimize başlarız.

   Sözlükte teslim olmak anlamına gelen ''İslâm'', terim olarak Hz. Adem Peygamber'den itibaren Allah'ın insanlara gönderdiği tevhid inancına dayalı hak dinin adıdır. Bu dini kabul eden insanlara ise ''müslüman'' denilir.

Müslüman
İslam Ateizm Deizm

   Şimdide ateizm, deizm ve buna benzer düşüncelerin tariflerini yazalım.

Ateizm nedir: Kısaca Tanrıyı ve dini inkar etmek demektir. Tanrı'nın var olmadığını ileri süren kişiye ateist denilir.

Deizm nedir: Tanrı var ama tanrı ile benim aramda kimse yok anlayışı (Peygamberi, vahyi, melekleri ve kitabı inkar etmek). Buna inanan kişilere deist denilir.

Nihilizm nedir: Kısaca hiççilik demektir. Bunlara inananlara nihilist denilir. Bunlara göre hiç bir şeyin hakikati yoktur. Nihilistlere göre insanlar güçlüler ve zayıflar diye ikiye ayrılır.

Agnostisizm nedir: Bilinmezcilik veya bilinemezcilik demektir. Tanrının varlığının veya yokluğunun, bilimsel olarak ta evrenin nereden oluştuğunun bilinemeyeceğini ileri süren felsefi bir akımdır.

   Dikkat ettiyseniz bu kelimelerin sonu hep izm ile bitiyor. Peki o zaman bu ''izm'' ne anlama geliyor. Anlamı; Kelime sonlarına gelerek geldiği ismi bir akımın, bir fikir yumağının adı haline dönüştürür. 

   Bugün bu kelimeler karşımıza çıkar, yarın sonu yine izm ile biten başka kelimeler. Yani sonu gelmez kelimelerin ve anlamların. Mesela yarın biri çıkar Ateizmin A'sını, Deizmin D'sini alıp, sonuna da ''izm'' ekleyip, ''ADizm'' diye bir kelime yapar. Anlamına da % 50 Tanrıya + % 50 Tanrı ile aradakilere inanmak diyebilir. Bizlere düşen dikkat etmek ve uyanık olmak.

   Günümüzde gençler ve bazı yetişkinler, farklı felsefi düşüncelere kendini kaptırabiliyor. Bizlerde uzunca düşünerek bunların sebep ve bağlantılarını hem yazmak hem de bazı sorular sormak istedik. Daha sonra ise düşünmek isteyenlere sorular sorarak, yazımızı İnşâAllah bitirmeye çalışacağız. 

Sebep
Sebepler

- Günümüz de okuyup, gerçekleri araştırmak yerine, videolar seyrederek her şeyi hazır bulma kolaylığına mı gidiliyor ?

- İslam'ın 5 şartından biri olan Kelime-i Şehadetin ne anlama geldiğini iyice okumayıp, idrak edilmediğinden bunlar olabilir mi ? (Şehadet ederim ki Allah'tan başka ilah yoktur ve yine şehadet ederim ki, Muhammed (s.a.s) O'nun kulu ve Peygamberidir) 

- 20-30 yıl öncesine göre zenginleşen gençlik, yokluğun ne olduğunu mu unuttu acaba ?

- Ateistim diyenlerin çoğu büyükşehirlerdeymiş, niçin acaba ? Her şeye kolaylıkla ulaşıp, zorluk çekmedikleri için mi ?

- Teknolojinin gelişmesi ile algı operasyonlarına niçin kolay kanılıyor ?

- Çocukların oynadığı oyunların içinde, gizli mesajlar veriliyor mu ?

- İnsanlar niçin kendinin kontrolsüz olmasını hissetmek istiyor ?

- İnsanlar nereden ve nasıl geldiğini, niçin unutmaya başladı ?

- Hep dünya için çalışmak isteği (seküler yaşam) neden artmaya başladı ?

- Zamanla yaşadığı gibi inanmaya başlamak, neyin habercisi ?

- Şükürsüzlük artmaya başlayınca, âlemin tesadüf sonucu meydana geldiğine inananları mı artıyor ?

- Dîni bilgileri sahih kaynaklardan ve gerekli din bilginlerinden öğrenmeyen kişilerde, ilerde dinden niçin soğumalar olabiliyor?

- Dini bilgilerin gençlerin yoğun olduğu sosyal medyalarda, gençlere daha rahat ulaşacak şekilde anlatılması gerekmez mi ?

- Din üzerinden ticaretle zengin olma hayalleri veya siyasi kariyer yapma isteği, bazılarını dine karşı soğutabilir mi ?

- Bazı kişi veya grupların farklı din yorumları yaparak, insanları dinden soğutma çabaları olabilir mi ?

