1 Ekim 2023 Pazar

Pazardan meyve ve sebze alırken nelere dikkat etmeliyiz

   Bugünkü yazımız hemen herkesin günlük yaşamında karşılaştığı önemli bir durumla alakalı olacaktır. Konumuz sebze ve meyvelerle ilgili, bunları satın alırken dikkat diyoruz...

   Niçin dikkat, basit bir örnek vererek açıklayalım. Pazardan salkım salkım sarı üzüm aldınız ama eve gelince % 30-40'ı tane tane olmuş veya seçerek yeşil biber aldınız ama eve gelince belli kısmı sarı görünüyor. O an çok şaşırıp, kendi kendinize bunlar nasıl olur diye çok sormuşsunuzdur. Şimdi bazı tüyo bilgileri yazalım, bunlardan biri yapılmış olabilir. Bu yüzden dikkat edelim, gerisi sizlere kalmış.

Meyve
Meyve ve Sebze Alırken

   ÜZÜM ile ilgili TÜYOLAR

   Tezgahların arka sırasında 45 dereceli kasalar dizilmişse onların her bir başına boş poşetler takılıp, içlerine bir iki avuç tane üzüm konmuş olabilir. Siz şu kasadan üzüm almak istiyorum deyince, o kasadan 2 salkımı alıp, poşete koyabilirler. Sonra poşeti çıkarıp, tartarak size verirler. Eve gidince, tane üzümleri görünce şaşırmayın artık.

   Veya terazide tartım zamanı fazla gelen sarı üzümlerden çok çıkartılıp, eksik gelince bu sefer arka taraftan yeşil üzümlerden ekleyerek kiloya tamamlayabilirler. Eve geldiğinizde sap sarı üzümlerin bazılarının nasıl yeşile döndüğünü, artık düşünmezsiniz.

   YEŞİL BİBER ile ilgili TÜYOLAR

   Biberlerin ön tarafı yaklaşık 80 cm yükselmiş veya 30-40 cm yükselip, arka tarafında kasalar varsa dikkat edelim. Siz yeşil biberleri seçip terazide tartılırken, eksik olan kiloya arka taraftan 3-4 tane sarı biber atılabilir. Bu saniyeler içinde olabilir, sizde fark edemeyebilirsiniz. Eve gelince nasıl oldu diye düşünmenize gerek yok, bu neden olabilir.

   DOMATES ile ilgili TÜYOLAR

   Tezgahın ön tarafında 40-50 cm dağ gibi güzel domatesler dizilebilir. Satıcı seçtirme yapmaz ve kendi doldurursa 3 tane dağ gibi yerden iyi domatesin yanında, 1 tane küçük veya biraz ezik domates (alt taraflardan) konabilir poşete. Bu durum poşette iken pek anlaşılmaz. Eve vardığınızda poşeti boşaltırken ezikler konulmuşsa, suları çıkmış olur.

   Bu 3 üründe yapılanların benzerleri başka ürünlerde de yapılabilir. Eğer yapılırsa hangi üründe nelerle karşılaşabiliriz, sırasıyla yazalım.

