26 Mart 2022 Cumartesi

Kapadokya nerede hangi ilde, Cappadocia, Peri Bacaları

   Doğa ve tarihin dünyada nadide buluştuğu yerlerden birinden bahsedeceğiz bugün. Evet çoğunuzun da tahmin ettiği gibi Kapadokya'yı (Cappadocia) yazacağız. Kapadokya'da coğrafik olaylar Peri bacalarını oluşturmuştur. Tarihin zaman süzgecinde insanlar bu Peribacaları'nın içlerine ev, kilise oymuş, sonra bunları fresklerle süslemişlerdir. 

   Kapadokya Bölgesi geniş ve dar anlam olmak üzere 2 bölümde incelenmektedir.

   Geniş anlamda 5 ili kapsamaktadır, bunlar; 

Nevşehir

Aksaray

Niğde

Kayseri 

Kırşehir'dir. 

   Dar anlamda ise; 

Ürgüp

Göreme

Avanos

Uçhisar

Ihlara Vadisi (Aksaray'da)

Derinkuyu

Kaymaklı

Çavuşin

Açıksaray

Ortahisar

Zelve Vadisi

Paşabağ Vadisi (Rahipler Vadisi)

Mustafapaşa (Sinasos)

Damat İbrahim Pâşa Külliyesi

Hacı Bektaş

Soğanlı Vadisi

Bezirhane

Acıgöl

Gülşehir ve çevresinden oluşmaktadır.

Kapadokya
Kapadokya

   Kayalara oyulmuş geleneksel Kapadokya evleri ve güvercinlikler, yöreniz özgünlüğünü oluşturmaktadır. Bölgenin volkanik yapısından dolayı ocaktan çıkan taşlar, yumuşaktır. Böylece kolayca şekil alıp, hava ile temas edince sertleşerek çok dayanıklı hâle gelmekte olup mimari yapılarda kullanılır. Bu yüzden taş işçiliği gelişerek mimari bir gelenek halini almıştır.

   Güvercinlikler islam resim sanatını göstermek açısından önemlidir. Bunların bir kısmı manastır veya kilise olarak inşa edilmiştir. Güvercinliklerin yüzeyi ise yöresel sanatçılar tarafından süslenmiştir.

   Kapadokya ile ilgili Bakanlığın hazırlattığı video var, onu ekleyelim yazımıza, böylece bunu gören turistler daha çok gelebilir.

   Kapadokya  yaklaşık Ankara'ya 300 km, İstanbul'a 750 km, İzmir'e 770 km, Kayseri'ye 60 ve Nevşehir'e 12 km uzaklıktadır. Nevşehir'e veya Kayseri'ye uçakla gelinip, sonra arabayla Kapadokya'ya gidilebilmektedir.

   Kapadokya'da bu evler niçin yapılmış diye merak edenleriniz olmuştur. Sebebi şudur;

   M.S.300'lü yıllarda Roma İmparatorluğu bölge halkına büyük bir baskı uygulamış. Bu baskı ve zulümden bunalan halk saklanmak için derin vadilerde dışarıdan görünmeyecek şekilde kayalara, oyulmuş sığınak ve yerleşim yerleri yapmışlar. Böylece kendilerini İmparatorluktan korumuşlardır.

   Daha sonraları Selçuklular ve Osmanlılar zamanında halk, rahat bir nefes almıştır. En son olarak Lozan Antlaşmasından sonra buradaki Hristiyan halk göç ederek, Kapadokya'yı terk etmiştir.

   Buradaki mantar başlık veya şapka varmış gibi görünen konik gövdelerin tamamı, doğal lav ve küllerin oluşturduğu taşların (tüf yapılar) zamanla geçirdiği evrelerden (sel, yağmur, erozyon) oluşmuştur, bunlara şimdi Peri bacaları denilmektedir.

   Kapadokya'ya gelenlerin ilk yapacağı etkinliklerden biri Balon turu yapmaktır. Burası balonlar için uçmaya müsait olan, en iyi bölgedir. İlk olarak 1970'de bazı yabancı turistler kendi balonlarını denemişlerdir, daha sonra balon uçuşları 1983 yılında THK tarafından yapılmış olup, 1988 yılında bazı girişimlerle hava balonculuğunun temelleri atılmıştır. Etrafta bulunan sıra dağları rüzgarı yumuşatmaktadır.

   Balonlar 3-4 metreye kadar alçalabilirken, 1.000 metreye kadar da yükselebilmektedir. Yaklaşık 20 km2 alanda uçuşlar gerçekleştirilmektedir. Uçuşlar 40-60 dk arası değişmektedir. Gün doğumundan önce ve gün doğumunda hemen sonra olmak üzere 2 çeşit uçuşlar vardır. 

Kapadokya ile ilgili Bakanlığın hazırlattığı görseller var, onları ekleyelim yazımıza

Göreme
Göreme 
Ürgüp Resimleri
Ürgüp 
Ürgüp
Ürgüp
Avanos
Avanos
Avanos
Avanos
Ihlara Vadisi
Ihlara Vadisi
Hacıbektaş
Hacıbektaş
Derinkuyu
Derinkuyu
Gülşehir
Gülşehir
Uçhisar
Uçhisar
Kaymaklı
Kaymaklı
Bezirhane
Bezirhane
Acıgöl
Acıgöl
Çavuşin
Çavuşin

Zelve Vadisi
Zelve Paşabağlar Vadisi

Soğanlı Vadisi
Soğanlı Vadisi

Ortahisar
Ortahisar

   Ülkemizin gezilecek güzel yerlerinden olan Kapadokya'yı kısaca yazdık. Özellikle yabancı turistlerin ilgisini çeken bu yerlere daha çok turistin gelmesini bekleriz. Yazımızın sonuna geldik, başka bir yazımızda daha görüşmek dileği ile herkese Saygılar sunarız...   Kaynaklar ve etiketler; tanitmaktbgovtr, wwwnevsehirgovtr, wwwkulturportaligovtr, wwwgooglecom, sanayi bakanlığı, wwwmuzegovtr, kapadokya nerede bulunuyor, tarihi yer, uçan balon, kapadokya gezilecek yerler, kapadokya nerede hangi ilde, KAPADOKYA NEREDE HANGİ İLDE, kapadokya nasıl oluştu, CAPPADOCIA, kapadokya nasıl oluşmuştur, PERİ BACALARI, kapadokya nasıl bir yer kısaca, DOĞA TARİHİ YER,  kapadokya neresi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

Halter sporu nedir, Halter sporu hakkında bilgiler