26 Aralık 2021 Pazar

Köpekler için önerilerimiz Köpek sorunu nasıl çözülür

   4 yaşındaki çocuğa pitbull köpeği saldırdı haberlerini medyada görmeyenimiz kalmamıştır. Bizler videoyu görünce fazla bakıp izleyemedik, çocuğun o anki durumun vahametini siz düşünün. Bu tip köpekler ile ilgili kanun var, önce kanuna bir bakalım, sonra yazımıza devam edelim.

(14 Temmuz 2021 tarihli Resmi Gazete,  Sayı: 31541)

Kanun No: 7332

MADDE 15 - 5199 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir. 

''GEÇİCİ MADDE 3 - 14 üncü maddenin birinci fıkrasının (1) bendi uyarınca, tehlike arz eden hayvanların belirlenmesine ilişkin Bakanlıkça yapılacak düzenleme yürürlüğe konuluncaya kadar; Pitbull, Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino, Fila Brasilerio türlerini veya bunların melezlerini üreten, sahiplenen, sahiplendiren, barındıran, besleyen, takas eden, sergileyen, hediye eden ve bunların ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapana hayvan başına 11.000 Türk Lirası para cezası verilir. Bu hayvanlara el konulur ve bu hayvanlar belediyeler tarafından hayvan bakımevine götürülür. 

   Ayrıca kanunda bazı noktalarda vardır, kısaca şöyledir. Bu yasa girmeden önce sahiplenenler hayvanlarını kısırlaştırıp buna dair belgeyi Bakanlığa başvurup veri tabanına kayıt ettirenler hayvanlarını şu şartların dışında (kayıt belgesiz, ağızlıksız ve tasmasız) dolaştıramazlar. Halkın yoğun olarak bulunduğu yerler ile çocuk oyun alanları ve parklarına sokulamaz. Buna aykırı hareket edenlere 11.000 Türk Lirası idari para cezası verilir. 

Köpek Sorunları
Köpek Pitbull

   Evet kanunun kısa özetini de okudunuz. Bu hayvanların beslenmesi yasaktır, kanun çıkana kadar sahiplenenler hariç. Ama son olay gösterdi ki, bu hayvanları binalarda, sitelerde bulundurmak çok tehlikeli. Bazıları o kadar da tehlikelimi diye sorabilir. Bu köpeklere yanlış yetiştirme yöntem eğitimleri verilirse, güçlü yapıları ile çok saldırgan hâle gelebilir. 4 yaşındaki çocuğun olayında bunu bizzat gördük. Savunmasız halde birini yakaladıklarında 30-40 saniyede, insana dehşeti yaşatabilirler. Mesela bir pitbull cins köpeğin ufak bir arabayı çekebilecek kadar gücü olduğunu biliyor muydunuz ?

   Şimdi bizler bu konuda neler yapılabilir diye düşünüp, önerilerimizi yazmak istedik.

ÖNERİLERİMİZ:

- Önce herkesin bir empati yapmasını istiyoruz, nasıl mı?  Sokakta tek başınıza yürüyorsunuz ve birden 5-6 köpek etrafınızı sardı, o an neler hissedersiniz? Peki birde yalnızken ÇOCUĞUNUZUN veya aile BÜYÜKLERİNİZİN etrafını köpeklerin sardığını düşünün, neler düşünürsünüz o an?

- Bu yasa tekrar gözden geçirilip, toplum içinde tamamen yasaklanmalı

- Önceden sahiplenen kişiler bu tarz köpekleri, toplumdan tamamen uzak yerlerde özel mülkiyetleri varsa ve insanların olduğu yerlere çıkarmamak şartıyla ve onlara ömürlerinin sonuna kadar iyi bakacaklarsa, orada bakabilirler

- Eğer özel mülkiyetleri yoksa, hepsini belediyelere verip, oradaki hayvan bakımevlerinde ömürlerinin sonlarına kadar bakılmalıdır. Bu gönüllülük esasına göre değil, zorunlu olarak yapılmalıdır.