- Dünyada olan doğal afetler, bizim hâlimize şükrümüzü artırması gerekirken, bazılarında niçin karamsarlığa yol açabiliyor ?

- Kur'an-ı Kerim'i okuyup anlama oranı, azalıyor mu / artıyor mu ?

- Medyada sistematik haberlerle yapılan, islâm karşıtlığı haberlerinin arkasında neler planlanıyor ?

- Her yapılan yanlışı İslâm'a ve Müslümanlar üzerine niçin atma çalışmaları var? Başka dinde yapılan yanlışlar ise niçin gizlenmeye çalışılıyor ?

- Dinimiz İslam'ın en temel bilgilerinin yer aldığı İlmihal kitaplarını, gençlik ne kadar okuyor ? 

- Kur'an-ı Kerim'in ilk inen ayeti, Oku'dur. Kur'an-ı Kerim-i okuyarak, dinimizi daha iyi öğrenmek için insanlar arasında bir yarış olmalı normalde, değil mi ?

- Yokluğun ne olduğunu unutan kişiler, şükrüde mi unutmaya başlıyor acaba ?

- Peygamberlere hakaretler, neyin habercisi ? Kimler ne planlıyor, hiç düşündünüz mü ? 

- Bugün birisi kendimize hakaret etse, yapmadığımızı bırakmayız, ama Peygamberlere hakaretler veya alaya alıcı konuşmalar yapanlara kalben buğz yapıyor muyuz ?

Sorular
Sorular

- Ateistim diyen birine şu soru sorulsun, ne cevap verecek merak ediyoruz. Deprem anında koca koca binalar sallanıyor, peki sen ve 10 arkadaşın bir araya gelse o binayı azda olsa sallayabilir misiniz ?

- Şu salgın hastalık ortamında oksijenin ne kadar önemli olduğunu, makinelere bağlanarak daha iyi anladık. Bu oksijeni tüm dünyaya sunan kim ? Bir makineye bağlanan insan için binlerce Lira para fatura ödeniyor, o zaman şu soruyu sormak lazım ateistim diyenlere. Dünyadaki yaklaşık 8 milyar insana oksijen kesilse, ne yapacaksınız ?

- Çevremizde yetişen sebze ve meyvelerin, bir ahenk içinde nasıl yetiştiğini gözlemlemek bile, Allah'ın ne kadar büyük olduğunu bize göstermez mi ?

- İnsan vücudundaki damar uzunluğu yaklaşık 100.000 km'dir. Bir insan olarak bu kadar uzunluktaki sistematik bir damar yapısını yapabilir misiniz ? Ateistim diyenler, bir düşünsün bunu.

- Bahçeye 2 tane tohum atıyorsunuz, aylar sonra bir bakıyorsunuz, kocaman bitki olmuş. Acaba nasıl oluyor bunlar, hiç düşündünüz mü ?

- Aşırı yağmur yağınca, seller oluyor. Acaba o an hiç düşündünüz mü, bu binlerce ton ağırlığındaki sular, nasıl havada duruyor ? Siz bırakın binlerce tonu, 1 ton yükü havada tutabilir misiniz ?

- Çevremize aşırı kar yağınca, oluşan kütlenin toplam ağırlığı yüzbinlerce ton olabiliyor, o zaman bu kadar ağırlık gökyüzünde nasıl duruyor, bunu hiç düşündünüz mü?

- Şimşek çakınca oluşan enerjinin büyüklüğünü hiç mi görmüyorsunuz ?

- Bedavadan solduğumuz havanın içindeki gazların oranı bir an olsa değişerek, zehirlenme olsa ne yapacaksınız ?

- Deprem anında niçin korkuyoruz, binalarda yan gelip niçin oturamıyoruz ?

- Denizlerde oluşan tsunami dalgalarının karşısında durabilir misiniz ?

- Faaliyete geçen yanardağlardaki lavların karşısında hiç durabilir misiniz? Ortalama 950 derece

- Yeryüzünde içecek sular çekilse, kaç gün yaşayabiliriz ?

- Dünyada tüm ağaçlar birden kurusa, neler olur hiç düşündünüz mü ?

- Topraklarda hiç bir sebze ve meyve yetiştirilemez duruma gelse, ne yaparsınız açlıktan ?

- En basitinden 100 m2 bir ev yapılırken kolonların sağlam olmasına dikkat edilir, yıkılmaması için. Peki yüzölçümü yaklaşık 510 trilyon m2 olan dünyamız, nasıl kolonlar olmadan ayakta duruyor ? Sadece bu örnek bile Yüce Yaradan'ın büyüklüğünü anlamamıza yeterde artar, değil mi ?