SALATALIK

Taze olmayan, solmuşlar olabilir

PATATES

Yeşillenmişler çıkabilir

PATLICAN

Çok sert patlıcanlar olabilir

FASULYE

İplikli fasulyeler olabilir

KABAK

İnce yerine, çok büyümüş kabaklar olabilir

ISPANAK

Çok taze olmayan veya hafif sararmış ıspanaklar olabilir

MARUL

Çok taze olmayabilir, sulanmamış olmasına dikkat ediniz

KURU SOĞAN

Çürümüş soğanlar olabilir

TAZE SOĞAN

Yaprakları sararmış olabilir

DEREOTU - MAYDANOZ TÜRLERİ

Yapraklarında sararma ve solmalar olabilir

LAHANA

Dolmalık yerine, sert turşuluklar olabilir

HAVUÇ

Çok büyükler veya çatlaklar olabilir

PIRASA

Sararmışlar olabilir

ŞEFTALİ

Ezilmişler olabilir

ELMA

Çürük veya ezikler olabilir

ARMUT

Çok yumuşak veya bazı kenarları çürümüşler olabilir

KİRAZ

Çok erişmiş veya birazı çürümüşler olabilir

KAYISI

Az erişmiş (yeşil) veya çok erişmişler olabilir

ÇİLEK

Taze olmayan veya çürümeye yaklaşmış çilekler olabilir

İNCİR

Çok yumuşak veya hafif çürümüşler olabilir

MANDALİNA

Çok erişmemiş, yeşiller olabilir

PORTAKAL

Suyu çekilmişler olabilir

MUZ

Çok ezilmiş veya hafif çürümüşler olabilir

SARIMSAK

Nemlenmiş olabilir, kolay çürüyebilirler

BROKOLİ

Sararmış olabilir

TURP

Taze olmayabilir, sulanmış olabilir

KARNABAHAR

Kar gibi beyaz olmayabilir, sararmış yerleri olabilir

   Burada yazılan ürünleri çoğunuz görmüş olabilirsiniz. O yüzden ürün alırken dikkatli olunuz. Ürünü seçtim diye hemen sevinmeyin. Bazıları ürünü tartarken fazla geldi deyip poşetten çıkarıp, sonra terazinin yan taraflarında beklettiği ürünleri (sizin göremediğiniz) çok hızlıca poşetin içine atıp, verebilir. Sizde poşete dikkatli bakmazsanız, ancak evde fark edersiniz durumu. Ama kendi kendinizle de çelişki içinde kalabilirsiniz, halbuki ben seçtim, bunlar nasıl oldu diye.

   Bazen aldığınız ürünün kilosundan şüphe ettiğiniz olursa, pazaryeri çıkışlarında belediyelerin elektronik terazilerinde tartınız. Eğer eksiklik varsa, anında zabıtalara bildiriniz.

ÖNEMLİ 3 NOT (Satıcılar ve Alıcılar için)

1) Bunlardan dolayı ürün satanlara tavsiyemiz, ürünlerin içinde kalitesi düşük veya biraz bozulmaya başlamış ürünler varsa onları bir kenara ayırınız. Sonra bunları düşük fiyattan satınız, diğer türlü yaparsanız milletin sizlere olan güveni biter, daha gelip sizlerden satın almazlar.

2) Alıcılar içinde şu önemli detayı yazmak istiyoruz. Ürün seçerken lütfen tüm ürünleri elle tek tek kontrol etmeyelim. Mesela 1 kilo domates alacağım derken, gidip 4 kasadaki tüm domatesleri tek tek ellemeyelim. Çünkü sizler gibi 10 kişi daha o ürünlere ellerse, o ürünler akşama kadar kararabilir.

3) Bir yerden sebze ve meyve alırken tezgahın ön tarafına hiç bir zaman bakmayın. Satıcı nereden poşetlere ürünleri dolduruyorsa, o tarafa bakınız. Çünkü sizin poşete de % 95 oradan dolduracaktır. Doldurduğu taraftaki ürünleri beğendi iseniz, rahatlıkla alabilirsiniz

   Hem alıcılar, hem de satıcılar için önemli gördüğümüz bir konu üzerinde hazırlamış olduğumuz yazının sonuna gelmiş bulunmaktayız. Yazımızın linkini her zaman olduğu gibi, tüm tanıdıklarınıza gönderebilirsiniz. Başka yazılarımızda görüşmek üzere, hepinize Saygı ve Selamlarımızı sunarız...   Kaynaklar ve etiketler; Günlük hayattan deneyimler, pazar, pazarcı, pazaryeri, sebze ve meyve alırken nelere dikkat etmeliyiz, meyve ve sebze alırken nelere dikkat etmeliyiz, meyve alırken nelere dikkat etmeliyiz, sebze alırken nelere dikkat etmeliyiz, sebze meyve alırken nelere dikkat etmeliyiz, meyve sebze alırken nelere dikkat etmeliyiz, PAZARDAN MEYVE ve SEBZE ALIRKEN, pazarda alışveriş yaparken nelere dikkat etmeliyiz, NELERE DİKKAT ETMELİYİZ, sebze ve meyve alırken dikkat, ANALİZLER, pazardan sebze alırken nelere dikkat etmeliyiz

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

Halter sporu nedir, Halter sporu hakkında bilgiler