5 Kasım 2023 Pazar

Elektronik sigara Puff bar Puff sigara ve zararları

   Sigara, her hastalığın en büyük sebeplerinden biridir, bu sebepler insan sağlığında çeşitli hastalıklara yol açmaktadır.

   Sigaranın zararları ile ilgili önceden yazdığımız 2 tane analiz yazımız vardı. Bu yazılarımızda sigaranın faydalarını, zararlarını ve nasıl mücadele edileceğini yazmıştık. İsterseniz önce bu yazılarımızı tekrar okuyun, sonra daha önemli olan yeni analiz yazımıza başlayalım. Önceki bu 2 yazımızı şu linklerden okuyabilirsiniz.

- Sigaranın faydaları ve zararları

- Sigara ile nasıl mücadele edilecek 

Puff Bar
Puff Bar Elektronik Sigara

   Şimdi yeni YAZIMIZA başlıyoruz...

   Normal sigaranın yanında 2000'li yıllarda süslü püslü tanıtımlarla elektronik sigaralar çıkmıştı ama bunların zararı daha fazla olduğu için ithalatı ve elektronik ortamda satışı 2020 yılında ülkemizde (Karar Sayısı: 2149) yasaklandı.

   Şimdi tütün firmaları bu yasağı delmek için kendilerince farklı bir formül bulmuşlar, adı puff bar. Evet belki bazılarınız ilk defa duydu bu ismi şu an.

   Peki nedir bu puff bar, ne özellikleri vardır, zararları nedir, kısaca onları yazalım...

  PUFF BAR ÖZELLİKLERİ

- Tatlandırıcı aroma tadı var

- Aroma tadını kimyasal sıvılar (yüzden fazla) vermektedir

- Bu aromalar insanların hoşuna giderek, insanlara sahte motive etkisi yapmaktadır

- Bu sıvılar zehirli ve tahriş edici özelliklidir 

- Görsel olarak rengarenktirler

- Belki yüzlerce çeşitleri vardır

- Aksesuarları o kadar gösterişlidir ki, buda ürüne olan ilgiyi artırmaktadır

  PUFF BAR ZARARLARI

- Beyin gelişimine zarar veriyor

- Bağımlılık yapar

- Dikkat dağıtır

- Nikotinin kana daha hızlı karışmasını sağlar

- Kansere sebep olabiliyor

- Kalp krizlerine yakalanma oranı daha yüksektir

- Damar hastalığına sebep olabiliyor

- Bağırsaklarda zararlara sebep olabiliyor

- Midede sorunlar yapabilir

- Huzursuzluk yapar

- Dumanına maruz kalan çocuk ve bebeklerde, solunum yolu şikayetleri olabiliyor

- Evoli (evali) hastalığının görülmesine sebep olmaktadır

- Normal sigaradan çok daha tehlikelidir

  Sonuç olarak;

  Dün elektronik sigara, bugünlerde puff bar olan ürünler yarın başka bir isimle karşımıza çıkabilir. Bu yüzden bunlara karşı toplum olarak uyanık olmalıyız, gençleri bunlardan korumalıyız. Çünkü bugünün gençleri, yarının büyükleri olacaktır. Gençlerimiz bugünden sağlıklı olursa, geleceğimiz daha garanti altında olur.

   Ayrıca internette bunların satışı az da olsa devam etmektedir, bunun kesinlikle önüne geçilmesi gerekmektedir. Gerekirse sitelere kapatma ve yüklü para cezaları verilmelidir. 

   Ayrıca anne ve babalarında çok dikkatli olması gerekmektedir, nasıl mı?

   Eğer çocuklarınızda anormal davranışlar veya rahatsızlıklar görürseniz, çocuğunuzun çanta ve eşyalarına bakınız. Ceplerinde bu resimlerdeki gibi puff bar ürünleri var mı? Var ise hemen kendisiyle ve öğretmenleri ile konuşup, bırakması için çareler bulunuz. Bu yazıyı yazmamızdaki en önemli neden, çoğu anne ve babanın bilmediği veya farkında olmadığı bu tehlike konusunda, herkesi uyarmaktır. Bizden uyarması, gerisi ailelerin takipleri olacaktır. Bizler üzerimize düşeni, konuyu detaylıca yazarak yapmaya çalıştık. 

   Sağlık ve gelecek açısından çok önemli olan bir analiz yazımızın sonuna daha gelmiş bulunmaktayız. Yazımızı mümkün olduğunca tüm tanıdıklarınıza gönderiniz. Böylece gençlerimizi büyük bir tehlikeden birlikte korumuş oluruz.

   Birlikte daha büyük ve sağlıklı  bir Türkiye için çalışmaya devam temennisiyle, hepinize Saygı ve Selamlarımızı sunarız...   Kaynaklar ve etiketler; wwwgooglecom, wwwsaglikgovtr, wwwresmigazetegovtr, made in chinacom, ELEKTONİK SİGARA, puffbar, PUFF BAR, pufbar, birinci sigara, puff sigara, puff sigara özellikleri, puff sigara zararları, puff elektronik sigara, puff mu daha zararlı sigara mı, sigaranın zararları, puff bar nedir, puff bar sigara, pufbar sigara, puff sigara nedir, PUFF SİGARA ve ZARARLARI, puf sigara, puf sigara çeşitleri, sigara zararları, sigaranın zararları, SAĞLIK, sigarayla mücadele nasıl

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

Mağaza, Market ve Pazar etiketlerinin faturaları denetlensin