   Evet, bunlar gibi onlarca başka soru yazabiliriz. Allah C.C. tüm âlemin tek sahibidir. Bizler bu dünyaya yiyip, içip, sefa içinde yaşamak için gelmedik. Burası bir imtihan dünyası, imtihanda alacağımız notlar çok önemli, o notlarla öbür âleme gideceğiz. Bu yüzden Allah'a bol ibadet yapmalıyız, bol tövbe istiğfar yapmalıyız. 

   Bu kadar yazıdan sonra yine Yüce Yaradan yok diyenler varsa, sorularımızdaki durumları kendi başlarına bir yapsınlar da görelim, değil mi ? Allah'tan başka galip yoktur (Lâ Galibe İllâllah)

Sonuçlar
Sorularla sonuçlar 

   Birileri farklı bahaneler ortaya sürerek, dinimize saldırmakla ne ellerine geçiyor ? Gençleri dinimizden uzaklaştırıp, ateizm ve deizm gibi düşüncelere mi sevk etmek istiyorlar ? 

   Amaçları nedir, toplumun en önemli yapıtaşı olan aileyi içten mi çökertmek istiyorlar? İnsan başı dara düştüğünde veya sıkıntıya girdiğinde Allah'a dua eder. Birilerini bu niçin rahatsız ediyor ?

   Birileri yok şurada ateizm, yok burada deizm artıyor diyerek! aslında kendilerinin ''reklamını mı'' yapıyorlar. Böylece dikkat çekerek bir kaç kişi de olsa, kendi taraflarına insan almanın planlarını mı yapıyorlar ? Bildiğiniz gibi reklamı iyi yapan, dikkati kendi tarafına çeker. Yani aslında fazla olmayan durumları çok abartılı göstererek, kendilerinin reklamlarına, bizlerimi çekiyorlar ? Çok dikkat diyelim.

   Birde son zamanlarda ortaya çıkan bir kelimeden de bahsedip, yazımızı şimdilik sonlandıralım, kelime ''metaverse''. Nedir kısaca, sanal evren demektir. Mesela diyorlar ki, İstanbul'dan sanal arsa aldım şu kadar paraya. Peki o zaman bizde soralım, madem arsa aldın, gidelim bir piknik yapmaya veya gidelim çiçekler, sebzeler ekelim. Arsa aldığım diyen kişi, sizi o gerçek arsaya götürebilecek mi ? Tabii ki de hayır, o zaman fazla sanal dünya ile konuşmaya gerek var mı sizce ? 

   Burada şunu unutmayalım asla, bu sanal işlere ilk girenler (genelde bunlar bu işi planlayan büyük firmalardır) iyi para yatırırlar. Sonra milleti buralara çekip, kendileri bir zirve yapınca, eldekileri satarlar. Sonra ne mi olur ? En son girenler kaybeder, tepedekiler paraları saymakla bitiremezler. Yani her şey sanal, dikkat edin. Hayal işlere para yatırmayın, elle tutulur gözle görülür metalara para yatırın. 

   Ayrıca farklı bu tarz konuların bir ortak amacı da şu olabilir mi diye düşünün deriz. Hayatı çok basite indirgeyip, kolayca para kazanmak hırsı ile milleti dinden ve ibadetten uzaklaştırmak mı ? Böyle olan insanlar belli bir zaman sonra sıkıntı ve bunalıma girip, ne yapacağını bilemez hâle gelebilir. Böyle sonuçlarda bunları planlayanların çok işine gelir.

   Bir yazımızın daha sonuna geldik, amacımız sizlerin milleti ve devleti için başarılı bireyler olmanızdır. Başarılı olurken hem dünya için, hem de yarın ölecekmiş gibi âhiret için çok çalışmalısınız. Şunu asla unutmayalım, sadece maddi mutluluklar insanları bir yere kadar mutlu edebilir. Önemli olan manevi olarak ta mutlu olmanızdır. 

   Yazımızı okuduğunuz ve başkalarının bilgilerine ilaveler yapmak için onlara yazımızı gönderdiğiniz için hepinize teşekkür ederiz. Başka bir yazımız da daha görüşmek üzere, herkese Saygılar sunarız...   Kaynaklar ve etiketler; dergidiyanetgovtr, trcooltextcom, kendimi değersiz hissediyorum, en zor ateist soruları, ateiste sorulan sorular, ateiste sorulabilecek sorular, deiste sorulacak sorular, ateiste sorular, deiste sorular, dinimiz islam, ANALİZLER, DİNİ KONULAR, İSLAM, ATEİZM, DEİZM

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

Değerli acil tıbbi müdahaleler Koma nedir Bayılma nedir