- Kesinlikle binalarda, sitelerde saklanmamalı

- Bu konuda site yöneticileri ve bina yöneticileri saklayanları uyarıp, hayvanları belediyeye teslim etmesini söylemeli

- Eğer teslim etmiyorsa gerekli yerlere hemen bildirmeli ve gerekenler yapılmalı

- Eğer bu yöneticiler bilerek bunları bildirmiyorsa, yöneticiler bunlardan sorumlu olmalı

- Bu maddelere rağmen hâlâ gizliden besleyenler olursa maddi cezalar büyük oranda artırılıp, köpeğin birine zarar vermesi durumunda ise hapis cezası da yasaya eklenmelidir

- Bunun dışında yollarda gezen başıboş köpeklerde toplanıp, belediyelerin hayvan bakımevlerinde iyi bakılmalı. Çünkü bazen zayıf görünen 1 köpek bir şey yapmayabilir ama 5-6 köpek bir araya gelip, birbirlerinden destek alıp, hırçınlaşabilirler. Böyle bir sokakta çocuğunuz tek başına nasıl okula gitsin, bir düşünün ?

Köpek
Köpekler

   Şunu unutmayalım bugün bu 4 yaşındaki çocuğun başına gelenler, yarın sizlerin çocuğunun başına da gelebilir. Sadece çocuklar değil yolda gezen büyüklerimize de (dedeler, nineler) saldırabilirler o zaman neler olur, hiç düşündünüz mü ? Bunların olmaması için acilen bu kanun üzerinde gereken değişiklikler yapılmalı, yoksa daha çok canlar yanabilir. 

   Çocuklarımız bizler için önemlidir, ayrıca şunu da unutmamak lazım. Küçük yaşlarda bu travmaları yaşayan çocuklar, uzun yıllar unutamaz. Onlara bu korkuyu yaşatmamak için, gerekenler neyse el birliği ile yapmalıyız.

   ÖNEMLİ SON NOT

   Eğer belediyeler barınak yapmıyorsa, Devletin belediyelere gönderdiği ÖDENEKLERDEN paralar kesilip, Devletimiz tüm ülkedeki il ve ilçelerde 3 ayda barınaklar yaptırsın. Yoksa tüm belediyelerin yapması beklenirse, belki de bu süre 10 yıl sürebilir. Bu zaman zarfında ise kaç tane çocuk, köpekler tarafından yaralanabilir. Bu barınaklar yapılınca isteyen kişiler, barınaklara mama ve benzeri ürünleri götürüp hediye edebilir. Bizden yazması, gerisi büyüklerimizin kararıdır.

   Ayrıca önemli bir bilgide yazalım sizlere, eğer saldırgan bir köpekle baş başa kalırsanız onun dikkatini dağıtmaya çalışın, el kol hareketleri ile. Asla korkmayın, çünkü korku anında salınan hormondan sizin korktuğunuzu köpekler anlayabiliyorlar. 

   Birde pitbull tarzı köpekler eğer birine saldırıp, diş geçirmeye başlamışsa kolay bırakmak istemez, o yüzden köpeğin arka ayaklarının birini kaldırarak dengesini bozabilirsiniz, böylece dişlerini geri çekebilir, aklınızda olsun. İnşaAllah hiç lazım olmaz ama lazım olursa diye aklımızda tutarsak, iyi olur.

   Başka bir yazımızda görüşmek üzere herkese Saygılar...


   NOT 1:  Bu yazımızı 26 aralık 2021 yılında hazırlamıştık. Burada yazılan önerilerimiz yapılsaydı, başıboş köpek sorunu şuan sokaklarda kalmazdı. Yazımıza küçük bir ilave öneri ekleyeceğiz, bugünkü tarih 3 haziran 2024. Tüm sokaklardan başıboş köpekler toplandıktan sonra onlara MAMA verilmesin. Bunun yerine lokantalardan kalan yemekler, kasaplardan kalan kemik parçaları verilsin. (Biz yıllar önce bahçede 7 yıl köpek besledik, hiç mama vermedik, hep kalan yemekleri verdik). Böylece hayvanlar daha sağlıklı olur, hem de köpek sorunu bitmiş olur. Çünkü bu sorunun arkasında yıllık yaklaşık 2 milyar dolarlık mama satma durumu da vardır.   Kaynaklar ve etiketler; wwwresmigazetegovtr, wwwgooglecom, köpek sorunu nasıl çözülür, köpek sorunu için öneriler, köpek sorununu, başıboş köpek, KÖPEKLER İÇİN ÖNERİLERİMİZ, başıboş köpekler, KÖPEK SORUNU, başıboş köpek sorunu, NASIL ÇÖZÜLÜR, sokak köpekleri, köpek sürüsü, köpek sürüleri, köpek saldırısı, ANALİZLER, başıboş sokak köpekleri

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

Mağaza, Market ve Pazar etiketlerinin faturaları denetlensin