21 Mart 2022 Pazartesi

21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü

   İnsanoğlu bu dünyaya bir ziyaretçi olarak gelir, yaşar ve ziyaret zamanı bitince bu dünyadan gider. Dünyaya gözlerini açan her 800 çocuktan 799 tanesi vücudunda bulunan 46 kromozom ile hayata merhaba der. Kalan 1 tanesi ise +1 kromozom fazlayla, yani 47 kromozom ile hayata gözlerini açar.

   Bu kardeşlerimiz bizler için çok değerlidir, onlar birer hasta değildir. Onlar +1 kromozomla bizden farklıdırlar. Bu yüzden dünyada 21 Mart günü, dünya down sendromu farkındalık günü, olarak kutlanmaktadır.

   Her insan gibi down sendromlu kardeşlerimizde eşit haklara sahiptir. Onlar bizlere göre öğrenmede biraz güçlük çekmektedirler, o yüzden biz onlara çok hoşgörülü olmalıyız. Onların kendilerine ait yetenek ile ilgilerinin olduğunu ve isterlerse bu yeteneklerini çok iyi geliştirebileceklerini bilmeliyiz.

21 Mart
21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü 

   Bu kardeşlerimizi kendimizden daha çok sevmeliyiz, onlara karşı hiç bir ön yargıda bulunmamalıyız. Onların hayata sımsıkı sarılabilmesi için ne geliyorsa elimizden yapmalıyız. Şunu asla unutmamalıyız, bugün o kardeşimiz down sendromludur, belki biz veya başka bir yakınımızda olabilirdi onun yerine.

   Bu down sendromu her ülke ve milletten çocuklarda olabilir. Bilinen en büyük faktör hamilelik yaşıdır, yani hamilelik yaşı büyüdükçe oluşma riski artar. 

   Down sendromlu kardeşlerimizde görülen bazı fiziksel özellikler ise şöyledir: 

- Çekik küçük gözler

- Basık burun

- Kalın ense

- Kısa parmaklar

- Avuç içindeki tek çizgi

- Kıvrık serçe parmak

- Ayak başparmağının diğer parmaklardan daha açık olması gibidir

   Bu gün nedeniyle tüm down sendromlu kardeşlerimize ve onlara bakan kıymetli ailelerine ömür boyu sağlık, mutluluk ve huzurlar diliyoruz. Her zaman yanlarında olduğumuzu bilmelerini isteriz.

   Yazımızın sonuna geldik, başka bir yazımızda daha görüşmek üzere, herkese Saygılar sunarız...   Kaynaklar ve etiketler; wwwsaglikgovtr, wwwailegovtr, dünya down sendromu farkındalık günü ne zaman, dünya down sendromu farkındalık günü hangi gün, down sendromu belirtileri nelerdir, +1 farkla tıpkı sizin gibiyiz, GÜNLER 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

Değerli acil tıbbi müdahaleler Koma nedir Bayılma nedir