19 Nisan 2023 Çarşamba

Oy Pusulası Nasıl Katlanılmalı?

   Ülkemiz için önemi çok büyük olan bir seçime az kaldı. Bu seçimde 24 tane Siyasi Parti seçimlere katılacaktır, dolayısıyla oy pusulasında 24 tane parti ve logosu yer alacaktır. Buna ilave olarak her ilde varsa bağımsız adaylarda (toplam Türkiye'de 152 bağımsız aday katılmaktadır), bu oy pusulasının üzerinde yer alacaktır. Dolayısı ile oy pusulası kağıdının uzunluğu yaklaşık 80-100 cm arası olabilir.

   Baya uzun bir kağıt olacak yani, şimdi herkes şunu düşünmeye başladı. Bu kadar uzun oy pusulası kağıdına oyumuzu kullandıktan sonra, kağıdı nasıl katlayacağız? Ayrıca katladıktan sonra mühür, diğer partilere nasıl taşmayacak, bunun kolay yolu var mı?

   Bu yazımızda yurt içi ve yurt dışı yaklaşık 64 milyon oy kullanacak vatandaşlarımızın işine çok yarayabilecek, bir bilgiyi yazmaya çalışacağız.

Temsili
Temsili oy pusulası örneği

   OY PUSULA KAĞIDI EN KOLAY NASIL KATLANILMALIDIR?

   Yaklaşık boyu 80-100 cm arası olacak oy pusulasını katlamak, bizleri biraz uğraştırabilir. Bir de oy kullandıktan sonra mühürdeki mürekkebin, pusula katlanırken diğer parti logoları veya bağımsız adaylara bulaşmaması gerekir. O zaman hem katlamanın kolay olması, hem de mührün bulaşmaması nasıl olmalıdır? Biz bunun kolay bir yolunu sizlere şimdi yazacağız.

   Temsili olarak bir oy pusula kağıdı hazırladık, seçimde buna benzer bir oy pusulasını görebiliriz. Toplamda 24 parti logolu ve bulunduğumuz ilde varsa bağımsız adaylı. Sırasıyla şunları yapmalıyız.

- Önce yatay yönde kağıdı ikiye katlamalıyız, ok yönünde

- Sonra oy kullandığımız yuvarlak kısım üstte kalacak şekilde, tekrar ikiye katlayalım, ok yönünde 

- Böylece kağıdımız dörde katlanmış oldu ve üstte de mühürlü yer göründü, böylece mühür hiç bir yere bulaşmamış olur.

- Daha sonra kağıt boydan zarfa sığmayacak şekilde ise, oy pusulası kağıdını bu sefer dikey yönde ve yine oy kullandığımız yer üstte kalacak şekilde katlayalım.

- Daha sonra oy pusulasını zarfa koyup, sandığa atalım

  Bu anlattıklarımızı ayrıca görseller ile de hazırladık, böylece konu çok daha kolay anlaşılacaktır.

Yatay yönde katlama
Yatay yönde katlama 

Tekrar yatay
Tekrar yatay katlama

Dikey katlama
Dikey katlama oy pusulası

   Bunları sırasıyla yaparsak, hem kolayca katlama yapmış oluruz, hem de mühür hiç bir tarafa taşmamış olur.

   Şimdiden seçimlerin Ülkemize, Milletimize ve Dünya tarihine hayırlar getirmesini diler, bu yazımızı da herkese göndermenizi isteriz. Böylece bu kolaylıklardan herkes faydalanmış olur. Bir başka yazımızda daha görüşmek üzere herkese Saygı ve Selamlarımızı sunarız...   Kaynaklar ve etiketler; wwwyskgovtr, kendi gözlemlerimiz, Oy nasıl kullanılır, oy pusulası katlama şekilleri, oy pusulası katlama şekli, oy pusulası katlaması, oy pusulası nasıl katlanır, oy pusulası nasıl katlanacak, oy pusulası nasıl katlanmalı, oy pusulaları nasıl katlanmalı, oy pusulası nasıl katlamalı, oy pusulası nasıl katlanıyor, seçim oy pusulası nasıl katlanır, oy pusulası katlamak, oy pusulası dışa katlama, oy pusulası dışa doğru katlama, OY PUSULASI NASIL KATLANILMALI, oy pusulası nasıl katlanılır, ANALİZLER

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

Değerli acil tıbbi müdahaleler Koma nedir Bayılma nedir